Kanser takip.com Ana sayfa Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser Bilgiİletişim

kanser takip.com

Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri

 

 

                     Obezite kanser riskini artırıyor

   Dünya’da özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de obezite sorunu giderek büyüyor ve birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor. Obezite toplum tarafında iyi bilinen kalp damar hastalıkları riskini artırmasının yanında kanser içinde bir neden özelliğini taşıyor.

Yapılan çalışmalara göre özellikle karaciğer , endometrium, kalın bağırsak ve meme kanserinin aşırı kilo ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Özellikle karaciğer ve endometrium kanserinde obezitenin kanser riskini artırış oranı % 20 - 30 lara kadar yükselmektedir.

Bunun yanında beslenme tükettiğimiz besinlerin doğallıktan ne kadar uzak olduğuna bağlı olarak yine kanser riskini artırıcı özellikler taşıyabilir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenme kilo kontrolü açısından önemli olduğu kadar kanserojen maddelerle karşılaşma ihtimalini azaltmasıyla da riski düşürmektedir.

Sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü sanıldığının aksine küçük yaşlarda başlıyor. Obezite sorununun arttığı ülkelerdeki istatistikler incelendiği zaman 18 yaşından küçük nüfusta aşırı kilo alımı yüzdesi artmakta. Bu da obezite ile mücadelenin 6-7 yaşlarından itibaren başlaması gerektiğini gösteriyor.

Obezite ile mücadelenin en önemli basamaklarından biride düzenli spor aktivitelerinde bulunmak. Gündelik hayatımızın monotonluktan kurtarıp mutlaka fiziksel aktiviteler ile kalori harcamak gerekiyor. Özellikle kent yaşamı içersinde fiziksel aktiviteler minimum düzeyde kaldığı için besinlerle alınan kalorileri gündelik tempo ile harcamak mümkün değil.

Sağlıklı bir kiloya sahip olup olmadığımızı vücut kilo endeksi (VKE) ile belirleyebiliriz: VKE bir kişinin kilogram cinsinden ağırlığının boyunun karesine bölünmesiyle elde edilir.

30 ve daha yüksek VKE = Obezite (Şişmanlık)
25–30 arası VKE = aşırı kilo
18,5–25 arası VKE = sağlıklı kilo.
18,5’tan az VKE = aşırı zayıflık.

 

Ana sayfaya dön


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soru sor  Cevap oku    Erken teşhis    Hasta takip    Kanser bilgi     İletişim     Kanser Forum    Kanser ve Beslenme    Kanser de Son Gelişmeler    Uzman Görüşü     

Makaleler (Kanser Hakkında Tüm Bilgiler)    Tüm Haberler   Kanser Tedavi Merkezleri    Resmi Kanser Kuruluşları  

Radyoterapi   Kemoterapi    Onkoloji   Check up ve kanser tarama     Online doktor   Check Up Kampanyası

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.