Kanser takip.com Ana sayfa Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser Bilgiİletişim

kanser takip.com

Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri

 

 

Gerçekten organik mi ?

   Gündelik hayatımızda tüketim kaynağımız olan besinlerimiz, üretim süreci içersinde gelişen tarım sanayisi ve çevre kirlenmesi sonucunda çeşitli kimyasallarla karşılaşıyor. Bu kimyasal maddeler aslında son dönemde kanser sıklığının artmasında en önemli role sahip olan kanserojen maddelerin başında geliyor.

   Besinlerimizi bu kanserojen maddelerden uzak tutabilmek için organik besin kavramı hayatımıza girdi. Yiyeceklerden makyaj malzemelerine, giysilerimizden temizlik malzemelerine kadar hemen her alanda organik ürünlere rastlamak mümkün.

  Organik ürünlerin kanser oluşumunda riskleri azaltıcı etkisi inkar edilemez. Organik ürünler çok daha az kanserojen madde ihtiva ediyor. Dolayısıyla organik ürünlerle beslenmek küçük yaşlardan itibaren önemli bir korunma yöntemi.

 

   Ancak hangi ürünün organik olduğunu nasıl bileceğiz?

   Maalesef bu konuda ülkemizde yerleşik bir standart yok. Bir ürünün organik olarak nitelenebilmesi için, üretim sürecinin denetimi sonucunda verilen resmi bir sertifikaya sahip olması gerekiyor. Ancak organik ürün adı altında pazarlanan bir çok ürünün böyle bir sertifikası yok.

  Bu nedenle organik ürün aldığımız satış merkezlerinde tarım bakanlığının sertifikasını mutlaka görmek gerekiyor. Satıcının beyanı veya ürünün görünüşü bu konuda yeterli olmamalı.

   Organik olduğundan emin olmadığımız besinleri tüketmek yerine güvendiğimiz satıcılardan aldığımız ürünleri tercih etmekte fayda var. Çünkü organik ürün piyasası kar oranlarının yüksek olması nedeniyle istismara çok açık bir alan haline geldi.

   Organik ürünleri daha yaygın ve ulaşılabilir hale getirmek için bu alanda devlet denetiminin artması ve organik tarımın teşvik edilmesi gerekiyor. Aksi durumda denetimsiz tarım ürünleri nedeniyle ülkemize de ki kanser artışının önüne geçme zor görünüyor. İhraç edilen tarım ürünlerimizin standardın üstünde toksik madde içermesi nedeniyle geri dönmesi ve satılamayan bu ürünlerin iç piyasaya verildiği haberlerini duydukça bu konuda maalesef alınacak çok yol olduğunu söyleyebiliriz.
 

Ana sayfaya dön

 

 

 

 

 
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soru sor  Cevap oku  Erken teşhis  Hasta takip  Kanser bilgi    İletişim   Forum    Kanser ve Beslenme

Son Gelişmeler     Uzman Görüşü      Makaleler      Tüm Haberler  

Kanser Tedavi Merkezleri     Resmi Kanser Kuruluşları

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.