Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri

 

 

Akıllı bomba mucize değil

 

     Kazım Kanat'ın vefatı ile birlikte gündeme gelen ve medyanın " akıllı bomba " olarak isimlendirdiği ilaçlar aslında uzun süredir ülkemizde Sağlık Bakanlığı onayı ile kullanılıyor.  Meme, bağırsak ve lenfoma kanserinde Türkiye'de hemen her onkoloji merkezinde kullanılıyor. Diğer kanser türlerinde beklenen etkileri olmadığı için kullanılması tüm dünyada tartışmalı.

 

    Bilimsel olarak hedefe yönelik tedaviler olarak geçen " akıllı bomba " tedavileri bir çok kanser hastası ve hasta yakını olan vatandaşlarımızın kafasında soru işaretleri yarattı. Kendileri için bu ilacın uygun olup olmadığını , nasıl temin edileceği veya neden bugüne kadar gündeme gelmediğini merak eden pek çok okuyucumuz sitemize sorular soruyor.

 

   Öncelikle bu ilaçlar üstündeki çalışmalar hala devam ediyor. Faydası kanıtlanan kanser türlerinde zaten sağlık denetim kuruluşları tarafından onaylanmakta ve tıbbın hizmetine girmektedir. Dünya'da bir çok kanser türü üstünde bu ilaçlar denenmekte ve sonuçlar beklenmektedir.

 

 

   Ülkemizde Herceptin , Mabthera ve Altuzan piyasa isimleri ile uzun süredir kullanımda olan " akıllı bomba " denilen ilaçlar özellikle ileri evrede olan hastalıklarda kullanılıyor. Bu ilaçların etkisi günümüzde hala sınırlı. Tümörü tamamen yok ettikleri konusundaki bilgiler ne yazık ki doğru değil. Bazı hastalarda çok iyi sonuçlar verse de genel olarak etkileri yüksek değil. Tümör farklı mekanizmalar ile direnç geliştirebilmektedir.

 

    Akıllı bomba olarak adlandırılan hedefe yönelik tedaviler onkoloji alanında en çok araştırılan konular. Çünkü bu ilaçlar tümöre özgü yapıları ile yan etkileri çok azaltıyor. Temel mekanizması tümöre özgü olduğu için etkilerinin çok yüksek olması bekleniyor. Ancak söylediğimiz gibi şuanda bu ilaçların kansere çözüm olma noktasından uzakta. Bunun yanında kanser tedavisinde gelişmeye en müsait alan olan hedefe yönelik tedaviler  konusundaki çalışmaların sonucu merakla beklenmektedir.

 

Ana sayfaya dön

 

 

 

     

 

 
 

Kanser Hastaları

Tedavide nelerle karşılaşacağım?
Tedavinin yan etkileri?
Tedavim ne zaman bitecek?
Kemoterapi,radyoterapi,

hedefe yönelik tedavi nedir?
Tamamen

kurtulabilecek miyim?
 


Hasta Yakınları

Yakınım kanser peki ne yapmalıyım?
Yakınım kanser,peki ben de kanser olabilir miyim?
Kanser tedavi merkezleri önerileri?
Akrabalar arası genetik geçiş olabilir mi?
Kanser bulaşıcı mı?


Sağlıklı Bireyler

Şikayetim kanser belirtisi olabilir mi?
Kuşkulandığımda nereye başvurmalıyım?
Hangi yaşta hangi kontrollerden geçmem gerekiyor?
Kendi kendimi kontrol

edebilir miyim?
 

 

 

 

 

Soru sor  Cevap oku  Erken teşhis  Hasta takip  Kanser bilgi    İletişim

 

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.