Kanser takip.com

Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser Bilgiİletişim

kanser  takip.com
Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri

 

Kanser tedavisi ve ekonomi

 

    Tıbbi ilerlemeler çeşitli araştırmalar ve yatırımlar sonucunda ortaya çıkıyor. Günümüzde bu ilerlemeleri gerçekleştiren kuruluşların bir çoğu ticari kaygılar ile motive ediliyor. Yeni ilerlemeler için kaynaklar ayıran kuruluşlar, harcamalarının karşılığını alabilmek için ticari yolları sonuna kadar kullanıyor. Buda insan sağlığına katkıda bulunan ürünlere ulaşma noktasında belirli maliyetleri karşımıza çıkarıyor.

 

    Bu durumun en açık örneklerine yeni ilaçlar ve tıbbi cihazlar konusunda rastlamak mümkün. Yeni ilaç ve tıbbi cihazları büyük bir oranda ticari kaygısı olan özel firmalar üretiyor. Daha sonra piyasaya sürülen bu ürünler belirli bir süre patent hakları çerçevesinde yüksek kar oranları ile karşımıza çıkıyor.

 

   Kanser tedavisinde keşfedilen yeni ilaçlar yüksek fiyatları ile dikkat çekiyor. Yine tedavi ve tanıda kullanılan cihazlarda benzer şekilde pahalı maliyetlere sahip. Bu yüksek bedeller özellikle gelişmekte olan ülkelerde sağlık ödeme kuruluşlarını zorlayan kalemler arasında. Bireysel olarak bu fiyatları karşılamak ise küçük bir azınlığın dışında mümkün görünmüyor.

 

   Bu durumda kanser hastaları ve yakınları için kafaları karıştıran bir sürece neden oluyor. iletişim araçlarının hızla artması sonucunda insanlar yeni tedavi yöntemleri hakkında bir çok bilgiye ulaşabiliyor. En çok karşılaştığımız sorular bu yeni tedavi yöntemleri hakkında oluyor. Geri ödeme kuruluşlarının karşılamadığı ve hastaların ulaşamadığı yeni, pahalı tedavi yöntemleri özellikle kanser ile mücadele edenler için önemli bir problem.

 

   Kanser tedavisi pahalıdır. Özellikle yeni ortaya çıkan gelişmeler ile ileri teknoloji ürünü tedavi yöntemleri bu maliyeti iyice artırmıştır. Deneysel çalışmaları da işin içine katarsak hangi tedaviye ne kadar kaynak aktarılmalı sorunu hastalarının yanında hükümetlerin sağlık politikalarını zorlamakta. İnsan sağlığı ile ekonomi arasındaki dengeyi sağlamak mümkün mü ?

 

   Bu durumda kıstasımız, uygulanacak tedavi için bilimsel veriler olmalı tabi ki. Bu tedavi ile hasta için beklenen fayda nedir ? Çünkü kanser tedavisinde mucize bir ilaç yoktur. Yeni ilaçların yaşam süresinde artış beklentisi genellikle aylar ile ifade edilir. Bu aylar için hastanın yaşayacağı yan etkiler nelerdir ? Tüm bunlara cevap vermeden karar vermek mümkün olmayacaktır.

 

   Belki de en doğrusu ülkelerin ekonomik kaynaklarının önemli bir bölümünü önleyici sağlık hizmetlerine ayırmasıdır. Örneğin cüzi maliyeti olan bir kan testi ile on binlerce liraya mal olacak ilerlemiş kanser hastalığı önlenecektir. Ülkemizde kanser tedavisi ve ekonomi konusunda en büyük sorun ilerlemiş hastalık oranlarının yüksek olmasıdır. Gelişmiş ülkelerde kanser hastalıkları bizim ülkemizden çok daha erken safhalarda yakalanabilmekte. Bu nedenle çok daha kolay yöntemler ile tedaviler sağlanmakta.

 

   Hasta ve yakınlarına önemli bir mesajımız , tüm dünyada ve ülkemizin bir çok kliniğinde yapılan benzer ve etkinliği eşit tedaviler için, kar amacı güden çeşitli merkezlerde yüksek bedeller ödememeleri. Ve yine kanser tedavisinde mucize çözümlerin olmadığını iyi bilmeleri.

 

                                             Sağlıklı ve mutlu günler... 

 

Ana sayfaya dön

 

Diğer yazılar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soru sor  Cevap oku    Erken teşhis    Hasta takip    Kanser bilgi     İletişim     Kanser Forum    Kanser ve Beslenme    Kanser de Son Gelişmeler    Uzman Görüşü     

Makaleler (Kanser Hakkında Tüm Bilgiler)    Tüm Haberler   Kanser Tedavi Merkezleri    Resmi Kanser Kuruluşları  

Radyoterapi   Kemoterapi    Onkoloji   Check up ve kanser tarama     Online doktor   Check Up Kampanyası


 

Türkiye'nin kanser portalı. Kanser takip.com : Online kanser danışma ve kanser hakkında son gelişmeler

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.