Kanser takip.com Ana sayfa Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser Bilgiİletişim

kanser takip.com

Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri

 

 

Kanser tedavisinde onkogram yöntemi

   Bilindiği üzere kanser tedavisinde kemoterapi yöntemi sıklıkla uygulanmaktadır. Kemoterapi tedavisinde hastaya verilen ilaçlar belirli tümör tiplerinde standarttır. Yeni çalışmalar sonucunda zaman zaman ilaç protokolleri değişse bile genellikle belirli bir tip kanser türünde her hastaya aynı ilaçlar verilmektedir.

   Ancak kanser tedavisi uygulamalarında görülmüştür ki benzer tümör tiplerine sahip hastalar aynı tedavilere farklı yanıtlar vermiştir.  Bu sorunu araştıran çalışmaların sonucunda, kişilerin genetik farklılıklarının tümörlere de yansıması nedeniyle tedavi sonuçlarının birbirine benzemediği anlaşılmıştır.

   Hastaların genetik farklılıklarının tedavi sonuçlarını etkilediğinin ortaya çıkmasından sonra kanser tedavisinde, kişiye özgü yöntemler aranmaya başlanmıştır. Bunda amaç kişisel farklıklara duyarlı tedavi yöntemleri ile daha iyi sonuçlar elde etmekti.

Bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan bir yöntemde onkogram ‘dır.

   Onkogram yönteminde hastadan alınan tümör parçası bazı işlemlerden geçirildikten sonra labarotuvar ortamında kemoterapi ilaçları ile işleme sokulmaktadır. Bu işlemle ortaya çıkan duyarlılık sonuçlarına göre hastanın tümörünün en çok hangi kemoterapi ilaçlarına yanıt verebileceği belirlenmeye çalışılmaktadır.

   Elde edilen duyarlılık sonuçları ile hastaya özgü bir tedavi yöntemi belirlenebiliyor. Bu yöntem özellikle kaynağı bulunmayan tümörlerde tedavi stratejisi belirlenmesinde ve nüks eden hastalarda etkin olarak kullanılabilir.

   Yöntem şuan için maliyetinin yüksekliği nedeni ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de standart bir uygulama değildir. Kişilerin tercihine göre özel laboratuar ortamlarında onkogram testi yapılmakta.

 

Ana sayfaya dön


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soru sor  Cevap oku    Erken teşhis    Hasta takip    Kanser bilgi     İletişim     Kanser Forum    Kanser ve Beslenme    Kanser de Son Gelişmeler    Uzman Görüşü     

Makaleler (Kanser Hakkında Tüm Bilgiler)    Tüm Haberler   Kanser Tedavi Merkezleri    Resmi Kanser Kuruluşları  

Radyoterapi   Kemoterapi    Onkoloji   Check up ve kanser tarama     Online doktor   Check Up Kampanyası


Onkoloji merkezi      Radyasyon onkolojisi      İstanbul onkoloji      İstanbul radyoterapi

 

Türkiye'nin kanser portalı. Kanser takip.com : Online kanser danışma ve kanser hakkında son gelişmeler

 

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.