www.kansertakip.com Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >Kanser Hastalari Forumu >Kemoterapi
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kemoterapide Port Yerlestirimi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
kadim Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
  Alıntı kadim Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kemoterapide Port Yerlestirimi
    Gönderim Zamanı: 27.Ocak.2009 Saat 00:11
Merhabalar,

Annem 46 yasinda kalin bagirsakta adenokarsinom teshis edildi, 3. evresinde. Ameliyat oldu 7,5a 6 cm büyüklügünde bir kitle çikarildi. 22 cm bagirsagi kesildi, diger organlara metastaz yok. Disekte edilen 14 lenf nodundan 5i pozitif.

Kemoterapi görecek bir hafta sonra ve iki gün önce port takildi. Yalniz yerlestirirken ilk denemelerinden agzindan burnundan kana benzer kirmizi-yesil karisimi aci bir sivi gelmis, belki de kan geldi bilmiyorum ve yarida kestiler. Ayni aksam tekrar yaptilar, bu kez oldu.

Benim sorum su, normalde port operasyonu sonrasi nefes alip verirken siddetli aci duyar mi hastalar? Port sag omuzun biraz altindan ve gögüs hizasindan iki ayri yer açilarak mi takiliyor? Yani bunlar normal süreç mi yoksa bize söylenmeyen bir hata mi olustu. Bilen varsa cevaplarsa çok memnun olurum. Konuyla ilgili doktor varsa röntgen görüntüsü de var elimde akcigerin, yollayabilirim...

Düzenleyen kadim - 27.Ocak.2009 Saat 00:12
Yukarı Dön
burçine Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı burçine Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.Subat.2009 Saat 11:49
Merhaba,
Benim annem de 4. evre mide kanseri 6. kür kem. yeni bitti ve tomografi çekildi sonucunu bugün alacagiz.Anneme port 1. kür bitiminde takildi ellerdeki ve kollardaki damarlar harab olmus diye.Annende 1 yerde dikis var sag omuzdan gögse dogru olan yerde ve bir ucu da yanilmiyorsam sah damarina uzaniyor.Böylece kem. daha etkili oluyormus.Ayrica annemde hiç sizin anlattiginiz gibi seyler olmadi.Zaten agizdan neden kan gelsin ki ne ilgisi var bir hata olmus takilirken bence. Çok geçmis olsun.
Yukarı Dön
NesrinN_ Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 21
  Alıntı NesrinN_ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.Mayis.2009 Saat 00:13
Merhaba ,

Babamda mide kanseri 2 ay önce port taktilar,ama çok basit bir operasyon babamda çok agir geçti ve ameliyathaneden 2 saat sonra çikabildiler ancak ve ogünden butarafa toparlayamadik bir türlü babami vede kemoterapi de yaptirmamaya karar verdik çünkü bugün itibariyle babam 43 kilo olmus.
Zor bir islem yani port takilmasi çok zayif yipranmis bünyelerde çok zor bukadarini biliyorum.
Sabir dileyin , her asamasini yapiyoruz ve suan hiçbir tedavi uygulayamiyoruz.Okadar zorki çirpinmalarinizin sonucundaki hüsranlar, sifasi ALLAH dan arkadaslar.ALLAH yardimcimiz olsun.  
Yukarı Dön
fçögmd Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı fçögmd Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.Agustos.2009 Saat 16:22
dfgdkslmgçdfk
Yukarı Dön
eylem Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı eylem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.Mayis.2010 Saat 15:05
merhaba, benim babamada 2 hafta önce mide Ca teshisi kondu. Tomografi ve emar sonucu anlasildi ki 4. evre. Cuma günü Cerrahpasada port taktirdik. Biz fazla zorlanmadik operasyon 1 saat kadar sürdü sonrasinda öyle fazla agri sizi yapmiyor, doktorlar çok basit bir operasyon olarak adlandiriyorlar zaten. Dünde kemoterapi verildi insallah iyi netice aliriz ve fazla zorlanmayiz. erkese sabir ve sifa diliyorum
Yukarı Dön
smg92 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı smg92 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.Mayis.2010 Saat 01:11
merhaba ben 17 yasindayim ve nazofarenks ca teshisi konuldu. 3kür kemoterapi gördüm nihayet bugün bitti.kemoterapilerim .simdi radyoterapiye baslicaz
port takilirken kalbim çok hizli atmaya basladi bayilcak gibi oldum,meger portun hortumu kalbime degmis.o esnada hemen çikartip tekrar taktilar.3-4 gün baya agri yapmisti.hatta ilk  gün sag kolumu kesinlikle oynatamiordum.
bunlar olabilir sabirli olmaniz lazim gecmis olsun
Yukarı Dön
deryatez@hotmail.com Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı deryatez@hotmail.com Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.Temmuz.2010 Saat 19:11
merhaba eylem hanim babaniz nasil taktirdiginiz port ise yaradimi lütfen bana cevap yazin
Yukarı Dön
Burcu Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Burcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.Temmuz.2010 Saat 13:51
Bu tür tedavi gören veya görecek olan herkezin taktirmasini öneririm. Benim oglum 2 aylikken taktilar ameliyat kolay oluyor. agri sizi olmuyor. Su an oglum 2 yasini bitirdi. Tedavileriniz bitse bile tekrarlama riskine karsin potu hemen çikarmiyorlar genelde önerilen su: tedavi bitiminden 2 yil sonra port yine ameliyatla çikariliyor. Bizim portumuz yakinda çikacak.

Ilaç verilirken isiniz çok kolaylasiyor her seferinde damar yolu bulmaktan çok daha kolay. Port ameliyat ile takildiktan sonra her tedavide veya kan alinacaginda port ignesi denen raptiyeye benzer bisiyi sapliyorlar gögsünüzdeki porta. igne batmasi kadar acitiyor. Mutlaka taktirin....

Herkeze acil sifalar dilerim...
Yukarı Dön
eylem Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı eylem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Temmuz.2010 Saat 17:09
merhabalar,

3. kur kemoterapiyi tamamladik, tomografi çekildi yarin sonuçlari alacagiz. Sunu söyleyebilirimki kemoterapinin faydasini gördük. Tedaviden önce babam hibirsey yiyemiyordu su bile içse kusuyordu, 3 ayda tam 15 kilo verdi. Suan az azda olsa yiyebiliyor 3 kilo aldi. Kemoterapiden korkmayin evet halsizlik ates yapiyor özellikle 2. hafta çok zor geçiyor( biz 3 haftada bir aliyoruz) ama fayda getiriyor. Port' da çok faydali oldu, durmadan damar yolu açmak zorunda kalmiyorlar, ilaçlari kolaylikla porttan verebiliyorlar
Yukarı Dön
zehratk Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı zehratk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.Subat.2011 Saat 13:52
Merhaba Arkadaslar

Yaklasik 1 ay önce babamin kolon kanseri oldugunu ögrendik. Ardindan karaciger, ve daha sonra da akcigerine siçramis oldugunu söylediler. Ve doktorlar kemoterapi yapilmali  dediler. Su anda kemoterapi ve port için arastirmalar yapiyoruz. Öncelikle durumu bizle ayni olan kisilerden bilgi almak isterim. Kemoterapi sonucunda durumu ne olur? Dayanabilir mi? Iyilesir mi?  Babam 63 yasinda. Ben açikçasi bünyesi kaldirirmi süpheliyim. Ayrica babam psikolojik olarak kötü durumda. Çok yiprandi, çok üzgün ve yasama azmi  yok. Sanirim iyilesecegine inanmiyor. Biz ona bu konu da nasil yardimci olalim. Psikologa götürsek mi acaba. Biliyoruz ki birazda azim  ve iyilesecegine inanmak lazim kanserde. Bilgi sahibi olan insanlardan cevap bekliyorum. Rabbim babama ve bütün hastalara sifalar nasip etsin.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50