www.kansertakip.com Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >Genel Saglik Forumu >Kanserden Korunmak
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kanser Artiyor Mu?

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Saglikveyasam Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 27.Mayis.2010
Konum: Istanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 31
  Alıntı Saglikveyasam Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kanser Artiyor Mu?
    Gönderim Zamanı: 27.Mayis.2010 Saat 10:43
Kanser artiyor, artmasinin da öncelikle sebebi dünya nüfusunun çogalmasi. Nüfus arttikça o nüfusun içindeki kanserli insan sayisi da artiyor. Bunun yanisira insanlarin yasam tarzlari da sagliklarinin üzerinde olumsuz etkilere sebep oluyor. Nüfusla birlikte insanlar arasindaki huzursuzluk da artiyor. Huzursuzluk arttikça insanlar ne yapacaklarini sasiriyor. Sasirinca, yanlis besleniyorlar. Ve kansere neden olabilecek adimlari teker teker atmaya basliyorlar…

Prof. Dr. Bülent Berkarda

Onkoloji Uzmani

Kemoterapi Dernegi Baskani

-Kanser vakalarinda neden artis var?

Acelesi olan insanlar, fastfood seklinde çok zararli yiyeceklerle besleniyorlar. Fastfood da yanmis yaglar, kötü etler ve baska katki maddeler var. Etlerin bozulmamasi için kimyasal maddeler koyuluyor. O maddelerin çogu kanserojen. Yasam tarzlari, beslenmeleri, seks hayatlari degisiyor. Alkol ve sigara kullanan sayisi artiyor. Türkiye’de 18 milyon kisi sigara kullaniyor. Kisacasi kimyasal sartlar, yanlis beslenme, enfeksiyon hastaliklari, nüfusun artmasi kanseri arttiriyor.

- Hangi kanser türlerinde artis var?

Erkeklerde en çok prostat ve akciger kanseri çok görülüyor. Üçüncü sirada da mide-bagirsak kanserleri. Kadinlarda da meme kanseri hizla artiyor. Bu tabii bizim ülkemiz için geçerli bir sey. Uzakdogu’ya giderseniz orada meme kanseri diye bir hastalik yoktur. Fakat ABD’de de ise iki kadindan biri meme kanseridir. Bunun sebebi beslenme ve yasam tarzidir. Onun için her ülkenin kendi kanser haritasi vardir.

-Kisi kanser oldugunu ne zaman anlayabilir?

Kanserin belirtileri var. Mesela vücudunuzun bir yerinde sislik olursa, akcigerden tükürük ya da öksürükle agizdan kan gelirse, makattan-vajinadan kan gelirse,15-20 gün geçmeyen öksürük olursa hasta mutlaka bir hekime basvurmalidir. Aslinda bunlarla basvurmak isi pek halletmez. Bunlar için bize eskiden erken belirtiler derlerdi, hâlbuki bence geç belirtiler. Örnegin; makattan kan geldigi zaman bagirsaginizda tümör olusmustur, kaniyordur. Bu aslinda erken degildir. Ama bu belirtiler olunca mutlaka gidilmesi gerekmektedir. Memenizde elinize bir sislik gelirse doktora gidin. Ana belirtiler bunlardir..

-Kanser bagisiklik sistemiyle baglantili midir?

Kanser de enfeksiyonlar gibi vücuda giren bir düsmandir. Vücudun buna karsi bagisiklik sistemi vardir. Bagisiklik sisteminin de askerleri vardir. Bunlar lökosit-akyuvarlardir. Akyuvarlarin çesitleri; lenfosit, makrofaj, diger parçali lökositler. Bunlar, kana giren yabanci bakteri, mikrop, kanser hücresini yakalayip yok eder. Yani bagisiklik elemanlari, güvenlik kuvvetleridir. Ama eger güvenlik sisteminiz zayifsa, kanser hücresi dogar, büyür. Güvenlik hücreleri onu yakalayip, tutup yok edemez. Böylece kanser hücreleri çogalmaya baslar. Demek ki bagisiklikla çok yakindan iliskilidir. Bagisiklik güçlüyse, kanser olma riski azdir.

-Bagisiklik sistemini nasil kuvvetlendirebiliriz?

Bagisiklik sistemini kuvvetlendirmek için lökositlerin, akyuvarlarin saglikli olmasi lazim. Bunun için de dogru beslenmek en önemli sey. Gidalar bizim bütün kan proteinlerimizi ve lökositlerimizi beslerler, büyütürler. Bu yüzden en basta iyi beslenme gelir. Daha sonra ise bagisiklik sistemini yormamak gereklidir ki bu virüslere karsi kendimizi korumamiz anlamina gelir. Çünkü vücuda enfeksiyon girdiginde güvenlik kuvvetlerini harcar. Lökositler kendilerini feda ederler. Bakterilerle birlikte, lökositler de ölür. Dolasiyla her enfeksiyon lökositleri azaltir. Onun için enfeksiyonlardan uzak durmali, saglikli yasamaliyiz.

-Bagisiklik sistemini kuvvetlendirmek için dogal bitkiler etkili midir?Örnegin; Kirmizi Reishi Mantari…

Bagisiklik sistemini kuvvetlendiren maddeler vardir. Beta glukam, C vitaminleri gibi. Bu arada Japonya’daki Reishi Mantarlari. Bu mantarlar Japonya’da gida ve ilaç olarak kullaniliyor. Yapilan arastirmalarda bu mantarlardaki etkili maddelerden birinin beta glukamlar oldugu gösteriyor. Bu konuyla alakali yapilmis birçok deney var. Dolayisiyla beslenmememize ya da tedavimize bunlarin eklenmesi muhakkak faydalidir.

-Kanserden uzak durmak için ne yapmamiz gerekiyor?

Saglikli beslenmek isin temelidir. Çünkü günde 3 ögün yemek yiyoruz. Günde 3 ögün yemek demek çok önemli bir sey demektir.Vücuda giren her gidayi ilaç gibi düsünmemiz lazim.Yanmis, kizarmis, kirmizi et, yagli et yememek gerekiyor. Bu yanlis ilaci almak gibi bir sey olur. Glikoz içerikli gidalar yenmemeli.Çünkü kanser hücreleri glikozla beslenir. Bunlardan kaçmak lazim. Saglikli beslenme sebze, meyve, beyaz ettir. Bunlari aldiginiz sürece kanser riskini azaltmis olursunuz.Ayrica sigarada uzak durulmali. Sigaranin içinde yüzlerce kanserojen madde bulunmaktadir.Alkol makul miktarlarda alinmali. Kirmizi sarabin içinde resveratrol denilen bir madde var. O faydali olabilir. Bir kadeh kirmizi saraba karsi degilim. Ama o kadar. Tabi biraz da hareket etmeniz gerekiyor. Sürekli koltukta oturulmamalidir. Jimnastik, yürüyüs yapmak çok faydalidir. Bunlari aldiginiz sürece kanserden uzak olma sansiniz artar.

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Powered by Web Wiz Forums Free Express Edition
Copyright ©2001-2008 Web Wiz