Bitkisel Tedaviler Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser Bilgiİletişim

  kansertakip.com

 
 
 

Bitkisel Tedaviler ve Kanser Tedavisine Etkileri

Kanser tedavisi sırasında kullanılan bazı bitkisel ilaçlar tedaviyi olumsuz yönde etkilemektedir. Aşağıda çeşitli bitkilerin tedaviye olan olumsuz etkileri sıralanmıştır.

Madde Potensiyel etkileşim
Karaceviz ağacı (juglans nigra) Yüksek tannin içeriği kalsiyum gibi katyonik mineralllerin emilimini engelleyip bazı ilaçların absorbsiyonunu azaltabilir.
Bromelain-Ananas (ananas comosus) Antiplatelet aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.
Barut ağacı kabuğu (rhamnus frangula) Laksatifdir. Dijestiyonu artırarak absorbsiyonu azaltır. Kronik kullanımında potasyum absorbsiyonu azalıp kardiak glukozidlerin ve antiaritmiklerin etkisini artırır. Beraberinde tiazid diüretikler, kortikosteroidler ve meyan kökü kullanımı bu etkiyi artırır.
Altın ağaç (rhamnus phurshiana) Laksatifdir. Dijestiyonu artırarak absorbsiyonu azaltır. Kronik kullanımında potasyum absorbsiyonu azalıp kardiak glukozidlerin ve antiaritmiklerin etkisini artırır. Beraberinde tiazid diüretikler, kortikosteroidler ve meyan kökü kullanımı bu etkiyi artırır.

Madde Potensiyel etkileşim
Kırmızı biber (capsicurn annuum) Antiplatelet aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.

Papatya (chamaelum nobile) Antikoagülan aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.

Cola nut (cola acuminata) % 2.5 metilksantin ile kafein ve theobromine içerir. Psikoanaleptik ilaç ve kaffeinli içeçeklerin etkisini artırır
Coleus (coleus foiskohlii) Antiplatelet aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.
Karahindibağ (taraxacum officinale) Potasyumdan zengindir. Diüretik etkisi diüretiklerin aktivitesini artırabilir.
 

Madde Potensiyel etkileşim
Melek otu (angelica sinensis) Antikoagülan aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir. Kabızlık önler, sinirleri teskin eder, astmaya iyi.
Echinacea İmmünsuppresiflerle etkileşebilir.
Ephedra Stimulanların yan etkilerini artırabilir.
Rezene meyvası (foeniculum vulgare) Yüksek fiber içerik nedeniyle lipid ve bazı ilaçlara bağlanarak absorbsiyonunu azaltır.

Solucan otu (tanacetum parthenium) Antiplatelet aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.

Madde Potensiyel etkileşim
Keten tohumu (linum usitatissum) Yüksek fiber içerik nedeniyle lipid ve bazı ilaçların absorbsiyonunu azaltır. Östrojen agonist veya antagonistlerinin etkisini azaltabilir. Teorik olarak tamoxifen, raloksifen, hormon replasman tedavisinde ve endojen östrojenlerin etkini azaltabilir.
Keten tohumu yağı (linum usitatissum) Antiplatelet aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.
Sarımsak (allium sativum) Antiplatelet aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.
Zencefil (zingiber officinale) Antiplatelet aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.
Ginkgo (ginkgo biloba) Antiplatelet aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.

Madde Potensiyel etkileşim
Ginseng (panax quinquefolium) Stimulanların yan etkilerini artırabilir. Antiplatelet aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir. Kan şekerini düşürür.
Goldenseal (camelia sinensis) Uzun süreli alımında vitamin B absorbsiyonu, özellikle B1’in absorbsiyonu ile etkileşebilir. Koagülandır. Warfarin etkisini engelleyip kanamaya neden olabilir.
Alıç (cratageus oxyacantha) Kardiac glikozid etki ve yan etkisini artıran flavaoid içerir.
Yeşil çay Antiplatelet aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.
Atkestanesi (aesculus hippocstanum) Antikoagülan aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.
İzlanda algi (rhammus purshiana) Yüksek fiber içerik nedeniyle lipid ve bazı ilaçlara bağlanarak absorbsiyonunu azaltır.

Madde Potensiyel etkileşim
Kava kava (piper methmethysticum) Yorgunluk, sersemlik ve entoksikasyona neden olabilir. Sedatif ve hipnotiklerin etkisini artırabilir. Alkolle alınmamalı. Araç kullanan ve 18 yaşından küçükler kullanmamalı.
Meyan kökü (glycyrrhiza glabra) Potasyum kaybını artıran ilaçlarla etkileşebilir. Kortikosteroidlerin etkisini artırır. Hipertansiyon ilaçlarının etkisiyle ters etkileşir. Kan tansiyonunu ayarlayan aldosteron ile etkileşebilir. Yüksek tansiyonlu, ödemli veya elektrolit imbalansı olan hastalarda sodyum retansiyonu, aşırı potasyum salınımı ve su retansiyonuna neden olabilir.
Hatmi çiçeği (althaea officinalis) Yüksek fiber içerik nedeniyle lipid ve bazı ilaçlara bağlanarak absorbsiyonunu azaltır.
Tekesakalı (filipendula ulmaria) Antiplatelet aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.
Aslan kuyruğu (leonurus cardiaca) Antiplatelet aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.

Madde Potensiyel etkileşim
Meşe mazısı (quercus alba) Yüksek tannin içeriği kalsiyum gibi katyonik mineralllerin emilimini engelleyip bazı ilaçların absorbsiyonunu azaltabilir.
(berberis aquifolium)
Antikoagülan aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.
Kavak tomurcuğu (populus spp.) Antiplatelet aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.
Sinirotu (plantago spp.) Yüksek fiber içerik nedeniyle lipid ve bazı ilaçlara bağlanarak absorbsiyonunu azaltır.

Ahududu yaprağı (rubus idaeus) Yüksek tannin içeriği kalsiyum gibi katyonik mineralllerin emilimini engelleyip bazı ilaçların absorbsiyonunu azaltabilir.
 

Madde Potensiyel etkileşim
Kırmızı yonca (trifolium pratense) İzoflavone biochanin A içerir. Laboratuvar testlerinde bu maddenin östrojen reseptörlerine bağlandığı tesbit edilmiştir. Özel in vivo etkiler karakterize edilememiştir. Biochanin A estrojen agonisti veya antagonisti olarak davranabilir. Tamoksifen, raloksifen, hormon replasman tedavisi veya diğer östrojenik ilaçların etkilerini modüle eder.
Ravent kökü (rheum palmatum) Laksatifdir. Dijestiyonu artırarak absorbsiyonu azaltır. Kronik kullanımında potasyum absorbsiyonu azalıp kardiak glukozidlerin ve antiaritmiklerin etkisini artırır. Beraberinde tiazid diüretikler, kortikosteroidler ve meyan kökü kullanımı bu etkiyi artırır.
Sinameki (cassia senna) Laksatifdir. Dijestiyonu artırarak absorbsiyonu azaltır. Kronik kullanımında potasyum absorbsiyonu azalıp kardiak glukozidlerin ve antiaritmiklerin etkisini artırır. Beraberinde tiazid diüretikler, kortikosteroidler ve meyan kökü kullanımı bu etkiyi artırır.

Madde Potensiyel etkileşim
Kuzu kulağı (rumex acetosella) Yüksek miktarda oxalic asit içerir. Gıda ile alınan minerallere bağlanıp emilimlerini engeller. Bazı ilaçların emilimini de engelleyebilir.
Çoban çantası (capsella bursa) Koagülandır. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini engeller.
Karaağaç (Ulmus rubra) Yüksek fiber içerik nedeniyle lipid ve bazı ilaçlara bağlanarak absorbsiyonunu azaltır.
Binbir delikotu (st.john’s worth – Hypericum perforatum) Narkotik ve selektif serotonin reuptake inhibitörlerinin (SSRI) etkilerini artırır. Fotosentetik ilaç, alkol ve melatoninlerin yan etkilerini artırır. Laboratuvar çalışmalarında MAO inhibisyonu, SSRİ inhibisyonu ve artmış melatonin yapımı bildirilmiş.
Buna göre, bildirilen vaka olmamasına rağmen tyramin içeren yiyecek alımı kesilmeli.

Madde Potensiyel etkileşim
Zerdeçal-turmeric (Curcuma longa) Antiplatelet aktivite gösterir. Warfarin gibi antikoagülan ilaçların etkisini artırıp kanamaya sebeb olabilir.
Kediotu (Valeriana officinalis) Sedatif ve hipnotik ilaçların etkisini artırır.
Hayat meyvası-Beşparmakotu (vitex agnus-cactus) Prolaktini stimüle ederek annesütü yapımını artırabilir. Sex hormonlarıyla etkileşim nedeniyle doğum kontrol hapları ve diğer hormonoterapilerle alınmamalı.

Madde Potensiyel etkileşim
Yohimbin (Corynanthe johimbe) Yohimbin isimli toksik alkoloidi içerir. Erkeklik gücünü artıran karışımlarda kullanılmış
Katırtırnağı (cytisus scoparious) Toksik olan spartein, isospartein, hydroksityramin ve diğer alkoloidleri içerir.
Büyüotu- boruotu (datura stramonium) Atropin, hyosyamin ve scopalamin gibi alkoloidleri içerir. Yasadışı uyuşturucudur. Zehirlidir.
Dipteryx odorata Kumadinin hammaddesi olan kumarin içerir. Yüksek doz alımları kanamaya neden olabilir.
Papaz kulağı Aşırı laksatif ve purgatif.
İbni sina otu (eupatorium purga) Katartik ve purgatifdir. Aşırı alımı hiperkatarismle sonuçlanır.

Madde Potensiyel etkileşim
Siğilotu, aygünçiçeği, bozot (heliotropium eropaeum l.) Zehirli bir bitki. Karaciğer hasarı yapan alkoloid içerir
Banotu (Hyoscyamus niger) Hyoscyamine, scopalamin ve atropin gibi alkoloidleri içerir.
Boruçiçeği (ipomoea) Purgatif bir reçine içerir. Ayrıca lyseric acid içerir ancak LSD’den çok daha az potensiyel.
Lobelia inflata Nikotinin akrabası olan lobeline içerir ve bunun için bitkisel sigara biraktırma karışımlarında kullanılır. Astım krizlerinde kullanılmış ancak çok kusturucu.
Adamotu kökü (mandagora officinarum) Zehirlidir. Belladonna benzeri olan hyoscyamine adlı alkoloidi içerir.

Madde Potensiyel etkileşim
Podophyllum petatum Zehirlidir. Podophyllotoxin içerir. Etoposid ve teniposid gibi kanser kemoterapi ilaçlarının esasını teşkil eder. Yerli amerikalılar tümör tedavisinde kullandıkları gibi intihar amaçlıda kullanmışlar.
Yaban yasemin solanum dulcamara) Zehirlidir. Solanin adlı toksik bir alkoloid yanısıra solanid ve dulcamarin içerir.
Sanguinaris canadensis Sanguinarine gibi zehirli alkoloidleri içerir. Az dozlarda oral bakterileri öldürdüğü için dişmacunlarında kullanılmış.
Küçük cezayir menekşesi (vinca major) Vinblastine ve vincristine içeren zehirli bir bitkidir. Vinka alkoloidlerinin esasını teşkil eder.
Ökseotu (viscum flavescens) Beta-phenylethylamin ve tyramin içerir. Şifacılar tarafından artrit, kanser ve hipertansiyonda kullanılmış. Zehirlidir.

 

 

  Kanser Hastaları

Tedavide nelerle karşılaşacağım?
Tedavinin yan etkileri?
Tedavim ne zaman bitecek?
Kemoterapi,radyoterapi,

hedefe yönelik tedavi nedir?
Tamamen

kurtulabilecek miyim?
 


Hasta Yakınları

Yakınım kanser peki ne yapmalıyım?
Yakınım kanser,peki ben de kanser olabilir miyim?
Kanser tedavi merkezleri önerileri?
Akrabalar arası genetik geçiş olabilir mi?
Kanser bulaşıcı mı?


Sağlıklı Bireyler

Şikayetim kanser belirtisi olabilir mi?
Kuşkulandığımda nereye başvurmalıyım?
Hangi yaşta hangi kontrollerden geçmem gerekiyor?
Kendi kendimi kontrol

edebilir miyim?
 

  

Soru sor  Cevap oku  Erken teşhis  Hasta takip  Kanser bilgi    İletişim   Forum    Kanser ve Beslenme

Son Gelişmeler     Uzman Görüşü      Makaleler      Tüm Haberler  

Kanser Tedavi Merkezleri     Resmi Kanser Kuruluşları

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.