Onkoloji Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser Bilgiİletişim

kanser takip.com

Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri

 

 

Onkoloji

Online

Kanser Takip Onkoloji Dayanışma Platformunda artık soru - cevaplar ve paylaşımlar Twitter üzerinden olacaktır.

 

 

Onkoloji

Onkoloji nedir?

Onkoloji  kanser hastalığının nedenleri, oluşumu,tanısı ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ülkemizde onkoloji alanı radyasyon onkolojisi Ana Bilim Dalı ve Medikal Onkoloji Bilim Dalı olarak ikiye ayrılmaktadır. Temelde her iki bölümde kanser tedavisi ve izlemiyle ilgilenmektedir.

Onkoloji tedavisi

Onkoloji tedavisi temelde radyoterapi , kemoterapi ve son dönemde hedefe yönelik tedaviler (akıllı bomba) olarak adlandırılan tedaviler bütünüdür. Her kanser türü için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Kanserin tipi, yerleşim bölgesi ve evresi hangi onkoloji tedavisini seçileceğinde belirleyici olur. Bu nedenle kanser hastalarının tedavileri birbirinden farklı olabilir. Kemoterapi ve radyoterapi onkoloji tedavisi sırasında sırayla veya aynı anda verilebilir.

Onkoloji merkezi

Kanser hastalığı ile ilgilenen içersinde radyasyon onkolojisi, medikal onkoloji, radyoloji,patoloji ve diğer ilgili branşları barındıran tedavi merkezleri. onkoloji merkezlerinde kanser hastaları tedavi ve takibi yapılır.

Onkoloji doktoru ( Onkolog )

Kanser hastalığının tedavisi ve izlemi ile ilgilenen tıp mensubu. Ülkemizde onkoloji doktorları radyasyon onkologları ve medikal onkologlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Onkoloji multidisipliner bir alandır.

Onkoloji tedavisi yan etkileri

Kemoterapi ve radyoterapinin kendinde özgü yan etkileri mevcuttur. Onkoloji tedavisinde kemoterapinin en bilinen yan etkilerini  kemoterapi sayfamızdan radyoterapi yan etkilerini  radyoterapi sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Şunu bilmek gerekir ki tüm onkoloji tedavisi yan etkileri tedavi sonrası kısa sürede geriler. Bu yan etkiler tedaviden kaçınmakta etkili olmamalı. Onkoloji tedavisi terk etmek kanser hastalığında ortaya çıkacak sorunların en önemli nedenidir.

Onkoloji konusunda her şeyi bize sorun:

Online Doktor

 

 

 

 

Onkoloji  konusunda merak ettiklerinizi online doktora sorun:

 

Online Doktor


 

Bilgi Havuzu :