Kanser takip.com Ana sayfa Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser Bilgiİletişim

kanser takip.com

Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri

 

 

                     Kanser tedavisi ne zaman başlamalı ?

   Kanser Takip Portalı ' na gelen sorular arasında tedavi zamanlaması konusuna sıkça rastlıyoruz. Tedavi başlangıcına kadar geçen bekleme süresi ve bu sürede oluşabilecek sorunlar doğal olarak hasta ve yakınları tarafından merak ediliyor.

   Öncelikle kanser hastalığının durağan bir süreç olmadığını bilmek gerekir. Kanser hücreleri kendin sürekli çoğaltır. Bu tümörün tipine göre değişen hızda gerçekleşir. Bazı kanser türlerinin çoğalma süresi kısayken bazıları daha uzun bölünme aralıklarına sahiptir. Ancak prensip olarak kanser tedavisi ne kadar erken başlarsa o kadar etkilidir.

   Kanser tedavisi genel olarak ameliyat , radyoterapi ve ilaç tedavilerinden (kemoterapi,hormonoterapi vb )  oluşur. Bu tedavilerin sıralaması yine hastalığın tipine ve evresine göre değişir. Bazı durumlarda öncelikle ameliyat yapılabilirken bazı durumlarda da radyoterapi veya ilaç tedavisi öne alınabilir. Bu sıralama hastayı takip eden onkoloji doktoru tarafından belirlenir.

   Radyoterapi ve kemoterapi tedavileri eğer hasta için özel bir durum yoksa gerekli hazırlıklar yapılıp teşhisten hemen sonra başlanabilir. Eğer hasta ameliyat olduysa genelde yara yeri iyileşmesinden sonra tedaviye planlanır.

   Yine "onkoloji merkezlerinde verilen tedavi randevularının uzunluğu ve bu bekleme süresinin sorun yaratıp yaratmayacağı" konusuna gelen sorular arasında rastlıyoruz. Bu durumda randevu tarihinin takip eden doktorunuz ile görüşülmesini ve bekleme süresinin değerlendirilmesini öneriyoruz.

   Tedavinizin her aşamasını takip eden doktorunuzla paylaşmanızı ve sorularınızı çekinmeden doktorunuz iletmenizi öneriyoruz.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soru sor  Cevap oku    Erken teşhis    Hasta takip    Kanser bilgi     İletişim     Kanser Forum    Kanser ve Beslenme    Kanser de Son Gelişmeler    Uzman Görüşü     

Makaleler (Kanser Hakkında Tüm Bilgiler)    Tüm Haberler   Kanser Tedavi Merkezleri    Resmi Kanser Kuruluşları  

Radyoterapi   Kemoterapi    Onkoloji   Check up ve kanser tarama     Online doktor   Check Up Kampanyası

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.