www.kansertakip.com Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >Kanser Hastalari Forumu >Kanser Tedavisi
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Tarceva

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 91011
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
bella Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 04.Kasim.2019
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 17
  Alıntı bella Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.Mayis.2020 Saat 07:48
Merhaba Pastel,

Avakado yemiyor hiç annem, bir kaç kez aldık ama yemedi. Sarımsaklı, soğanlı yemek yemişti en son belki ondan olabilir. Önümüzdeki dönemde de olursa not alacağım dediğiniz gibi besinden ise iyi bir durum bizim için :)

Böbrek konusunda ise Tagrisso' yu kullanmaya başlayalı iki ay olmuştu o zaman gitmiştik dahiliyeye ama sizin önerdiğiniz doktordan randevu alınca da kendisine danışacağım elbette.

Kan tahlilleri konusunda haklısınız Tagrissoyu kullanmaya başladığımız ilk iki ayda aylık kontrollerimizi yaptırıyorduk ancak son 3 aydır hiç yaptırmadık.

Şubat ayı sonundaki değerimiz 1,51 mg/dL imiş ve normal değerler 0,5 - 0,9 arası imiş. Aslında şimdi genel anlamda kontrol ettim de 1,2 - 1,51 arasında gitmiş hep.

Bu arada Pet çektirdik ve sonucumuz az önce çıktı. Şu an için tahmin ettiğiniz gibi direnç görünmüyor. Benim okuduğum kadarı ile kanser kitlelerinde küçülme mevcut, kalça kemiğindeki tamamen kaybolmuş.
Bir de annemin akciğerinde plexral efüsyon var 4,4 cm büyüklüğünde bu sıvı birikmesinin başından beri pek azaldığını görmedim şu anda da azalmış görünmüyor.

Yakın zamanda da beyin mr ı için de randevu almamız gerekecek, onu da en son Ocak ayında yaptırmıştık çünkü. Tagrisso'dan sonraki beyin kitlelerini bilmiyoruz şu an ve sanırım Tagrisso beyne etki etmiyordu.

Bakalım sonucu bizim hocamıza göndereceğim, sizin önerdiğinizi de yarın randevu için arayacağım bakalım en yakın zamanda umarım gösterebilirim.

Son paragrafınız inanın içimi rahatlattı, ilerde direnç görürsekte paniklemeyeceğim en azından.

Teşekkür ederim.
Yukarı Dön
Pastel Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 07.Ekim.2019
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 26
  Alıntı Pastel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.Mayis.2020 Saat 13:35
Merhaba

Küçülme olması gayet güzel. Hemde 5 ay hiç takip edilmemiş bir hasta için çok sevindirici bir durum bu bana göre. Kötü bir sonuçta çıkabilirdi. Tahminimce de bu kaybolmalar veya inaktiflik durumu uzunca bir süre devam edecekdir diye düşünmek istiyorum.

Tagrisso beyine ulaşması güç bir ilaç Tarceva bunu başabiliyordu ama Tagrissonun beyine etkinliği şuan için belirsiz üreticisi ve kimi kullanıcı raporları ulaşıyor iddiasında ancak yapılan bir takım klinik çalışmalar pek bir etkisi olmadığı yönünde. Beyin için endişeli bir durum çıkarsa müdahele edilmesi gerekebilir. Atlamayın bence kontrollerinizi.

Beni yanlış anlamayın ama, bizim doktorlarımız bizden düzenli olarak 2 ayda bir toraks BT (düşük doz kontrassız) ve 3 ayda bir beyin MR ile takip istiyor. Şimdi siz yazmışsınız ki en son annenizin beyin Mr ocak ayı. Uzun bir süreç bunlar hele ki tekrarlama ve sıçrama yapmış bir hasta için çok ciddi risk almak demek.

plexral efüsyon denilen şey aslında Plevra, göğüs boşluğunu içten kaplayan ve akciğerleri çevreleyen, iki katlı, ince bir zar tabakasıdır. Normal şartlarda plevranın bu iki katmanı arasında akciğerin solunum esnasında kolayca hareket edebilmesini sağlayan, yaklaşık 20 mL civarında kaygan bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının artışı veya azalması bir çok hastalıktan veya kanserden yada tamamen başlı başına plevranın kendi durumundan kaynaklı olabilir. Doktorunuza mutlaka sorun ne anlama geliyor ne yapmalıyız diye. Atlanmaması gereken bir konu.
Merak etmeyin sakin kalmaya çalışın.
Yukarı Dön
bella Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 04.Kasim.2019
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 17
  Alıntı bella Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.Mayis.2020 Saat 11:12
Merhaba, iyi bayramlar öncelikle..

Umarım dediğiniz gibi uzun bir süre bu durum devam eder. Tabi bu sadece benim yorumlamam, Perşembe günü öneride bulunduğunuz doktora gideceğiz sonrasında da kendi doktorumuza iki doktordan da yorum alacağım. Çünkü başından beri bunu yapmamı tavsiye ediyorsunuz ve ben sürekli erteliyorum.

Beyin mr ını biz de 3 ayda bir çektiriyorduk ancak bu süreçte çektirmedik hemen randevu alacağım onun için de.

Plevradaki sıvıyı doktorumuz pek önemsememişti sanki ya da bana öyle geldi bilemiyorum. Mayıs 2019'da 10 cm idi Eylül 2019 da 4,5cm idi şu an ise hala 4 cm görünüyor. Bakalım Perşembe günü yeni gideceğimiz doktor bir öneride bulunabilir.

Kan takip konusunda ise yine Perşembe günü istek yaptıracağım doktora sonrasında da tahlili devlette yaptırırız sanıyorum hocaya da mail atarsam kabul eder belki bakalım..

Bu süreçleri atlattığımızda biraz köye götüreceğim annemi bahçeye falan çıkar en azından havası değişir diye düşünüyorum. 3 aydan beri Pet haricinde dışarı çıkmadı annecim bunaldı haliyle ama iyiyiz yine de çok şükür sizin önerinizle sakinliğimizi koruyoruz, daha iyi olacağız inşallah.
Yukarı Dön
Pastel Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 07.Ekim.2019
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 26
  Alıntı Pastel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.Mayis.2020 Saat 13:04
sizede iyi bayramlar olsun.

Hangisinden randevu aldınız bilmiyorum. Ancak hangisine giderseniz gidin mutlaka ama mutlaka kafanızda oluşan tüm soruları sorun. Hiç çekinmeyin her 2 doktorda size gereken yanıtları verecek.

Valla bu salgın sürecinden beri bizde farklı durumda değiliz. 3 aydır evde kapalıyız. Ben dahi dışarıya çıkmadım. sadece hastaneye kontrol zamanlarında gittik geldik. Onun dışında hiç çıkmadık.

Hakkımızda hayırlısı ne ise o olsun. Kaderden kaçış olmuyor. Elimizdeki zamanı iyi kullanmalıyız.
Yukarı Dön
bella Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 04.Kasim.2019
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 17
  Alıntı bella Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.Mayis.2020 Saat 14:15
Özel mesaj kutunuz dolmuş gönderemedim:)

Acıbademdekine randevu aldık perşembe günü 14.00 te görüşeceğiz inşallah, isteyeceği tahlillere göre de yaptıracağız.
Yeni tahlili olmadığı için isteyecektir tabi sonrasında ben götürürüm ya da mail atarım diye düşündüm.
İlk aklıma gelen metformin konusu bakalım, unutmamak için notlarımı yazıp gideceğim, yine yazacağım buradan
Yukarı Dön
Pastel Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 07.Ekim.2019
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 26
  Alıntı Pastel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.Mayis.2020 Saat 14:38
Çok fazla tahlil istemez alper. Hemogram bakar kreatinin bakar. Metforminden ziyade hastalık ve tedavisi ile alakalı soru sormanız daha faydalı olacak diye düşünüyorum. Mesela bu zaman kadar olan tedavide hiç zometa almadığınızı iletin. Almalımıyız diye muhakkak sorun. Durumunuza göre akciğere bir radyoterapi veya yakma işlemi yapabilirmiyiz bunu sorun. Tagrisso direnç gelişir ise izleyeceği yol haritasını sorun.
devit sorabilirsiniz. beslenme ile alakalı özel bir şey uygulamalımıyız sorabilirsiniz
Yukarı Dön
bella Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 04.Kasim.2019
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 17
  Alıntı bella Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.Mayis.2020 Saat 13:36
Yarın ki randevumuzu ne yazık ki ileri tarihe erteleyeceğim babamla tartıştık,detaya girmeyeceğim.
Bizim doktoru gördükten sonra kendisine gizlice götüreceğim. Annem de pek bi hevessiz zaten.

Ben Peti internetten almıştım babam hastaneye gidip almış , raporun sonunda akciğerdeki kitle küçülmelerin yanında kemik met ile ilgili şunu yazmışlar.
"Sağ iliak kanatta önceki çalışmaya göre metabolik olarak tam regrese, morfolojik olarak daha sklerotik forma dönüş gösteren metaztaz lehine değerlendirilen lezyon.

Şaka gibi ve bizim doktorumuz zometa kullanmamızı istememişti. Şaka gibi .
Yukarı Dön
Pastel Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 07.Ekim.2019
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 26
  Alıntı Pastel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.Mayis.2020 Saat 15:19
Sıkmayın canınızı. Huzur en önemli şey. Kafanızın sakin olması lazım. Sonuçta yaşanılan süreç sıkıntılı ve tamamen psikolojik savaş gerekiyor. Bunun üstesinden gelemezsen kendi evine yansır. Aman dikkat.

tam regrese demek o bölgedeki lezyonun ortadan kaybolduğu anlamına geliyor bu çok güzel. Ancak petteki diğer cümle morfolojik olarak daha sklerotik forma dönüş gösteren metaztaz lehine değerlendirilen lezyon biraz tuhaf duruyor. Anlam bakımından bunu kesinlikle doktorunuzun yorumlaması gerekir.

ZOMETA NE İŞE YARAR : vücutta kemiklere yayılmış olan kanserlerde, kandaki kalsiyum seviyesini dengeler, kemiklerin kanser sebebiyle kendiliğinden çatlama veya kırılmalarını, ileri durumlarda omurların sinirlere baskı yapmasını önler/geciktirir. zometa direkt kemikler üzerinde çalışsa da bir kemoterapi ilacı sayılmaz, ancak kemoterapi yanında veya radyoterapi ya da hormon terapisi gibi diğer kanser tedavileri (immünoterapi, akıllı ilaç) ile birlikte verilir.

Morfoloji nedir : canlıların yapı ve biçimini inceleyen ve özel fiziksel özelliklerini araştıran bilim dalıdır. canlıların organları gibi iç bölümlerinin biçimlerinin incelemek kadar canlıların diğer özelliklerini (renk, şekil, doku, yapı) de inceler

sklerotik ne demektir?

Genellikle, kanser hücreleri osteoklastları aşırı aktive eden maddeler salar. Bu, yeni kemik yapılmadan kemiğin parçalanmasına yol açar. Bu kemikleri zayıflatır. Kemik parçaları eritildiğinde gelişen deliklere osteolitik veya litik lezyonlar denir. Litik lezyonlar o kadar zayıftır ki kemiğin kolayca kırılmasına neden olabilirler.

Bazen, kanser hücreleri osteoblastları aşırı aktive eden maddeleri salarlar. Bu, yeni kemik oluşumuna yol açar. Bu durum skleroz olarak adlandırılır. Bunun gerçekleştiği yerdeki kemik alanlarına osteoblastik veya blastik lezyonlar denir. Bu pürüzlü bölgeler daha sert olmasına rağmen, kemiğin yapısı normal değildir ve bu alanlar normal kemikten daha kolay kırılırYukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 91011

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Powered by Web Wiz Forums Free Express Edition
Copyright ©2001-2008 Web Wiz