Kanser takip.com

Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser Bilgiİletişim

kanser  takip.com
 

Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri

 

                            Hedefe yönelik tedaviler

    Kanser tedavisinde daha çok tümöre özgü ve daha az yan etkili tedaviler sürekli bir araştırma konusu. İşte hedefe yönelik tedaviler bu araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Meme,barsak gibi organlarda başlayan araştırmalar şuanda pek çok kanser türünde devreye girmiş veya araştırma safhasında.

 

   Yalnızca kanserli hücreye etki eden antikorlar ile kemoterapinin yarattığı bulantı, saç dökülmesi gibi yan etkiler de ortadan kalkıyor. Kanser hücrelerinin normal hücrelerden farklıdır. Hastanın diğer hücrelerine zarar vermeden yalnızca kanserli hücreyi yok edilmesi amaçlanıyor. Bu amaçla insan vücuduna uygun, kanseri yok edecek antikorlar üretildi. İnsan vücudundaki mekanizma hastalığı en iyi yenen mekanizma, bu nedenle antikorlar, vücudun kendi savunma mekanizması örnek alınarak yapılıyor.

 

    Kanserli hücre, vücutta kendini büyütür. Yapılan antikorlar, bu savunma hücresini yok ediyor. Örneğin, meme kanseri tedavisinde kullanılan antikor , kanser hücresinin büyümesini engelliyor ve öldürüyor. Her kanser için farklı olan antikorlar, şu anda meme, lenf, kalınbağırsak kanserleri için üretildi. Bir çok kanser türünde de etkinliği deneniyor.Bu antikorlar, ayrıca hastanın kemoterapide yaşayacağı yan etkileri de ortadan kaldırıyor. Hemen hemen hiçbir yan etkisi olmayan antikorlar, vücuda verilince gidip kanser hücresine bağlanıyor ve yalnız onu yok etmeye çalışıyor. Böylece hastada bulantı, kusma, saç dökülmesi gibi yan etkiler görülmüyor, hastanın yaşam kalitesi artırıyor.

 

  Hedefe yönelik tedaviler şuanda süren pek çok bilimsel çalışma ile etkinliği test ediliyor. Bu tedaviler tümöre spesifik ilaç amacına yaklaşılmasını sağlaması yanında kanser tedavisinin en büyük sıkıntısı olan yan etkileri de minimum düzeye indirebilecek.

 

Ana sayfaya dön

 

 

  

 

 
 

 

Kanser Hastaları

Tedavide nelerle karşılaşacağım?
Tedavinin yan etkileri?
Tedavim ne zaman bitecek?
Kemoterapi,radyoterapi,

hedefe yönelik tedavi nedir?
Tamamen

kurtulabilecek miyim?
 


Hasta Yakınları

Yakınım kanser peki ne yapmalıyım?
Yakınım kanser,peki ben de kanser olabilir miyim

 

 

Soru sor  Cevap oku  Erken teşhis  Hasta takip  Kanser bilgi    İletişim

 

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.