www.kansertakip.com Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >Genel Saglik Forumu >Kanserden Korunmak
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Saat Basi Bir Kisi Cilt Kanserinden Ölüyor

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj Tersinden sırala
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
tyfntakp Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 01.Ekim.2018
Konum: Bolu
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 37
  Alıntı tyfntakp Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Saat Basi Bir Kisi Cilt Kanserinden Ölüyor
    Gönderim Zamanı: 17.Ekim.2018 Saat 01:46
Dikkate alınmıyor ama cilde sürdüğünüz o kremler olsun. Makyaj malzemeleri olsun bu riski hep arttırıyor. Dikkat etmekte fayda var.
Yukarı Dön
guclukadın Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 24.Mart.2018
Konum: bolu
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 15
  Alıntı guclukadın Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.Eylül.2018 Saat 23:54
Teşekkürler paylaşım için.
Yukarı Dön
Saglikveyasam Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 27.Mayis.2010
Konum: Istanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 31
  Alıntı Saglikveyasam Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.Mayis.2011 Saat 12:16
Berlin Üniversitesi Cilt Kanseri Merkezi Danismani Dermotolog Dr. Class Ulrich Eczacibasi Ilaç Pazarlama sponsorlugunda Pharmetic Girisimci Eczacilar Dernegi tarafindan Condrad Otel’de düzenlenen ‘Gelecegimizi Sekillendirirken’ konulu toplantida, dünyada her saat basi bir kisinin cilt kanseri nedeniyle öldügünü bu yil cilt kanseri vakalarinda çok daha fazla artisin yasanacagini söyledi.

Eczacibasi Ilaç Pazarlama tarafindan düzenlenen ‘Gelecegimizi Sekillendirirken’ konulu programa konusmaci olarak katilan Berlin Üniversitesi Cilt Kanseri Merkezi Danismani Dermotolog Dr. Class Ulrich; ‘’Iki hafta önce Dünya Saglik Örgütü dünyada her saat basi bir kisinin cilt kanseri nedeniyle öldügünü açikladi. Daha da ürkütücü olan tablo; zararli ultraviyole isinlarina karsi bizi koruyan ozon tabakasinin bu yil daha da incelmis hatta bazi yerlerde bosluklarin olusmus olmasi. Sözün özü; artik bizi koruyacak yeterli ozon tabakasi yok. Yaz aylarinda Avrupa’ya kayacak bu bosluk eger günesten bilinçli korunamazsak cilt kanserlerinin artmasina sebep olacak.’’ dedi.
‘’Cilt Kanserini Önlemek Artik Mümkün’’
Konuyla ilgili sorularimizi özel olarak yanitlayan Dr. Class Ulrich günümüzde cilt kanserini önlemenin mümkün oldugunu açikladi. Ulrich, ‘’Yakin bir geçmise kadar ‘cilt kanserinin önlemek mümkün olabilir’ diyorduk. Ama simdi elimizde yapilmis arastirma sonuçlari var. Günes isinlarinin dik geldigi ve açik tenli insanlarin yasadigi Avusturalya’da tarlada çalisan insanlar üzerinde bir çalisma yapildi. Bir grup çalisan günes kremi kullanarak çalisti. Diger grup günes kremi kullanmadan çalisti. Günes koruyucuyla çalisan grupta cilt kanseri görülmedigi hatta bazi ufak tefek cilt kanserlerinin kendi kendini tedavi ettigi saptandi. Yine Avusturalya’ da yapilan baska bir çalismada bu sefer ufak tefek degil ciddi cilt kanseri vakalarina bakildi. Burada yine günesten korunmak için kullanilan ürünlerin büyük kanser vakalarinin ortaya çikmasini durdugu saptandi. Tüm bu çalismalarin sonucunda ve elimizdeki verilere bakarak cilt kanserini tamamen önleyebilecegimizi artik rahatlikla söyleyebiliyoruz.’’dedi.
Günümüzdeki cilt kanseri vakalarindaki artisa da dikkat çeken Dr. Class Ulrich, özelikle Avrupa’da dolayisiyla Amerika ve dünyada cilt kanseri vakalarinda ciddi bir artis gözlenmektedir. Artisin sebebi dünya nüfusunun yaslanmasi ve günesten korunma yöntemlerinde insanlarin duyarsiz davranmasi. Insanlar günese çiktiklarinda uzun saatler kaliyorlar, günes koruyucu kullaniyorlar ama bilinçli ya da yeterli miktarda kullanmiyorlar. Ayrica immun sistemini bastiran tedavi uygulanan kisi sayisinin artmasi da cilt kanseri vakalarindaki artisi da tetikliyor.’’ diyerek insanlarin günes koruyucu kremleri bilinçli kullanmalari gerektigi noktasina dikkat çekti.
‘’Her Yil Bir Milyon Kisi Cilt Kanseri Oluyor. Her saat bir kisi bu hastaliktan ölüyor’’
Amerikan Dermotoloji Akademisi’nin cilt kanseri ile ilgili verilerinin oradaki doktorlarin hastalari hakkinda sigorta sirketlerine yazdigi reçetelere dayali bilgilerden olustugunu belirten Dr. Class Ulrich, ‘’Buradaki verilere göre her yil bir milyon kisi daha cilt kanseri oluyor. Avrupa’da da ayni oran geçerli. Amerika’da her 5 kisiden birinde cilt kanseri gelistiriyor. Cilt kanseri vakalarinda en sik görüneni insanda da en sik görüleni bazal hücreli kanser tipidir. Özelikle açik tenli ve mavi gözlü insanlar risk altindadir. 60 yasindan sonra çok daha sik görülüyor. ‘Ben Kanseri’ baska bir deyisle ‘Melonama Kanseri’ birkaç hafta önce açiklanan Dünya Saglik Örgütü verilerine göre her 61 dakika da her Amerikali ki bu Avrupa için de geçerli bir kisi melonomdan dolayi ölüyor. Her saatte bir kisi cilt kanserinden ölüyor. Tüm dünyada cilt kanserinden ölen insan sayisi yilda 65 bin165’den fazla. Bu rakamlar arastirmalara dayali saglam veriler. Eskiden melonomdan ölen sayisini takip etmek zordu. Doktora gidildiginde dermotolog tespit ediyor. Sonra onkolog ya da cerrah tedaviye devam ediliyor. Hasta öldügünde dermotologun bundan haberi olmuyordu. Takip yapilamadigi için verilere ulasmak da zordu. Yakin bir geçmise kadar en sik görülen kanserler meme, akciger, prostat kanseriydi. Simdi ise cilt kanseri.’’dedi.
‘Bu Yaz Korunmazsak Ozon Tabakasindaki Bosluk Nedeniyle Cilt Kanserini Artacak’’
Cilt kanseri vakalarindaki artisin dogrudan küresel isinmayla degil ultraviyole isinlari ilgili olduguna dikkat çeken Dr. Class Ulrich,’’ Günesten gelen zararli ultraviyole isinlarina karsi bizi koruyan ozon tabakasi var. Önemli olan ozon tabakasinin kalinligi. Bu yaz ozon tabakasi daha ince hatta bazi yerlerde bosluklar var. Eskiden biliyorsunuz saç spreyi kullanilmasin, sogutuculardan gelen gazlar ozon tabakasini deliyor, tüm bu uyarilar hep yapiliyordu bu yil görüyoruz ki bunlarin hepsi ozon tabakasini inceltti, yeterli ozon tabakasi yok hatta arada önemli bir bosluk var. Su anda bu kuzey kutbunun üzerinde bu bosluk yaz aylarinda Avrupa’ya kayacak. Bu nedenle özelikle bu yaz ozon tabakasi çok daha inceldigi için ultraviyole isinlarina karsi korunma daha az olacak bu da cilt kanserinin orta çikmasina sebebiyet verecek. Ben üç önemli koruma yöntemi tavsiye edecegim. Bir; öglen günesinden korunmak. Günes isinlarinin dik geldigi 10:00 –16:00 saatleri arasinda günese karsi akilli davranmak. Iki; giysilerimize dikkat etmek. Kiyafetlerimizi günesten koruyacak sekilde tercih etmek. Bazi firmalar günese karsi koruyucu bir takim tekstil ürünleri kullaniyorlar. Bu tip ürünlerle vücudu korumak lazim. Üç; kullanilan günes koruyucu kreminin miktari. Dogru miktar vücudun 1 cm² her 2 mmgr’in yedirilmesidir. Insanlar bunu bilmedikleri için 0.5 mmgr ile 0.1 mmgr arasinda sürüyorlar. Bu kadar az sürdügünüzde aslinda bu hiç koruma saglamamis oluyor. 50 koruma ne demek? Ilk günese çiktiginizda örnegin 10 dakika kaldiginizda kizaracaksiniz 50 kat koruma faktörlü krem sürdügünüzde 10 dakikayi 50 ile çarpiyorsunuz. Yani 50 kat daha fazla süre güneste kalirsaniz kizariklik olusur. Ama bu korumanin olusmasi için sizin bir 1cm² 2 mmgr krem sürmeniz gerekiyor. Bunu da kalin kalin sürmelisiniz. Ama hiç kimse böyle sürmüyor. Incecik sürüyor. Günes kremi sürdün mü sürdüm oluyor. Ama bu bilinçli bir korunma yöntemi degil. Bazi ürünlerde pompa var bu da kisiye yeterli miktarda kullanma firsati sunuyor. Örnegin yüze 2 pompa, elin üzerine 1 pompa miktari sürün. Bu aslinda çok mantikli bir kullanim sekli. Çünkü herkesin kafasindaki bol miktari farkli bir sey. Burada önemli olan nokta su: üzerindeki miktari kadar korunmak için bol sürmek gereklidir. Bunlarin koruma süresi de 2.5 –3 saat sürüyor tekrar sürmek gerekiyor. Diger bir önemli konu da insanlar günes koruyucu kremlerini sadece tatilde kullaniyor. Bu çok yanlis. Vücudun günes görenleri yerleri yüz, kulak, kulagin arkasi, erkeklerde saç döküldügü için kafa, kolun alt kismi, elin üst kismi %90’dan fazla cilt kanserinin görüldügü yerlerdir. Bu bölgelere özellikle ilkbahar aylarindan baslayarak, yaz, sonbahar, kis her zaman günes koruyucu kremler sürülmelidir. El yikama aliskanligi gibi günesten korunmak da aliskanlik haline gelmelidir.’’ Seklinde uyarilarda bulundu.

''Günes Koruyucunuz Sizi Görünmez Kilsin''
Günes koruyucu ürünler konusunda da teknolojinin sürekli gelistigine deginen Dr. Class Ulrich üç tip günesten korunma ürünü oldugunu belirtti. Geleneksel günesten korunma yöntemlerinde çinko ve titan oksit egemen oldugunu vurgulayan Dr. Ulrich sunlari sözlerine ekledi: ‘’ Günes koruyucularin içinde fiziksel, kimyasal, lipozomal bariyerler vardir. Fiziksel bariyer içeren çinko ve titanyum sürüldügünde cilt beyaz beyaz olur. Isiklar gelir ve geri yansir. Kimyasal bariyerlerde önemli olan soru su: nereye kadar iniyor, kana karisiyor mu, kana karisiyorsa zararli olur mu? Üçüncü korunma faktörü ikisinin ortasinda bir koruma sagliyor. Lipozom teknolojisiyle hazirlanan ürünler hem emilimi kolay, cildin en üst tabakasini koruyan, kimyasallar kadar asagiya inmeyen arada bir bölmede kaliyor orada emilimi oluyor. Oradan asagiya geçirmiyor. Cilt korunmasinin bir parçasi haline geliyor. Lipozom teknolojisyle hazirlanan ürünler koruyucuyu yavas yavas saldiklari için 12 ile 24 saat koruma saglayabiliyorlar. Bu da çok büyük bir avantaj. Günesten korunabilmek için, kendinizi güvende hissedebilmemiz için kullanmasi kolay olan seyleri tercih edin. Lipozom teknolojisi ile hazirlanan ürünler daha az yagli ve daha beyaz kaldiklari için kolayliklar sagliyor. Her zaman oldugu için doz ve kullanim çok önemli. Daha önce günes koruyucularin bizi kanserden korudugunu biliyorduk ama verileri yoktu. Simdi veri var elimizde. Bu çok önemli bir nokta. Simdi artik insanlarin günes koruyucularla kanserden korundugunu biliyoruz. Bir de çocukluk çaginda günesten korunmak çok önemli. Bu dönemde alinan isinlarin kansere dönüsme riski çok daha fazla. Ilk 6 aydan sonra mutlaka günesten koruyucu kremler kullanilmalidir ki, ileri dönemlerde kansere yakalanma riskimiz o derece azalsin’’
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Powered by Web Wiz Forums Free Express Edition
Copyright ©2001-2008 Web Wiz