www.kansertakip.com Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >Genel Saglik Forumu >Kanserden Korunmak
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Günesten korunun cilt kanseri riskini azaltin!

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
berna9 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 22.Haziran.2010
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
  Alıntı berna9 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Günesten korunun cilt kanseri riskini azaltin!
    Gönderim Zamanı: 22.Haziran.2010 Saat 16:17
Günesin zararli etkilerinden korunmak için yeteri kadar çaba gösteriyor muyuz acaba? Cilt kanserini tetikleyen günes, yaz aylarinda korunmamiz için en önemli sebeplerden sadece bir tanesi. Uzman yazilarinda gördügüm kadariyla sagligimizi korumak için günesten de korunmak sartmis. Bunun için nasil önlem alabilirz diye arastirirken yeni günes koruyuculari çiktigini gördüm. Lipozom teknolojisine sahip olan bu koruyucular terlemeye,isiga vs dayanikli oldugu için tüm gün koruma saglayabiliyormus. Bu özelliklere sahip 'Daylong' ürününü kullandim ve söylendigi gibi gerçekten de bütün gün dayanikli olan bir koruyucu sürekli tekrar sürmeniz gerekmiyor. Tavsiyede bulunmak gerekirse Daylong'u önerebilirm. Sizlerde kullandiginiz memnun kaldiginiz koruyucu kremleri paylasirsaniz herkes en azindan fikir sahibi olmus olurlar. Tesekkürler...GÜNESTEN ‘TÜM GÜN’ KORUNMAK SART!!!
Dünyada her geçen gün artan cilt kanseri vakalarina karsi uzmanlar uyariyor: ‘Günesten yaz-kis demeden tüm gün korunun!’’ Özellikle yaz tatillerini deniz-kum-günes üçgeninde geçirmek ve bronz bir tene sahip olmak için günes altina serilmeye hazirlananlar; ‘ 2005 yili verilerine göre Amerika da her yil 1 milyon kisinin cilt kanserine yakalandigini ve 9 bin 800 kisinin yine bu hastalik nedeniyle hayatini kaybettigini biliyor musunuz?’
Dr. Belma Bayraktar
Cilt Hastaliklari Uzmani


www.saglikveyasamdergisi.com.tr alintidir!

Kis yorgunlugunu üzerinden atip, yaz günesinin tadini saglikli çikarmak, cilt kanserinden hem kendinizi hem de gelecekteki neslinizi korumak için ne yapmak gerekir? Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Belma Bayraktar bu konudaki sorularimizi cevaplandirdi.

1.Günesin zararli etkileri nelerdir?
Günes isinlari
deri üzerinde erken ve geç biyolojik degisikliklere yol açmaktadir. Erken dönemde günes yanigi, allerjik reaksiyonlar, lekelenme ve deri kalinlasmasi, geç dönemde ise deri yaslanmasi ve deri kanserleri gelisimidir. Ayrica günesle alevlenen bazi cilt hastaliklari da mevcuttur.

2. Günesin en zararli isinlari hangileridir? Günese bagli olarak ciltte ne gibi hasarlar görülebilir?
Günesin en zararli isinlari UVC isinlaridir, kanserojendir fakat pratikte yeryüzüne ulasmadigi kabul edilir, ozon tabakasi tarafindan tutulur. Ancak bu tabakanin delindigi Avustralya gibi ülkelerde ulasabildigi düsünülüyor.
UVA isini pencereden geçtigi, her mevsimde mevcut oldugu ve dalga boyunun da uzun oldugu düsünülürse kaçinilmasi biraz zor bir isin türüdür, bu yüzden yaz-kis günes koruma kullanma zorunlulugu vardir. Hem UVA hem de UVB’nin kanserojen etkileri bulunmaktadir. Günese maruz kalmis cildin lekeli, kilcal damarlari belirginlesmis, kirismis, kaba ve kuru bir görüntüsü vardir. Ayrica elastik doku da etkilendigi için gevsemeye ve sarkmaya da müsaittir. Gözlerde korunmazsa katarakt gelisebilir.

3.Cilt kanseri son 20 yilda bir önceki yila göre yüzde dört oraninda artis gösteriyor. Bu artisi durdurmak mümkün mü?
Cilt kanserleri gittikçe artmaktadir, bu olayda en önemli neden günes isinlarina maruz kalmaktir. Bunun yanisira kimyasallarla temas, stres, immun
sistemin çökmesi, sigara ve alkol tüketimi, genetik faktörler de etkili bulunmustur. Deri kanserleri ve deri yaslanmasinda günes isinlarinin önemi anlasildiktan sonra günesten korunmak çok önemli bir konu haline gelmistir. Ilk 10 yas içersinde alinan UV isinlarinin basta malign melanom (MM) olmak üzere deri kanserlerinin tohumlarinin erkenden atilmasina neden oldugunun fark edilmesi nedeniyle korunmanin çocukluk çaglarinda baslatilmasi, çok daha fazla önemli hale gelmistir. UVB ve UVA koruyucularinin hücre DNA hasarini, P53 gen mutasyonlarini, lipid peroksidasyonlarini önleyip, deri kanserlerinin gelisimini engelleyebildigi çalismalarla gösterilmistir. Ilk 18 yas içersinde en az 15 faktörlü bir koruyucunun istikrarli kullanilmasi melanom disi deri kanseri riskini %78 azaltir. Günese açik bölgeler cilt kanserlerinin en sik rastlanildigi bölgeler olmaktadir, bu yüzden yaz-kis açik bölgelerimize gün boyu günes koruma kullanmaliyiz. Böylece günesin yaslanma etkilerinden de korunmus oluruz.


5. Cilt kanseri riski altinda olanlar kimlerdir?
Tip1 dedigimiz beyaz tenli, açik renkli gözlü ve açik renk saçli olanlar, ailesinde böyle bir hastalik geni tasiyanlar, açik havada, güneste çalisanlar, uzun yillar savunmasiz günes isinlarina maruz kalmis olanlar, bagisikligi düsük olanlar risk altindadir.

6. Günesin zararli etkilerinden nasil korunabiliriz?
Günesin zararli etkilerinden korunmak için ise uygun giysi, sapka ve gözlükle baslamaliyiz. Giysiler islaninca günes koruma özelligi azalir. Semsiye altinda ve bulutlu havada da yanmak mümkündür, hatta deniz içinde bile. Bu yüzden uygun günes koruyucu ürünün kullanilmasi çok önemlidir. Bu hem UVA hem de UVB koruma içermeli, yüksek koruma faktörlü olmali, suya, tere, neme dayanikli olmali, uzun süre etkisini devam ettirmeli, duyarlilik yapmamalidir. Yeterli miktarda sürmek de çok önemlidir.(santimetre kareye 2 mg gibi)


7. Daha önce cilt kanseri geçirmis olan hastalar günesten nasil korunmalidir?
Daha önce cilt kanseri geçirmis olanlar çok daha dikkatli olmali, uzun süre dayanikli tüm gün günes koruyucu kullanmali, bu koruyucuyu günese çikmadan 15-20 dakika önce her tarafa esit olarak ve belli bir kalinlikta sürmeli, bununla da yetinmeyip sapka, gözlük, tisört giymeli, en önemlisi düzenli araliklarla bir cilt hekimine giderek cildini kontrol ettirmeli, solaryum da kesinlikle yasaklanmalidir. Günes isinlarinin dik geldigi 11:00-16:00 arasi disari çikmamalidirlar.


8. Günesin zararli isinlarindan korunmak için günes kremi kullanmak yeterli midir?
Sadece günes koruyucu sürmek yeterli degildir, giysilerle de korunmaya yardimci olunmalidir. Sapka, gözlük, giysiye ek olarak düzenli araliklarla günes koruyucu tazelenmelidir. Bu süre günes koruyuculara göre degisebilir. Saat 10-11 ile 16:00 arasi yazin gerekmedikçe disarida kalinmamali, gölgeler tercih edilmeli, giysiler islandiginda günes koruma özelliklerinin azaldigi bilinmelidir. Yaz mevsiminde beta karoten, C ve E vitamini gibi besin destekleri alinabilir. Çünkü bunlar, günes isinlariyla olusan serbest radikallerin nötralize edilmesine ve bagisiklik sisteminin kuvvetlendirilmesine yardimci olurlar. Çocuklarin korunmasi özellikle arz eder, bunlar için yüksek faktörlü fiziksel özellikli olanlar tercih edilmelidir. Mümkünse 1 yas altindakiler direkt günes isinina maruz birakilmamalidir. Ayrica günes ve yapay isinlara maruz kalindiktan sonra cildi besleyici nemlendiriciler kullanilmalidir.


9. Siz günes koruyucusu tavsiye ederken nelere dikkat ediyorsunuz?
-Iyi tolere edilmeli, allerjik ve irritan olmamali, renksiz, kokusuz, saydam, yagsiz özelliklerle hos bir kozmetik yapisi olmali
-Deride yanma, batma yapmamali, deriyi ve elbiseleri boyamamali
-Hem UVA ve hem de UVB yi tutmali
-F
otostabil olmali
-Suya, tere, denize, kurulanmaya, isiya dayanikli olmali
-Uçucu olmamali
-Yüksek koruma faktörlü olmali
-Deride kaliciligi uzun olmali
-Çok pahali olmamali

10. Piyasada çok fazla günes kremi var, seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Hem UVA hem de UVB koruyuculugu üzerinde yaziyor olmali, en az 30 faktör koruma içermeli, günese, suya, kuma dayanikli olmali, renksiz, kokusuz, örtücülügü iyi, sürülmesi rahat olmalidir.


11. Günesten korunmada yenilikler var mi?
Günes koruyucularda son yillarda lipozom teknolojisi kullanilarak üstün basari saglanmistir. Lipozom, ikili lipid tabakasi ile çevrilmis ve iç kisminda bir sulu faz içeren küreciklerdir. Hem yagi hem de suyu seven maddeleri(örnegin ilaçlar ve UV filtreleri) yapilarinda tasiyabilirler ve tüm hücreler tarafindan emilebilirler. Yani ideal UV filtresi tasiyicilaridir. UV filtrelerinin hedeflenen tabakada uygun seviyede yogunlasmasi saglanmis olur. Dayanikli, güvenilir ve uzun süreli bir etki saglanmis olur.


12. Lipozom teknolojisine sahip günes kremlerinin diger kremlerden farki nedir?
-UV filtrelerinin özelliklerini uzun süre koruyabilmesi ve etkilerini uzun süre devam ettirmesi
-UV filtrelerinin daha kolay tolere edilebilmesi ve istenmeyen etki riskinin azaltilmis olmasi
-Cildi nemli ve esnek hale getirmesi
-Suya, isiga, isiya, terleme ve kurulanmaya dayanikli olmasi
-Sivilce yapmamasi, tahris etmemesi, allerjik olmamasi, cildi nemlendirmesi

13. Günesin zararli isinlari ve cilt sagligi ile ilgili eklemek istedikleriniz var mi?
Günesin hep zararli etkilerinden bahsettik, tabii ki günesten korunmayi bilmek gerekiyor çünkü günes ayni zamanda yasam kaynagimiz.
-Günesin isitici ve terleme ile toksin attirici etkisi vardir.
-Günes ciltte D vitamini sentezini saglar. Normal olarak örtülü bölgelerin yaz boyunca haftada 2-3 kez 10-15 dakika günese maruz kalmalari, bu vitamin ihtiyacini karsilamasi için yeterlidir. Yetersiz miktardaki D vitamini sentezinin çocuklarda rasitizme yol açtigi unutulmamalidir.
-Antidepresan etkisi bilinmektedir.
-Bazi deri hastaliklarinda tedavi edici etkisi bulunmaktadir. (Sedef hst,Atopik Dermatit,yeni dogan sariligi gibi)
-Zararli mikroplari yok eder.

Yukarı Dön
-saime- Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 22.Haziran.2010
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3
  Alıntı -saime- Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.Haziran.2010 Saat 17:19
Paylastiginiz yazi hemen dikkatimi çekti ve okudum. Genis bir bilgi dahilinde olan bu yazida cildimizi günesten korumamiz için bizi bilgilendirdiginizden dolayi size tesekkür ederim. Yaza merhaba demisken günesin zararli isinlarindan cildimizi korumamiz sart. internetten arastirdigim bilgi dahilinde saydiginiz bütün özellikler Daylong da görünmekte.
Daylong'u uzun zamandan beri kullaniyorum ve çok memnunum. Herkese tavsiye ederim. Cildinizi koruyan bir ürünle size güzel bir yaz dilerim.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Powered by Web Wiz Forums Free Express Edition
Copyright ©2001-2008 Web Wiz