Kanser takip.com Ana sayfa Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser Bilgiİletişim

kanser takip.com

Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri

 

 

Ekonomik kriz sağlığınızı vurmasın

Tüm dünyayı etkileyen küresel piyasalardaki  çöküşün ülkemizdeki etkileri de yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Ekonomik kriz haberleri gündeme yerleştikçe toplum olarak stres ve aşırı kaygı yaşıyoruz. Özelikle işini kaybetme, borçlarını ödeyememe ve gelecek kaygısı nedeniyle bireyler ilk olarak kişisel harcamalarından fedakârlıklara yöneliyor.

Yapılan araştırmalar kriz dönemlerinde insanların temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar harcama yaptığını ve sağlıklı beslenme, ısınma ve sosyal hayatından fedakârlıkta bulunduğunu gösteriyor. Bu sınırlamalar ve bireyin yaşadığı gelecek kaygısı ilk olarak psikolojik kaynaklı sorunlarda artışa yol açıyor.

Bu dönemde depresyon ve psikolojik kaynaklı baş ağrıları, mide bulantısı ve vücudun çeşitli yerlerinde tam tarif edilemeyen ağrılar görülebilir. Bu stres faktörlerinin ise bağışıklık sistemi üstüne de oldukça fazla olumsuz etkileri oluyor.

 

Bağışıklık sistemimiz bizi hastalıklarla karşı koruyan kalkanımız gibi. Güçlü olduğu sürece hastalılara karşı direncimiz yüksek tutuyor. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması aynı zamanda kanser nedeni olan etkenlerle de daha kolay mücadele etmemizde bize yardım ediyor. Bilindiği gibi bağışıklık sistemimiz kanserojen maddeleri etkisizleştirmekte görev alıyor.

Ekonomik kriz dönemlerinde gelecek kaygısı nedeniyle birçok sınırlamaya gitsekte sağlığımızdan taviz vermeyi hiçbir zaman düşünmemek gerekiyor. Çünkü sağlık sorunları krizle mücadele gücümüzü azaltırken aynı zamanda beklenmedik zaman ve maddi kayıplara yol açabilir.

Bu dönemde kendimizde gördüğümüz değişikliklere ve şikayetlere karşı duyarlı olmak ve şüphelendiğimiz durumlarda bir sağlık kuruluşuna başvurmakta çekinmemek gerekiyor.


 

Ana sayfaya dön

 

 

 

 

 
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soru sor  Cevap oku  Erken teşhis  Hasta takip  Kanser bilgi    İletişim   Forum    Kanser ve Beslenme

Son Gelişmeler     Uzman Görüşü      Makaleler      Tüm Haberler  

Kanser Tedavi Merkezleri     Resmi Kanser Kuruluşları

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.