www.kansertakip.com Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >Genel Saglik Forumu >Kanserden Korunmak
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

GÜNES=BRONZ TEN=CILT KANSERI MI?

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Saglikveyasam Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 27.Mayis.2010
Konum: Istanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 31
  Alıntı Saglikveyasam Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: GÜNES=BRONZ TEN=CILT KANSERI MI?
    Gönderim Zamanı: 23.Haziran.2010 Saat 11:29

Günes isinlarinin en zararli etkisi deri kanserine sebep olmasidir. Yaz mevsimiyle birlikte insanlar bronz tene sahip olmak için kumsallarda sere serpe uzanirken kanser riskini de hatirlamalari gerekiyor. Çünkü deri kanserini durdurmak, olusmasini engellemek ancak günesten korunmak ile mümkün… Lipozom teknolojisiyle üretilen günes koruyuculariyla hem bronz hem de saglikli bir vücuda sahip olabilirsiniz!!!

 

Uz. Dr. Seher Küçükoglu

Cilt Hastaliklari Uzmani

 

Bronz bir tene sahip olmak cilt kanseri riskini göz ardi etmeye deger mi? Uzmanlarin uyarilarina ragmen bilinçsiz güneslenen insanlar, her yil % 30 oraninda artis gösteren cilt kanseri vakalarinin da temelini olusturdu.. Konu hakkinda Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Seher Küçükoglu sorularimizi yanitladi.

 

-Günes ve kanser iliskisini açiklar misiniz?

Günesin en zararli etkisi kanser olusturma özelligidir. Dogal ya da yapay ultraviyole isinlarina uzun süreli maruz kalma sonucu insanlarda ve deney hayvanlarinda deri kanseri olustugu bilinmektedir. Deney hayvanlarinda kanser olusturan ultraviyole isininin dalga boyu 280-320nm olan UVB oldugu gösterilmistir. Uzun dalga boylu UVA  (320-400nm) isinlari UVB isinimina eklendiginde deri kanseri olusumu artar. Melanom gelisiminde uzun süreli temastan çok, yinelenen ve deride yanik olusturacak siddette UV isinlarina maruz kalma önemlidir. Bir diger zararli etkisi ise fotoyaslanmadir. (deri yaslanmasi). Fotoyaslanma sonucunda deride klinik olarak elastoz, ince ve kalin kirisikliklar, kuruluk, gevseme, kabalasma, kilcal damar kümeleri, düzensiz pigmentasyon, yer yer sarimsi renk ortaya çikar.

 -Cilt kanserinden korunmak mümkün müdür?

3 çesit deri kanseri bulunmaktadir. En tehlikeli olan malin melanomdur. Beyaz tenlilerde, yaslilarda, günese fazla maruz kalanlarda sik görülür. Deri kanserini durdurmak, olusmasini engellemek ancak günesten korunmak ile mümkündür. Günese asiri maruz kalma özellikle su toplamasiyla seyreden ikinci derece günes yanigi deri kanserinin temel sebebidir. Açik tene sahip olup günes yanigi ihtimali fazla olan, aile geçmisinde cilt kanseri vakasi bulunan, bagisiklik sistemi zayif olan kisilerde risk daha fazladir. Günes isinlari deri kanserine sebep olan en önemli neden oldugundan en önemli koruyucu önlem günesten kaçinmaktir. Çünkü ozon tabakasindaki hasarlarda cilt kanserinde artisi tetikliyor. Cilt kanserleri vücudumuzun her yerinde görülmekle beraber en sik günese maruz kalinan yüz, boyun, kol ve bacaklarda görülmektedir. Son yapilan çalisma sonuçlari; her iki erkekken biri, her 3 kadindan biri yasamlari boyunca 55 yas sonrasinda non melnom deri kanseri (NMDK) gelistirecegini ortaya koydu. Bu da yilda 2000-2500 ölüme neden olmaktadir.

- Cilt kanseri riski altinda olanlar kimlerdir?

Uzun süre veya aralikli olarak yogun günes isigina maruz kalmis, ailesinde deri kanseri malin melanom olan, büyük dogumsal ve çok sayida benleri bulunan, açik tenli, açik renk gözlü, kizil-sari saçli veya kolaylikla günes yanigi gelisebilen deri tipine sahip kisilerde risk daha fazladir.  Deri kanseri olusu özellikle günese uzun süreli aralikli maruz kalmalarda olustugu için günesten korunmaya özellikle çocukluk çaglarinda baslanmasi gerekmektedir.

-   Günesin zararli etkilerinden nasil korunuruz?

Günesten korunma ve günesten uzak durma programlari önerilmektedir. Bunlarin arasinda UVR’un dünyaya en yogun geldigi gün ortasi günesinden uzak durulmasi, gölge aranmasi, koruyucu giysiler giyilmesi, düzenli olarak UVA ve UVB içeren günes koruma faktörü (GKF) 15-30 olan günes koruyucularin uygulanmasi gerekmektedir. Günesin zararli isinlarindan korunmak için günes koruyucusu kullanmak tek basina yeterli degildir. Günes koruyucu sürmek kadar nasil sürüldügü de önemlidir. GKF 16-50 arasi olan koruyucu ürünlerin günese çikmadan 20 dakika önce sürülmesi ve düzenli kullanilmasi gerekmektedir. Bununla beraber günesten uzak durulmasi, sapka, beyaz giysi gibi koruyucu giysilerin giyilmesi gerekmektedir. Ayrica UV isinlarina karsi korumali günes gözlükleri kullanmalidir. Günesin çok dik geldigi 10.00-16.00 saatleri arasinda günes temasindan kaçinilmalidir.

 

 -Günes koruyucu seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Piyasada çok sayida ve degisik özellikte günes koruyucu ürün bulunmaktadir. Ilk olarak dikkat edilecek nokta güvenilir bir ürün olmasidir. Çünkü UVA blokaji için etiket iddialarinda standartlarin olmamasi sorundur. Bu yüzde UVA’yi daha üstün bloke eden günes koruyucular önceligimdir. Koruma faktörü en az 16 olmalidir, Hastanin günese bagli bir deri hastaligi bulunuyorsa koruma faktörü 50 tercih edilmelidir. Bunun ile beraber ürünün kisinin yasam kalitesine uygun olmasi önemlidir. Suya dayanikliligi, etkisinin uzunlugu, günes korucuyu tercih ederken önceliklerim arasindadir.

 

- Günes koruyucu tercihinde dikkat edilecek noktalar nelerdir?  

Öncelikle günes koruyucu kullanicilarin bilinçlenmesi gerekiyor. UVA’yi daha üstün bloke eden ürünlerin tercih edilmesi ve koruma faktörünün en az 16 olmasi, kullanildiginda etkisinin uzunlugu önemlidir. Günes koruyucu ürünler ile ilgili çalismalar sürekli yapilmaktadir. Burada amaçlanan hem UVB hem de UVA koruyuculugun artmasi, suya ve terlemeye daha dayanikli ürünlerin elde edilmesi ve koruculuk süresinin uzamasidir. Son yillarda lipozom teknolojisi ile günes koruyucu ürünlerin etki süreleri uzatilmaya çalisilmistir. Bu teknoloji de günes koruyucu ürün kontrollü salinim ile derinin daha alt tabakalarina zaman içinde ulasmaktadir.

 Düzenleyen kansertakip - 23.Haziran.2010 Saat 23:32
Yukarı Dön
-saime- Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 22.Haziran.2010
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3
  Alıntı -saime- Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.Haziran.2010 Saat 14:40

Saglik ve yasamin bu paylasimi için tesekkür ederim.

www.saglikveyasamdergisi.com.tr de ayni yazi bulunmakta siteyi inceledim çok keyif aldim sizede tavsiye ederim.. :)
Yukarı Dön
Saglikveyasam Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 27.Mayis.2010
Konum: Istanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 31
  Alıntı Saglikveyasam Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.Haziran.2010 Saat 14:52
:) tavsiyeniz için tesekkür ederiz..
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Powered by Web Wiz Forums Free Express Edition
Copyright ©2001-2008 Web Wiz