Kanser takip.com Ana sayfa Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser Bilgiİletişim

kanser takip.com

Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri

 

 

                     Kanser tedavisinde mide bulantısı

Kanser tedavisi sırasında uygulanan tedavi yöntemi ve kullanılan ilaçların çeşidine göre çeşitli yan ektikler görülmektedir. Zaman zaman bu yan etkiler hastalarımız için can sıkıcı zamanlar yaşamasına neden olabilmektedir.

Bu yan etkilerden en sık karşılaştığımız ve en bilineni mide bulantısıdır.

Mide bulantısı en sık olarak kemoterapi tedavisi sırasında karşımıza çıkmaktadır. Radyoterapide ise mide – bağırsak bölgesine tedavi alan hastalarda bu yan etkiye rastlanılabilir.

Kemoterapi sırasında kullanılan ilaçların birçoğu çeşitli şiddetlerde mide bulantısına neden olabilmektedir. Bulantıların şiddeti kişiden kişiye özel duyarlılığa bağlı olarak değişebilmektedir. Yine tedavide kullanılan ilacın dozu da bu yan etkinin şiddetini değiştirmektedir.

Peki mide bulantısı ile baş etmek için neler yapmalıyız ?

Öncelikle mide bulantısının önlenmesi için mutlaka güçlü mide bulantısı önleyici ilaçlardan kullanmak gerekiyor. Kanser tedavisinde kullanılan bu ilaçlar diğer normal mide bulantısı önleyici ilaçlardan farklıdır. Bunlar doktor raporu ile alınabilen çok etkili ürünlerdir.

Bu ilaçların piyasada farklı çeşitleri ve dozları mevcuttur. Belirli bir çeşit ilaç ile mide bulantısı geçmeyen hastalar doktoruna başvurup ilacın etki etmediğini belirttiklerinde farklı bir ürün ve doz değişikliğine gidilebilir. Bunun için hastalarımız mutlaka ilacın etki edip etmediğini doktoruna bildirmeliler.

Şiddetli bulantılar kilo kaybına neden olmakta buda tedaviyi olumsuz etkilemektedir. Mide bulantısı kesilene kadar doktorunuza ilacınızla ilgili geri bildirimde bulunmanız önemlidir. İlaç etki etmiyor kanısına varıp soruna katlanmaya çalışmak istenmeyen kilo kayıplarına ve sıkıntılara neden olmaktadır.

Bunun yanında beslenme konusunda bazı tedbirler almak bulantıları azaltacaktır. Bunlar :

- Mideyi rahatlatacak besinler yiyiniz. Örneğin, kızarmış ekmek, kraker, gevrek, simit, makarna, yağsız kekeler ya da tatlılar, fırında pişmiş ya da haşlanmış derisiz haşlanmış tavuk, beyaz peynir, kuru meyveler gibi kuru yiyecekler yemelisiniz.
- Bulantınız olduğu zaman yağlı besinler, kızartmalar, baharatlı ya da sıcak yiyecekler, ağır kokulu yiyeceklerden sakınınız.
- Yemek yedikten sonra yatmamalısınız.
- Yemeklerinizi azar azar ve yavaş yavaş yemelisiniz.
- Sıvı tüketiminizi yemek aralarında oda sıcaklığında, yavaş yavaş ve yudum yudum yapmalısınız.
- Açlık hissederseniz öğün aralarında da yiyiniz.
- Sizi cezbeden yiyecekleri yiyiniz.
- Sevdiğiniz yiyecekler bulantı yapıyorsa onları yemeyiniz.
- Sabah kalktığınızda bulantınız oluyorsa, yataktan çıkmadan önce kraker ya da kızarmış ekmek yiyiniz.

Ana sayfaya dön


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soru sor  Cevap oku    Erken teşhis    Hasta takip    Kanser bilgi     İletişim     Kanser Forum    Kanser ve Beslenme    Kanser de Son Gelişmeler    Uzman Görüşü     

Makaleler (Kanser Hakkında Tüm Bilgiler)    Tüm Haberler   Kanser Tedavi Merkezleri    Resmi Kanser Kuruluşları  

Radyoterapi   Kemoterapi    Onkoloji   Check up ve kanser tarama     Online doktor   Check Up Kampanyası

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.