www.kansertakip.com Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >Kanser Hastalari Forumu >Türkiye 'de Saglik Sistemi
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Saçi Dökülenler Biotin Testine!

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Saglikveyasam Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 27.Mayis.2010
Konum: Istanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 31
  Alıntı Saglikveyasam Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Saçi Dökülenler Biotin Testine!
    Gönderim Zamanı: 09.Agustos.2012 Saat 14:17

Saçlariniz dökülüyor, kiriliyor ve mat görünüyorsa, tirnaklariniz kiriliyor ve burnunuzun etrafinda egzama oluyorsa nedeni biotin vitamini eksikligi olabilir! Özellikle asiri çig yumurta yiyenleri ve sigara içenleri tehdit eden biotin eksikligine karsi bol bol süt için, karaciger, ceviz, tahillar, soya fasulyesi ve yumurta yiyin…

Dr. Gökhan Okan

Dermatoloji Uzmani

Eksikliginde saç ve tirnaklarda ciddi saglik sorunlarina neden olan biotin vitamin açisindan önemli ve etkilidir.

·        Cilt sagligi için gerekli bir vitamin olan biotin (Vitamin H); yag ve karbonhidrat metabolizmasinda rol oynayan, suda eriyen bir vitamindir. Birçok saç ve deri kozmetik ürünlerinin içerisinde bulunur. Biotin; B7 vitamini olarak da bilinir. Gidalar yoluyla alinabilecegi gibi bagirsak bakterileri de vücudumuza gerekli olan biotini saglamaktadir.

·        Biotinin bu kadar popüler olmasinin nedeni, saç ve tirnaklara kazandirmis oldugu olumlu etkidir. Karbonhidrat, protein metabolizmasinda ve diger vitaminlerin kullaniminda gereklidir.Birçok enzimin yapisina girer. Bu enzimler, gidalarin vücuda yararli hale getirilmesini saglarlar.Saç dökülmesini ve beyazlamasini yavaslatir. Cilt sagligi için gereklidir. Birçok saç ve deri için kozmetik ürünlerde biotin katkisi vardir. Biotin eksikligi, saç dökülmesi ve kalite kaybina yol açabilir. Saç kaybi, biotin eksikliginde görülen bir bulgudur.

Bebeginizin Saçlarini Takip Edin

·        Biotin eksikligi dogumsal olabilir ya da sonradan gelisebilir. Dogumsal biotin eksikligi genetik kökenlidir. Vücutta bulunan biotinin geri kazanilmasinda olan bir bozukluk söz konusudur. Diyetle alinan biotinden vücut faydalanamaz. Bulgular, dogum sonrasi ilk aylarda baslar. Bebeklerde saç dökülmesi, saçlarda kirilganlik, tirnaklarda soyulma, ekzematöz bulgular bulunurken; ileriki haftalarda nörolojik bozukluklar buna eklenir. Yeni doganlarda eksiklik tespit edilip tedavinin hemen baslanmasi gerekir. Tedaviye geç baslanmasi yakinmalarin kalici olmasina neden olabilir.

·        Eriskinlerde görülen biotin eksikligi çok sayida nedenle gelisebilir. Çig yumurta tüketilmesi biotin eksikliginin en önemli nedenidir. Çig yumurtada bulunan bir madde biotinin emilimini bozar. Yanik hastalari, epilepsi ilaçlari kullanan hastalar, gebeler, uzun süreli antibiyotik tedavisi alan kisiler, yogun alkol tüketenler ve lohusalar biotin eksikligi açisindan riskli kisilerdir. Yapilan çalismalarda yogun sigara içen kadinlarda biotin yikiminin arttigi saptanmistir.

Bir Damla Kanla Biotin Testi

·        Biotin eksikligi düsünülen bir vakada, klinik bulgular önceliklidir. Hekim, hastanin sikâyetleri dogrultusunda biotin eksikliginden süphelenmelidir. Biotin eksikligi tanisini koymanin en etkili yolu kandan yapilan biotin testidir. Kandaki biotin degeri ölçümü, eksikligi dogrular. Biotin testi, laboratuarda az miktarda alinan kandan Vitamin H degerinin ölçümüdür. Eksikligin derecesi test sonucunda tespit edilir. Eksiklik hafif, orta siddet ya da siddetli olarak raporlanir. Eksikligin derecesine göre tedavinin dozu ve süresi düzenlenir.  

·        Çocukluk çagi biotin eksikliklerinde enzim düzeylerine bakilir. Enzim eksikliginden kaynaklanan biotin eksikliklerinde tedaviye hemen baslanmalidir. Tedaviye yüksek doz biotin ile baslanilmali, biotin degeri normale dönünce doz düsürülmelidir. Eriskinlerde olan biotin eksikliklerinde ise öncelikle biotin eksikligine neden olan sebep varsa o ortadan kaldirilmalidir. Daha sonrada medikal tedavi baslanir.

Erken Teshis Etkili Tedavi

·        Düzensiz beslenen ve biotin metabolizmasindaki sorundan dolayi ihtiyacin fazla oldugu kisiler aralikli olarak takip edilmelidir. Biotin eksikligi daha çok dermatoloji ve pediatri hekimlerinin karsilastigi bir durumdur. Teshisinin erken konulup tedavinin çabuk baslanmasi yakinmalarin çabuk ortadan kalkmasina neden olur.

Bu Belirtiler Varsa Biotin Vitamininiz Eksik Olabilir!

·        Biotin eksikligi; cilt, saç, tirnak, sinir sistemi ve bagirsaklar üzerinde kendini gösterir. En sik dermatolojik bulgular görülür.

·        Saç dökülmesi, saçlarda mat görüntü, kirilma ve ekzematöz yakinmalar biotin eksikligini düsündüren önemli dermatolojik sikayetlerdir.

·        Saçlarda kalite kaybina yol açar. Saçlar hacimsiz görünür.

·        Tirnaklarda kirilmalar, soyulmalar görülür.

·        Yüzde, özellikle agiz çevresinde ve burun çevresinde ekzematöz bulgular gelisir.

·        Ellerde ayaklarda uyusmalar, kas agrilari, mide bulantisi ve istahsizlik yakinmalari ise çocukluk çaginda görülen dogumsal kökenli biotin eksikliklerinde görülen bulgulardir.

Biotin Eksikligine Karsi Önleminizi Alin

·        Çig Yumurtayi Unutun:Çig yumurta tüketimi olmamalidir.

·        Antibiyotige Dikkat: Yogun antibiyotik kullanimi varsa ya antibiyotik degistirilmeli ya da antibiyotik tedavisi ile birlikte biotin tedavisi baslanmalidir.

·        Epilepsi Ilaçlarina Takviye:Epilepsi tedavisi alan kisiler ya ilaçlarinda degisiklik yapmamalilar ya da ilaçlarina ilaveten biotin takviyesi almalidirlar.

·        Beslenmenizi Düzenleyin:Kisiler beslenme aliskanliklarini biotin bakimindan yogun olan gidalara yönelmelidirler.

·        Karaciger Ve Ceviz Yiyin:Süt, karaciger, ceviz, tahillar, soya fasulyesi ve yumurta; biotin bakimindan yogun olan gidalardir.

·        Fazla Tüttürmeyin:Yogun sigara içenler sigarayi azaltmalidir.

·        Biotinli Ürün Kullanin:Kullandiginiz kozmetik ürünlerde biotin katkili olmasina özen gösterin. Birçok saç ve deri için kozmetik ürünlerde biotin katkisi vardir.

Asiri Çig Yumurta Yiyenlere Kandaki Biotininize Baktirin!

Biotin eksikliginin tanisinda kullanilan biotin testinin gerekli oldugu durumlar:

·        Saç dökülmeleri

·        Alkolizm

·        Büyüme gelisme geriligi olan bebekler

·        Ailede biotin eksikligi hikayesi olan kisiler

·        Asiri çig yumurta yiyenler


Yukarı Dön
tyfntakp Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 01.Ekim.2018
Konum: Bolu
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 37
  Alıntı tyfntakp Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.Ekim.2018 Saat 01:41
Teşekkürler paylaşım için elinize sağlık.
Yukarı Dön
denizkara Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 22.Ekim.2018
Konum: Bolu
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 24
  Alıntı denizkara Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31.Ekim.2018 Saat 00:54
Teşekkürler hocam bilgilendirme için.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Powered by Web Wiz Forums Free Express Edition
Copyright ©2001-2008 Web Wiz