www.kansertakip.com Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >Kanser Hastalari Forumu >Kanser Tedavisi
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Tarceva

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 10>
Yazar
Mesaj Tersinden sırala
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Pastel Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 14
  Alıntı Pastel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Tarceva
    Gönderim Zamanı: Bugün Saat 00:35
Zometa uygulayacakmısınız ? (Kemoterapi değildir.kemikleri koruma altına alır, yayılımları yok eder)
Glukofen kullanalım mı ? (şekeri kontrol altına alır, kanserin besleyicisi kesin olmamakla birlikte en etken şeker olarak gösteriliyor, bu hastalık ile şavaşta ciddi yardımı olacak)
Troidlere bakalım mı ? (Troid bezleri doğru çalışmaz ise hücreler için yeterli hormon salımı gerçekleşmez, sağlıklı bir insan için bile önemli bir durum bu özellikle sabah en geç 08:30 da yapılacak olan stress testi de bazı olumsuzlukları belirliyor)
Tagrissoyu nano-terapi ile birlikte uygulayabilirmiyiz ? (nano-terapinin vücuda verilen ilacın doğrudan hücrelere nüfus ederek çok daha iyi etkenlik gösterdiği biliniyor)
Portrazza için ne düşünürsünüz ?
şuan aklıma gelenler bunlar.

Geçen hafta Almanya münihte dünyanın en önde gelen araştırma firmaları hastaneler ve onkologlarının toplam 550 kişinin katılımı ile tüm kanser türleri için bir kongre düzenlendi. Burada tüm onkologların artık tek bir ortak noktada toplandıklarını söyleye bilirim KANSERDE KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ.

Yapılan araştırmalar denen yöntem ve ilaçlar ile birlikte kanserin tedavisinin artık kişiye özel olarak yapıldığında çok çok iyi sonuçlara ulaşıldığı paylaşılmış. Peki nedir bu kişiye özel tedavi: Lütfen hangi kanser ile mücadele ediyorsanız edin yazacağım şey hepsi için geçerli daha öncede yazdım gerçi ama ben yine bir tekrar edeyim
2 Akciğer adenokarsinom kanser hastası 2 kadın yaşları 65 Avrupa kökenli. 2 side 4. evre beyin metastaz. 2 hastaya da moleküler gen patoloji testi uygulanıyor birsinde ALK diğerinde PDL-1 driver mutasyonları saptanıyor. dolayısı ile hastaların mutasyonlarına göre tedavi şekilleri ayrı ayrı oluyor.

ALK mutasyonlu hasta akıllı ilaç alacak PDL-1 mutasyonlu hasta immünoterapiye başlayacak. İşte bunun adına da kişiye özel tedavi denilmiş. Çünkü ALK mutasyonu olmayana akıllı ilaç PDL-1 varlık yüzdesi düşük olan yada olmayana immünoterapi verilirse bu hastalık ile mücadelede başarı şansı düşüyor.

Almanya'daki kongrede yeni ve çok daha etken bir tedavinin daha yapıldığı da paylaşıldı. Ne olduğunu ben şuan paylaşmayayım. Drniz belki paylaşır sizinle. Ancak bu tedavideki yapılan çalışmaların paylaşılan sonuçları oldukça muazzam. Maliyeti çok yüksek ancak müthiş sonuçlar alınmış.

Tüm kanserler içinde aynı durum söz konusu o yüzden HASTALAR VE HASTA YAKINLARI. MADDİ DURUMUNUZ NE OLURSA OLSUN. GİDİN O MOLEKÜLER GEN PATOLOJİ TESTİNİ YAPTIRIN.

Ama maalesef bizim ülkemizdeki başta ekonomik problemler yüzünden ne hasta nede hasta yakını bir çok şeyden kaçıyor. Zaten kanserim öleceğim diyor. Oysaki kanser artık uzun yıllar kontrol altında tutulabilen bir hastalık olma yolunda hızla ilerliyor. Ülkemizde ki çok iyi dediğimiz doktorlarda aynı zihniyette emin olun. Benim fosil olarak tanımladığım 60 yaş ve üzerinde, ülkedeki doktor yokluğundan zamanında bu alanda isim yapmış klasik tedavi yöntemlerinden başka bir yöntemi kabullenemeyen yenilikleri artık takip etmeyen cesaretini yitirmiş doktorlarda bu işin %50 si ülkemizde.

O yüzden doktor seçimi çok ama çok önemli. 60 yaş ve üzerinde mesleki ve ekonomik kariyerinde zirve yapmış artık beklentisi olmayan drlerden ben hep uzak durdum duruyorum da.

Size tekrardan kolaylıklar dilerim. sonuçlarınız için anneniz adına çok sevindim. Umarım doğru adımlar atıldıkça anneniz daha uzun süre sizinle birlikte olacak diye ümit ediyorum.

Orjinalini yazan: bella

hepsine bakılmış aslında.. ben sadece çıkanları yazdım şu şekilde..
Ekson 18: KODON 719 mutasyonu saptanmadı
Ekson 19: DELESYON mutasyonu saptandı
Ekson 20: KODON 768 mutasyonu saptanmadı
          KODON 790 Mutasyonu saptandı
          İnsersiyon mutasyonu saptanmadı
Ekson 21: Kodon 858 ve Kodon 861 mutasyonu saptanmadı

EGFR mutasyon analizi sonucu :
Ekson 19'da aktive edici delesyon mutasyonu saptandı
Ekson 20'de T790M resistant mutasyon saptandı.

Sonuc çıktığında geçtiğimiz hafta görüştük hoca ile hastaneden aldığım rapor meğer rapor değilmiş sonrasında da hoca ydışına çıktı yeni geldi ama emin olun sizi dinliyorum bir dönüş alalım ona göre aksiyon alacağım.. Başından beri kendisi ile devam ettiğimiz için öncelikle yorumunu alayım istiyorum..
Yukarı Dön
bella Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif
Gönderilenler: 11
  Alıntı bella Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: Dün Saat 07:57
hepsine bakılmış aslında.. ben sadece çıkanları yazdım şu şekilde..
Ekson 18: KODON 719 mutasyonu saptanmadı
Ekson 19: DELESYON mutasyonu saptandı
Ekson 20: KODON 768 mutasyonu saptanmadı
          KODON 790 Mutasyonu saptandı
          İnsersiyon mutasyonu saptanmadı
Ekson 21: Kodon 858 ve Kodon 861 mutasyonu saptanmadı

Sonuc çıktığında geçtiğimiz hafta görüştük hoca ile hastaneden aldığım rapor meğer rapor değilmiş sonrasında da hoca ydışına çıktı yeni geldi ama emin olun sizi dinliyorum bir dönüş alalım ona göre aksiyon alacağım.. Başından beri kendisi ile devam ettiğimiz için öncelikle yorumunu alayım istiyorum..
Yukarı Dön
Pastel Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Pastel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: Dün Saat 07:31
06.11.2019 tarihli mesajımı okursanız EGFR ve direnç mekanizmalarının nerede gelişeceğini zaten izah etmiştim. Gözden kaçırdığı bir şey olmasın demek isterim. Ayrı eksonlar üzerinde farklı direnç mekanizmaları olduğunu TEKRAR EDİYORUM. 06.11.2019 tarihli mesajımda yazdım. Neden sadece T790M baktı. GLUKOFEN TROID HORMONLARI GÖRÜŞÜN MUTLAKA SORUN bence. TAGRISSO İLE BİRLİKTE NANO-TERAPİ yapsak mı diye SORUN bence. tabi siz nasıl uygun görürseniz izleyeceğiniz yolda o da ayrı bir husus.
Yukarı Dön
Pastel Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Pastel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: Dün Saat 07:26
Ekson 19 da bir driver mutasyon mevcut ayrıca ekson 20 üzerinde T790M direnci mevcut. sonuç olarak EGFR mutasyonu var ancak ekson 20 üzerinde T790M direnci gelişmiş. TAGRISSO kullanılacak bu güzel haber.

TAMAMEN ŞAHSİ GÖRÜŞÜMDÜR : Aradan kaç günler geçmiş daha drnize ulaşamamış ve tedaviye başlayamamışsınız. Ben şimdiye kadar 100 defa dr değiştirmiştir. NET.

TAMAMEN ŞAHSİ GÖRÜŞÜMDÜR: Bence siz o moleküler patoloji sonucu bir sağlam ve ulaşılabilirliği sürekli olan bir dr bularak yorumlatın.

Yani ne olursa olsun hastanın durumu veya yaşı. sonuçta bir insan sağlığından bahsediyorsunuz ve neredeyse üzerinden 1 ay veya daha fazla zaman geçmiş drniz ile irtibat kuramamak oldukça garip bir durum. Umarım her şey sizin için yolunda gider.

Yukarı Dön
bella Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı bella Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: Dün Saat 06:55
Merhaba,

Son 1 haftadır enteresan günler yaşıyorum. Aldığım sonucun rapor olmadığını öğrendim, bugün gidip tekrardan raporu aldım..

Güncel bilgiye göre

Hocamızın yorumunu bekliyorum. Geldiğinde paylaşacağım..
Yukarı Dön
bella Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı bella Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Kasim.2019 Saat 06:59
Ne güzel yaşmışsınız.. Korkmamak lazım elbette bakın biz sizinle yazışıyoruz mesela.. Kaç kişi öğreniyor bizim, sizin neler yaşadığınızı.. Siz detaylı bilgi vererek ileride okuyacak kim bilir kaç kişiye yardımcı olmuş oluyorsunuz..

Mesela bugün okuyan herkes takviye mama kullanmaması gerektiğini ancak hiç bir çare kalmayıp hiç yemek yemeyen hastalar için kullanılması gerektiğini öğrendi.
Biz burada hata yapmıştık örneğin..

Ya da inşallah biz Tagrisso kullanmaya başlayınca süreçler hakkında burada yazıyor olacağım ki yine hasta yakınlarının kafasında bazı şeyler oluşsun.. Elbette ki bizlerin yaşadığını her hasta yaşayacak değil.. Yine söylemiş olduğunuz gibi bir sürü çeşit mutasyon ve hastalık tipi var.. Ama en azından bu ilaç isimlerini duymuş oluyor insanlar..

Bakalım hayat bize neler gösterecek..
Sağlıklı günler dilerim.

Yukarı Dön
Pastel Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Pastel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Kasim.2019 Saat 04:26
Genetikten kasıt şu bizde eşim vasıtası ile öğrendik. Hastanın yaşına bakılıyor sigara geçmişine bakılıyor. Eğer hasta hiç sigara kullanmamış ve yaşı çok genç ise ve akciğer kanseri tespit edilmiş ise GENETİK deniyor peki bu genetikten kasıt nedir ? aile geçmişi öyküsüne bakılıyor doğrudan kan bağı olanlara.

Sigara için ise Amerika'da yayınlanmış bir makalede aynen şu yazıyor du " hayatında sadece 1 defa ve 1 adet olarak sigara tüketmiş bir kişinin kansere yakalanma riski hiç sigara içmemiş bir kişiye göre %2 daha fazladır "

Sonuç olarak annenizin bir sigara öyküsü var. bu ne kadar süre ile günlük tükettiği sigara oranına göre değişkenlik gösterir. Burada durum şu sigara içen veya içmiş bir kişinin kansere yakalanma riski hiç sigara kullanmamış bir kişiye göre daha yüksektir. Bırakmış olsa dahi. Sonuç olarak katran ve nikotin akciğerlerden 10 ila 12 yıl içerisinde tamamen atılabiliyor. Tabi birde pasif içici denen kitle var onu da unutmayalım.

Bakın bizim toplumumuzun en büyük sorunu KORKU. Kanser olduğunu yada hasta olduğunu söylerse yada öğrenilirse toplumun onu dışlayacağını sanıyor. O KORKU yüzünden TÜRKİYE'de Kanser ile alakalı ne hastalardan nede yakınlarından çok fazla detay bulmanız çok zor.
Ancak akli ve ilmi gelişimini tamamlamış kişi yada kişilerce kısıtlı bilgilere ulaşabiliyorsunu.

oysa ki hastalar veya yakınları süreçlerini hastalıklarını açık bir dille paylaşsa kimlerin hangi dönemlerde nasıl bir süreç yaşadıkları, Kullanılan akıllı ilaçların yada immünoterapilerin etkileri ve yaşam süreleri hakkında ciddi veri elde edilebilir. Ama dediğim gibi TÜRK toplumu değişik bir beyin ve düşünceye sahip kanser konusunda. Merminin önüne atlayabiliyoruz ama ben kanserim ve hastalığım ile ilgili yaşadıklarım da bunlar demeye KORKUYORUZ. Kısaca korkak toplumuz.

Tagrisso yani osimertinib çok iyi bir etken mekanizmaya sahip. Tarcevadan bile daha iyi. Rahat olun o konu da. Yan etkileri Tarceva gibi var. Ilacın boyutu çok büyüktür. Yutmakta zorlanabilir anneniz. O konuda nasıl içmesi gerektiğini eminim !!! drniz yönlendirecektir. (Hapı az bir suda erimeyecek şekilde parçalayın, ve bu şekilde için sonra BARDAĞI YIKAMADAN içerisine yine su koyun biraz fazlaca ve bardağı iyice çalkalayarak kalan parçaları da için ki tam dozu almış olsun) Doğrudan Tagrisso kullanan hastalar progrosyonsuz olarak 36,2 ay yaşam süresi mevcut saha çalışmalarında (bu veriler 2017 ye ait yani 2017 yılında 36,2 aydır ilacı kullanıp yaşama devam ediliyormuş. bunu da ayrıca belirteyim de korkmayın :) )
Bakın Troid bezi ve hormonları kanımızda dolaşımdadır sürekli. Sadece siz bir baktırın ne olur ne olmaz.

Tekrara ederim. Kanserli bir hastanın kanser dışında vücuduna giren enfeksiyon nedeni ile ölümü Kanserden ölenlerden çok daha fazladır. Vücudun dengesi ve bağışıklığı iyi korunmadığından vücudun alacağı herhangi bir enfeksiyon zaten düşük olan vücut sistemi bağışıklığını tamamen çökerterek bu defa başkaca organların çalışmasını engelleyerek zaten agresif bir seyir gösteren kanserin daha fazla yayılmasına sebep oluyor. kişi vefat ettiğinde zaten kanserdi kanserden öldü oluyor.
Siz yada biz gerekli önemleri alalım aklımızda ki her yolu deneylim ki sonradan KEŞKE dememek için iyi günler.
Yukarı Dön
bella Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı bella Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Kasim.2019 Saat 02:26
Teşekkür ederim bilgilendirme için..
Doktorumuzdan maalesef henüz yanıt alamadık, bekliyorum..
Stres testi ve endokrolonoji ilk yapacağımız iş olacak, doktorumuzu beklersek vakit kaybedeceğiz sanırım bir de troidler buna da her yerde baktırabiliriz nasılsa.. En azından bu süreçte var olan bir şey varsa tanısı konur..

Bu arada annemin akciğer kanseri olmasının sebebine yazık ki ne sigara ne de kilo problemi.. Gençliğinde çok çok az sigara kullanımı olmuş belli bir süre, kilo problemi ise hiç yaşamadı ama tabi annem 64 yaşında.. Dedem de akciğer kanseri idi sanıyorum genetik olabilir.. Doktor bana da sakın sigara kullanma dedi kez zaten ben de kullanmıyorum..

Bakalım sonuç ne gösterecek.. Tagrisso için araştırıyorum lakin bugüne kadar kullanıpta bir yerlere yazan bulamadım.. Umarım işe yarar..

Yukarı Dön
Pastel Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Pastel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Kasim.2019 Saat 02:16
Bakın troid bezi ve hormonları kısaca vücudumuzda ki bütün hücreler üzerinde etkisi vardır. Bedensel fonksiyonların kontrolünde de önemli yeri var. Troid hormonu az ise vücut yavaş çalışır ısı düşer çok ise vücut hızlı çalışır ısı artar vücutta. Şimdi soru cevap yaparak mantık kuralım.
AKCİĞER KANSERİ Nasıl oluyor. HÜCRELERİN mutasyona uğraması ile tekrar ediyorum HÜCRE yani kanser HÜCRE YAPIYA sahip
Troid bezi ve hormonu vücudumuzda nerede etkili? VÜCUDUMUZDA OLAN TÜM HÜCRELERDE tekrar edelim TÜM HÜCRELERDE.

Biraz düşünelim troidleri şimdi ve drmize danışalım. TSH testi istesekmi tagrisso öncesi diyelim mi drmize
Yukarı Dön
Pastel Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Pastel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Kasim.2019 Saat 02:04
Yok troid sıçrama değil o. Bakın troid bezleri vücut için çok önemli kilo alıp vermekten tutun da stresse kadar vücudun etki tepki mekanızması.
Troid tam anlamı ile işlevini görmüyorsa kilo alımı yada verimi değişiyor. Vücut stress yükü yapabiliyor.
Eşimde bu durum tespit edilmeden önce el uyuşması kilo verememe ve başkaca tedaviye cevap verememe vardı. Onkoloğumuz endokrolonojiye sevk etti endokrolonoji drmiz hemen tahlil istedi ve troidlerin çalışmadığı görüldü. Ardından sabah stress testi istedi. 2 aylık ilaç tedavisi sonrası herşey normale döndü. Tarceva kaynaklı yan etkiler daha aza indi vücut direnci arttı ve organlar özellıkle karaciğer tarcevayı daha iyi tolere etti.
Drniz ile görüşmeniz bence faydalı olacak. Klasik Akciğer hastası olarak yaklaşmaktan uzaklaşmalı diye düşünüyorum.
Endişe etmeyin. Zaman ve sabır gerekiyor. Fakat tagrisso yan etkileri için hazırlık yapın. Özelikle iştah konusunda. Troidleri sorun drnize. Birde her yer sabah stress testi yapıyor. Basit bir kan tahlili
.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 10>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50