Kanser takip.com Ana sayfa Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser Bilgiİletişim

kanser takip.com

Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri

 

 

                     Topuk ağrısında radyoterapi tedavisi

    Özellikle uzun süre ayakta duran ve uzun mesafe yürüyen insalarda topuk ağrısı sıklkla görülebilir. Bu ağrının en önemli nedenlerinden biride topuk dikenidir. (Epin calcanei) Topuk dikeni en sık koşucularda ve diğer branş sporcularında görülür. Romatizmal hastalıklar bunların oluşmasını kolaylaştırmaktadır.

    Toplumda ise yaş ilerledikçe daha sıklıkla rastlanılmaktadır. Gebelik ve obezite gibi kilo alımı görülen durumlarda topuk dikeni riski artmakta. Topuk dikeni genellikle iki taraflı olarak görülmektedir. Topuk kemiğinin yere temas eden yüzeyinde bir diken şeklinde çıkıntı ile kendini göstermektedir.

    Topuk dikeni tedavisinde öncelikle tabanlıklar ve özel ayakkabılar kullanılır. Daha sonra bölgesel kortizon enjeksiyonları hatta cerrahi müdahaleler uygulanabilir. Tüm bu tedavilere rağmen dirençli ve tekrarlayan topuk dikenlerine rastlanılabilir.

    İşte bu tip tedavilere rağmen tekrarlayan ve dirençli topuk dikeni vakalarında etkili bir tedavi yöntemi de radyoterapidir.

    Topuk bölgesine uygulanan kısa süreli ve düşük dozdaki radyoterapi tedavisi etkin bir şekilde topuk dikenini ortadan kaldırabilmektedir. Düşük dozlarda uygulandığı için hemen hemen hiçbir yan etkisi olamayan radyoterapi tedavisi tekrarlayan topuk dikeni tedavisinde önemli bir tedavi alternatifidir.

 

Ana sayfaya dön


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soru sor  Cevap oku    Erken teşhis    Hasta takip    Kanser bilgi     İletişim     Kanser Forum    Kanser ve Beslenme    Kanser de Son Gelişmeler    Uzman Görüşü     

Makaleler (Kanser Hakkında Tüm Bilgiler)    Tüm Haberler   Kanser Tedavi Merkezleri    Resmi Kanser Kuruluşları  

Radyoterapi   Kemoterapi    Onkoloji   Check up ve kanser tarama     Online doktor   Check Up Kampanyası

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.