www.kansertakip.com Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >Kanser Hastalari Forumu >Kanser Tedavisi
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Tarceva

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 678910>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
canergkts Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 37
  Alıntı canergkts Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30.Ekim.2018 Saat 01:31
Yan etki olarak çok kuvvetli ve zararlı bir ilaç.
Yukarı Dön
gollemeliah Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
  Alıntı gollemeliah Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.Mayis.2019 Saat 07:24
Herkese merhaba, 2018 yılının şubat ayında babama akciğer adenokarsinom teşhisi kondu. Tabi biz de herkes gibi her yere saldırmaya, internetten araştırmalar yapmaya, forumlar okumaya, doktor ve bitkisel kürler aramaya başladık. Hastalık 4. evredeydi ve beyin metaztazı vardı. İlk olarak bir gen testi yapıldı ve çok şükür ki EGFR mutasyonu pozitif çıktı. Buna hedefe yönelik tedavi deniyor.Bu aşamada erlotinib etken maddeli tarveca ilacını kullanmaya başladı. Bu tedavi süresince lütfen doktorunuzdan başka kimseye güvenmeyin ve ne öğrenmek istiyorsanız doktorunuza sorun. Ayrıca bu ilacı kullanırken doktorunuza sormadan hiçbir şey yedirip içirmeyin. Bu tarz ilaçlar halen gelişmekte olduğu için yan etkilerinin ne olacağını ya da ilaçla etkileşime girip girmeyeceğini bilemiyoruz. Babamda yan etki olarak sadece-özellikle yüzünde- deri döküntüleri oluştu. Beyin metaztazı için de cyber knife uygulaması yapıldı ve ondan da çok şükür olumlu sonuçlar aldık. İnşallah süreç bu şekilde devam eder.Tıp dünyasına olan bakış açım inanılmaz değişti. Allah hepsinden razı olsun. Herkese acil şifalar dilerim.
Yukarı Dön
Pastel Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 11
  Alıntı Pastel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.Ekim.2019 Saat 06:08
Eşim 45 yaşında ve evre 4 akciğer ca beyin met hastası bunu baştan yazıyorum ki yazdıklarımı okuduğunuzda "oh tabi senin tuzun kuru" gibi saçmalıklar yazılmasın.

Buradan kanser hastası ve yakınlarına gerçekleri aktarmam gerektiğini hissettiğim için giriş yaptım. Umarım yazdıklarım iyice anlaşılabilir.

Hangi kanseri yaşıyorsanız yaşayın yazdıklarım hepsi için geçerlidir. Kanserin asla ama asla kesin ve kalıcı bir tedavisi yok. Bunu yazdığım için çok üzgünüm.

Evre 1 ve 2 cerrahi operasyon sonrası sağ kalım oranı 5 yıldır. evre 3 ve 3b
cerrahi operasyona uygun ise sağ kalım oranı 2 yıldır. Evre 4 ise sağ kalım oranı en fazla 1 yıldır. Bu durumun hasta ve hasta yakınlarınca iyice bilmesinde fayda var.

Kanserin bitkisel bir tedavisi hiç bir zaman olmadı olamazda. Umut tacirlerine lütfen dikkat edin. Onlar sizi en hassas noktanızdan yakalıyorlar. Hastaya bitkisel olarak sadece takviye yapabilirsiniz. ISIRGAN OTU gibi söktürücü özelliği olan bitkilerden UZAK DURUN, NAR ve GREYFURTTAN tedavi süresince uzak durun. Aldığınız ilacın vücudunuzda kalması gerekiyor.

Gelelim Tarceva (Erlotinib) konusuna;
İlaç 4. evre kanser hastalarında 1. basamak tedavi olarak kullanılmaktadır. İlacın her hastada İŞE YARAMAMASI ÇOK ÇOK NORMALDİR. Çünkü Erlotinib etkinliği sadece ve sadece EGFR mutasyonu pozitif hastalarda ve bunun da %60-70 arasında ciddi anlamda etki ettiği görülmektedir. Ayrıca hala sigara kullanıyorsanız EGFR pozitif olsa bile ilaç işe yaramayacak. DOKTORONUZ size al sana mucize ilaç Tarcevayı veriyorum diyerek gönderiyorsa bilin ki o doktor DOKTOR DEĞİLDİR.
Kanser hastalığı her kişiye özeldir. Bilinen 200 farklı kanser çeşidi vardır ve hepsinde kullanılan ilaç ve tedavi şekli farklıdır.
Dolayısı ile Kanser tanısı almış her hastaya MADDİ boyutuna bakılmaksızın Tümör dokusu örneği alınarak GEN ve MUTASYON taraması yapılması gerekmektedir. Bu tarama sonucu tedavinin şeklini ve başarı oranını belirlemektedir.

EGFR testi yapılmamış ise zaten bu ilacı kullanmak kör kuyuya taş atmak gibidir. EGFR testi yapılmış ve pozitif ise ne mutlu size tedavisiz olan 6 aylık sağ kalım sürecinize +3 ay daha eklediniz. ANCAK bazı durumlarda tümörlerin TAMAMEN yok olma ihtimali de mevcut. Ama bu durum sizi yanıltmasın. Çünkü tümör belirli bir süre sonra direnç gösteriyor. Buda genellikle Ekzon 19 T790 mutasyonu olarak karşınıza çıkar ki bunu anlamak içinde bir test yapılması gerekiyor.

O da farklı bir hap demek onun adı da TAGRISSO (Osimertinib) eskiden bu hap 4. evre kanser hastalarında 2. basamak olarak tedavide kullanılırdı. Şimdi FDA onayı ile EGFR pozitif hastalarda 1. basamak olarak da kullanılabiliyor.

KISACA EGFR gen testiniz hiç yapılmamış ise gelip burada " anama babama bana tarceva verdiler ama bir işe yaramadı" demeniz abesle iştigaldir ve şimdiye kadar yanlış doktora giderek büyük bir zaman kaybı yaşamışsınız demektir.
EGFR testi yapılmış ve pozitif ise Tarcevanın etki etmemesi düşük bir ihtimaldir ama bu ihtimal de vardır göz ardı edilemez.

EGFR pozitiflikte kullanılan 3 çeşit ilaç vardır. ALK pozitiflikte ayrı ROS1 de ayrı PD de ayrı PDL-1 de ayrı FISH 1-2-3 de ayrı HER2 de ayrı. Kısaca size veya hastanıza DRIVER bir MUTASYON OLUP OLMADIĞINA bakılmamış ise ne akıllı ilaç nede immünoterapi aşılarının bir faydasını göremezsiniz.

Ama DRIVER MUSTASYON VARLIĞININ OLUP OLMADIĞINA BAKILMIŞ VE HERHANGİ BİRİ POZİTİF ÇIKMIŞ İSE o zaman tedaviniz size özel olacaktır. Bir hastada o yapılmış iyi gelmiş veya gelmemiş olması size de aynısının olacağı anlamına gelmiyor. Lütfen hasta ve yakınları iyi okuyun bunu.

Tarceva (6.000-TL) Irresa (4.000-TL) ve Tagrısso (30.000-TL) SGK tarafından karşılanmaktadır. AMA ŞARTI VAR nedir bu şart peki : EGFR MUTASYONUNDA POZİTİFLİK.

iMMÜNOTERAPİ AŞILARI (KÜBA AŞISI)
En etkin kullanılan ve gerçek anlamda sonuç alınanları yazıyorum

KEYTRUDA (32.000-tl) PDL-1 pozitifliği %50 ve üzerinde olanlarda başarı şansı mükemmel. ancak %1 - %49 pozitifliği olanlarda tartışmalı. SGK KAPSAMINDA DEĞİL her 21 gün de 1 doz yapılır. Kemoterapi ile birlikte veya ayrı da uygulanır. Hastaneler ilaç uygulaması içinde ayrıca 1.500-TL ücret talep eder. KANSERİN GERÇEK ANLAMDA KURTULUŞU BİR İLAÇTIR. 4. evre hastalarda 9 yıla kadar sağ kalım görülmektedir. İlaç sağ kalım süresince alınmak zorundadır. SGK LİSTESİNDE YER ALMAKTA ANCAK SGK YILLARDIR VE ISRARLA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALMIYOR. Sadece 20 kişi ücretsiz alıyor. BİLİNÇLİ KANSER HASTALARI VE YAKINLARI SGK VE HÜKÜMETE ÇOK SAYIDA ŞİKAYETTE BULUNDU BULUNMAYADA DEVAM EDİYOR.

OPDIVO yukarıda yazılanların aynısı fark SGK geri ödeme yapıyor ancak bu geri ödemede AKCİĞER KANSERİ TANISI ALMIŞ HASTALAR YOK MAALESEF.

Kısaca kanser hastalarına veya yakınlarına GEÇMİŞ OLSUN denilmez ve denmemeli. Çünkü geçebilecek bir hastalıkla mücadele etmiyoruz.

Umut tacirlerine karşı dikkatli olun.
Yukarı Dön
bella Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 9
  Alıntı bella Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.Kasim.2019 Saat 23:25
Merhaba,

Benim de annem 4. evre akciğer kanseri adenokarsinom.. 1 yıl öncesinde gözlerinde puslanma olması sonucu göz doktoruna gidip, doktorun beyin mr ı istemesi sonucunda beyinde kitlelerin görünmesi ve daha sonrasında pet testi ile birlikte aslında akciğer kanseri olduğunu ve beyin metastazı yaptığını öğrendik.
Sizin bu yazmış olduğunuz evlerin her birini geçirdik, tamamen doğru bilgiler vermişsiniz öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim.
ilk aşamada bahsetmiş olduğunuz gibi beyin için 10 seans radyoterapi yapıldı ve gen testlerine bakıldı. PDL1 EGFR ALK mutasyonlarına bakıldı ve EGFR + çıktığı için Tarceva isimli ilaca başladık. her 3 ayda bir pet testi çekildi ve kitleler gerilemeye başlamıştı. 9. ayda yapılan pet testinde ise kitlelerin neredeyse yok olduğu müjdesini verdi doktorumuz. Ancak bu heyecan ve hevesimiz 3 ay sürdü çünkü 3 ay sonraki pet testinde akciğerde yeni küçük kitlesinin olduğunu ve kalça kemiğine sıçrama yaptığını öğrendik. Şimdi de T190M mutasyonuna bakılıyor.. Öncelikle kandan bakıldı ama görülmedi sonrasında iğne ile ciğerdeki yeni kitleden parça alındı dualarımız bu parçada T190M nin pozitif çıkması.. Pozitif çıkar ise Tagrisso kullanmaya başlayacağız. Doktorumuzun söylediği bu ilacın Tarceva'dan daha etkili bir ilaç olduğu.. Ancak çıkmazsa ne olacak hiç bilmiyoruz, sanıyorum kemoterapiye başlayacağız ama bunu da hiç istemiyorum açıkçası kemoterapiden korkuyorum daha kötü olacağını düşünüyorum :(

Rabbim kimsenin başına böyle çaresiz bir hastalık vermesin hem yaşayan hem de yakınları için çok çok acı bir durum..

Sizin eşinizin durumu nasıl ? Günlük rutin işlerini yapabiliyor mu ?

Yukarı Dön
bella Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı bella Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.Kasim.2019 Saat 23:26
Merhaba,

Benim de annem 4. evre akciğer kanseri adenokarsinom.. 1 yıl öncesinde gözlerinde puslanma olması sonucu göz doktoruna gidip, doktorun beyin mr ı istemesi sonucunda beyinde kitlelerin görünmesi ve daha sonrasında pet testi ile birlikte aslında akciğer kanseri olduğunu ve beyin metastazı yaptığını öğrendik.
Sizin bu yazmış olduğunuz evlerin her birini geçirdik, tamamen doğru bilgiler vermişsiniz öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim.
ilk aşamada bahsetmiş olduğunuz gibi beyin için 10 seans radyoterapi yapıldı ve gen testlerine bakıldı. PDL1 EGFR ALK mutasyonlarına bakıldı ve EGFR + çıktığı için Tarceva isimli ilaca başladık. her 3 ayda bir pet testi çekildi ve kitleler gerilemeye başlamıştı. 9. ayda yapılan pet testinde ise kitlelerin neredeyse yok olduğu müjdesini verdi doktorumuz. Ancak bu heyecan ve hevesimiz 3 ay sürdü çünkü 3 ay sonraki pet testinde akciğerde yeni küçük kitlesinin olduğunu ve kalça kemiğine sıçrama yaptığını öğrendik. Şimdi de T190M mutasyonuna bakılıyor.. Öncelikle kandan bakıldı ama görülmedi sonrasında iğne ile ciğerdeki yeni kitleden parça alındı dualarımız bu parçada T190M nin pozitif çıkması.. Pozitif çıkar ise Tagrisso kullanmaya başlayacağız. Doktorumuzun söylediği bu ilacın Tarceva'dan daha etkili bir ilaç olduğu.. Ancak çıkmazsa ne olacak hiç bilmiyoruz, sanıyorum kemoterapiye başlayacağız ama bunu da hiç istemiyorum açıkçası kemoterapiden korkuyorum daha kötü olacağını düşünüyorum :(
Yukarı Dön
Pastel Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Pastel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.Kasim.2019 Saat 02:56
Merhaba

Acil şifalar dilerim.

Eşim çok iyi durumda 3. kutuyu yeni bitirdi. 2 Kutu sonunda çekilen BT sonucunda hastalığın %50-70 arasında gerileme yaşandığı tespit edildi. Ancak eşimde ki durum oldukça farklı. Eşimde EGFR üzerinde çift mutasyon rastlandı yani pozitiflik +2 ÇIKTI bu rastlanan mutasyonlar da 1 tanesi en nadir görülen tür diğeri de daha önce kayıt altına alınmamış bir tür, şuan onkologlar tarafından çok sıkı takipte. ve Dünya Onkoloji literatüründe kayıt altına alınmış (internet üzerinde ilaç firmaları ve kanser tanı çalışması yapan dr laboratuar ve hastanelerce kayıtlanmış bilgiler ışında söylenen bu) Çift mutasyona sahip TEK AKCİĞER CA hastası tanısına sahip şuan.

Annenizde çok erken bir direnç gelişimi yaşanmış. Bu da hücredeki mutasyon varlık türü ile bağlantılıdır.

Osimertinib (Tagrisso) sadece T790M direnci aranmaması gerekiyor DRniz ile irtibat kurun çok acil bunun yanında L858R mutasyonuna da baktırın. Birde anneniz kaç mlg TARCEVA kullandı buda çok önemli. Oldukça erken bir direnç yaşamış. Zira 28 ay bu ilacı kullanıp ve halen de kullanmaya devam edebilen hastalar oldukça fazla.

Osimertinib erlotinibe göre oldukça etkilidir. AMA bir mucize değildir. bunu çok iyi bilmeniz gerekiyor. Osimertinib ile sağ kalım süresi 36,2 ay olarak belirtilmekte (sadece osimertinib kullanarak). Ama anneniz TARCEVAYA çok erken direnç göstermiş.

Ben burada DRnizin büyük bir hata yaptığını düşünüyorum. Nasıl mı ? 3 ayda bir PET/CT isteyerek. Her ne kadar kontras maddelerin kullanılan kanser ilaçlarına etki etmediği söylense de kontras maddelerin vücutta ciddi anlamda alerjene sebep olduğu bu alerjenlerinde erlotinib in etken mekanizmasına zarar verdiğini söyleyebilirim.

Drnizin diğer bir hatası ise AKCİĞER BÖLGESİNDEKİ YAYILIMLAR KAYBOLUP PRİMER TÜMÖR KALDIĞINI ANLADIĞI ANDA TARCEVA MLG 25 E ÇEKİP 5 YADA 6 SEANS TÜM GÖĞÜS RAYOTERAPİ YAPIP 3 AY SONRA ARDINDAN TEKRAR 150 MLG TARCEVA BAŞLAMAMASIDIR.

Burada amaç tam kayboluşu sağlayıp ardından TARCEVA ile baskılamaya devam ederek direnç süresini ve sağ kalım süresini maksimum boyuta getirmek olması gerekirdir. Annenize 3 AY BOYUNCA 21 günde 1 defa ZOMETA takviyesi mutlaka yapılmış olmalıydı. ZOMETA kemik ve ilikleri koruma altına alıp oradaki yayılımları ortadan kaldırabiliyor.

TARCEVA akıllı ilaçlar arasında BEYİNE kadar ulaşabilen tek ilaç. TAGRISSODA bunu beklemeyin. DRniz söylese bile beklemeyin kendinizi kandırmış olursunuz.
Ancak beyin için verilen 10 seans radyo terapi oldukça fazlaymış.

Size yapmanız gerekenleri sıralayayım sizde bunu drnize sorun ama emin olun DRniz bunları bilmiyordur :)

1- MetMab + TARCEVA uygulayabilirmiyiz ?
2- TAGRİSSO ile yayılımlar kaybolduktan sonra koruyucu amaçla GÖĞÜSE hedefe yönelik veya tüm GÖĞÜS RADYO TERAPİ yapalım mı ?
3 - Bu yazacağım ilacı TRdeki hiç bir DR bilmez (çünkü dediğim gibi eşim Avrupa genelinde bir çok onkolog ve ilaç firmasının takibinde mustasyonlarından dolayı) İLACIN ADI PORTRAZZA (necitumumab) TAM BİR EGFR öldürme canavarı. Bu ilaca ulaşabilirseniz annenizin sağ kalımı progresyonsuz olarak +3 yıl. Ama ulaşmak çok zor bilginiz olsun.
4- ister kabul edil ister etmeyin ama PROPOLİS kullanacak (Biz BEEO ürünlerini kullanıyoruz %30 propolis olanını)
5- HİÇ BİR ŞEYİ BAHANE ETMEDEN BOL BOL FİZİKİ AKTİVİTE (eşimden örnek verecek olursam Spor yaptığı gün o günü harika geçiriyor. Tarceva kaynaklı hiç bir yan etkiyi hissetmiyor ve vücudu daha canlı oluyor. Ama ne zaman sporu keserse o zaman çok daha fazla şikayet yaşıyor)

Evet biz Türkiye'de yaşıyoruz. yazdıklarımdan yurtdışındayız algısı oluşmasın.

EGFR pozitifliği aslında büyük bir nimet kanser hastaları için. Çünkü EGRF üzerinde çok fazla çalışma yapılmakta. Tabi bunu sizin anneniz ve benim eşim görebilir mi inanın bilmiyorum (evet gerçekleri kabul etmeliyiz. Unutmayın sizin de bir hayatınız var. Kendinizi annenize adayarak hayatınızı yok etmemelisiniz)
Daha yapılacak işlemler çok siz drniz ile bir irtibat kurun konuşun.
Yukarı Dön
bella Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı bella Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.Kasim.2019 Saat 23:10
Günaydın..
Teşekkür ederim, sizlere de acil şifalar ve sabır dilerim.
O kadar engin bir bilgi birikimle yazmışsınız ki sanki bir doktor ile konuşuyorum o yüzden yazdığınız her kelimeye kıymet veriyor ve önemsiyorum. Böyle bir hastalıkla karşılaşınca insan sürekli araştırıyor ancak açıkçası ben doktorumuza hep güvenmiştim, tabi bu yazdıklarınız kafamı oldukça karıştırdı.. Size doktorumuzun ismini özelden yazacağım kendisi TR'deki klinik araştırmaların başında gelen bir prof. o nedenle hiç farklı bir doktorda araştırmadım açıkçası ama yönlendireceğiniz biri olursa çok sevinirim.

Annemde ekson 19 çıkmıştı sanırım bu nedenle doktorumuz L858R baktırmamış olabilir mi ? ve bu mutasyon çıkar ise yine Tagrisso mu kullanılıyor ?

Pet yerine BT neden çekilmedi bilmiyorum açıkçası hatta 1,5 ay sonra tekrardan Pet çekileceğiz ama sonraki muayenemizde doktorumuza soracağım..

Bu arada annem Tarceva'yı 150 mg olarak kullanıyor başından beri.. Beyin Mr larında ise Tarceya'nın etkisi ile kitleleri azalmaya devam ediyor. Annemin beynindeki kitleler için doktor, beyne kum tanesi serpmişsiniz gibi düşünün demişti yani küçük küçük ama tüm beyine saçılmış şekilde.. Biz 2016 Haziran ayında abimi kaybettik bir anne için çok büyük bir acı biliyorsunuz.. 2018 Eylül ayında da bahsettiğim gibi göz puslanması sonucu araştırılmaya başlandı ve direkt evre 4 teşhisi kondu.

Annemin şu anki sağlık durumu da halsizlik olması dışında iyi, kendi işini kendi görüyor, yemek yapabiliyor dışarı çıkabiliyoruz ama dinlene dinlene tabii..

Zometa ve Metmab bunları açıkçası hiç duymamıştım ve doktorumuz neden bunları anlatmadı onu da hiç anlamış değilim..

Hocanın bize söylediği T790M mutasyonu çıkmaz işe, bir süre radyoterapi+tarcevayı deneyebileceği en son çare olarak kemoterapiye başvuracağı.. Ama meçhul, kendisi de tam karar verebilmiş değil.. Deieğim gibi umudum t790m mutasyonunuz pozitif çıkması..

Propolis ile ilgili ise açıkçası ben de annemin çok kullanmasını istedim ama o korktu ilaç haricinde bir şey kullanmak istemedi.. Zencefil zerdeçal bunları da denemedik hiç.. Ama öyle bir güven verdiniz ki bana bahsetmiş olduğunuz Beeo 'dan sipariş vereceğim birazdan..

PORTRAZZA ile ilgili olarakta belki raporla devlet karşılamıyor diye doktorumuz önermemiş olabilir ama internet üzerinden araştıracağım..

Beni ve bu forma girecek olarak tüm insanları aydınlattığınız için gerçekten çok teşekkür ederim.

Yukarı Dön
Pastel Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Pastel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.Kasim.2019 Saat 06:59
Merhaba

Ben EGFR'yi size izah edeyim. EGFR pozitiflik exon 18-19 ve 21 de çıkar. Gelelim T790M ve L858R delesyonlarına. Bunlarda mutasyon olan exonlar üzerinde gelişen yeni direnç mekanizmaları olarak karşımıza çıkar Exonlardan bağımsız olarak yeni birer mutasyon çeşitliliği.

Şimdi drniz en yaygın olarak rastlanan direnç mekanizması olan T790M bozulumunun araştırılmasını istemiş büyük ihtimal. Ancak yanında L858R de bakılmasında şahsımca fayda var. Çünkü gözden kaçırılması demek dönüşü olmayan bir yola girmeniz demek. ASLINDA DİRENÇ VARSA DOĞRUDAN TAGRİSSOYA başlaya bilir ama gerekli patolojik sonuçlar olmadan ilaç SGK tarafından ödenmiyor.

PET veya BT çok fark etmiyor. Sonuç itibari ile vücuda omnipaque giriyor. Bu da alerjen yönü en yüksek kontras madde. Ancak BT kanser hastaları içinde oldukça tehlikeli. Doğrudan Kansere neden olan radrasyona mağruz kalıyorsunuz. Bilginiz olsun. Ama en kesin görüntüler de BTden alınıyor. haberiniz olsun.

Yani sizi etkilemek istemiyorum. Her drnin ve her hastanın durumu oldukça farklıdır. Lakin ZOMETA uygulamadan annenizi o doktor hem de metastazlarına rağmen nasıl göndermiş sorgulamadan geçemem.

Gelin birlikte bir beyin jimnastiği yapalım : evre 4 bir hasta geliyor. PET/CT bakıyorsunuz sadece beyin met ve akciğerlerde tutulum ile sınırlı kalmış kemiklerde ve karaciğerde yayılım olmadığını görüyorsunuz. Peki PROF DR OLARAK SİZ BU HASTANIN KEMİK YAYILIMI YAPMAMASI İÇİN NASIL ÖNLEM ALIRSINIZ ?

Çünkü hastanın süresi kısıtlı. istenen bir patoloji sonucu var ve o sonuçta 21 günden önce çıkmayacak. E hasta zaten yayılım ile gelmiş HEMDE KHDAK ve adenokarsinom yani çok hızlı yayılıyor. Peki ben hastaya patoloji sonucu süresi içerisinde ne yapmalıyım ?
Alırım hastayı önce şööööle güzel bir fiziki muayene (fiziki muayene akciğer CAnın tanı ve teşhisinin %95'idir) fiziki muayene baktım hasta gayet iyi yaşına baktım ve mevcut durumuna da baktım. Herşey gayet iyi. derim ki sevgili annecim. durumun bu ama ben sana patoloji sonucun çıkana kadar koruma amaçlı 3 haftada 1 defa kemikleri koruma altına almak için ZOMETA vereceğim. korkma annecim bu ZOMETA saç dökmez mide bulandırmaz sadece Eklemlerde ağrı ve halsizlik yapar oda 1 2 güne kaybolur. Ayrıca ZOMETA işlemi de maksimum 30 dakika sürer. Patoloji sonucuna göre de tedavimizi şekillendiririz.
Hatta annecim gel ben sana bir de damardan DODEX yapayım b12 ve hemoglobin seviyenizi de kontrol altına alayım. Ama annecim ben DODEX yaptıktan sonra en az 3 ay başka B12 alma olur mu. Dermiyiz ? valla deriz

Bakın çeşitlilik çok fazla ben size bir tane daha yazayım sorun DRnize madem klinik araştırması olan da birisiymiş. nano-terapi (kanser tedavisinde ilacın vücudun bağışıklık sistemine yakalanmadan doğrudan tümörlü hücreleri hedeflemesini temel alan yöntem. Bu yöntemin tümörleri sıfır dereceye kadar küçülttüğünü gösteriyor.)

Anneniz NAR ve NARDAN yapılmış şeyleri UZAKTUTUN. GREYFURT UZAKDURSUN. YEŞİLÇAY UZAKDURSUN. ŞERBETLİ TATLI VE ÇİKOLATADAN UZAKDURSUN. SODYUM ORANI EN DÜŞÜK SODA İÇSİN marka isterseniz AKMİNA diyebilirim çok araştırdım en düşük sodyum oranlı maden suyu bu
Yemeklerine mümkün olduğunca ZERDEÇAL koysun. Tedaviye katkısı olmaz LAKİN yeni oluşumları engellemede yardımcı olacak. Propolis vücudun bağışıklık sistemini AYAKTA tutacak buda size ne kazandıracak DİRENÇLİ BİR VÜCUT savaşan ve mücadele veren organlar demek. Hele ki kış ayına giriyoruz. AMAN dikkat. Bakın kanser hastalarının ölüm nedenlerinin %64'ü kanserden değil. SORUN PROFUNUZA anlatırmı onu bilmem tabi.
Kanser hastalarının bağışıklık sistemi gerek kemoterapi gerekse diğer tedavilerden dolayı çok fazla zayıflıyor. Kanser hastaları hastalığı ile ilgili kullandıkları ilaçlar dışında başkaca bir ilaç alamıyor. Hasta kendine dikkat etmediği bir anda en basit bir enfeksiyon alması halinde o enfeksiyonun tedavisi için bu defada ne oluyor kanser tedavisini kesmek durumunda kalıyorlar. işte tamda bu anda gerilemiş olan kanser zaten zayıf olan vücutta çok daha hızlı ve agresif olarak yayılmaya başlıyor ve buda çoklu organ yetmezliğine sebebiyet vererek hastanın ölümü ile sonuçlanıyor sonrada adı kanserden öldü oluyor ki aslında bakıldığında alakası olmadığını görürüz. Annenize iyi bakın BAĞIŞIKLIĞINI AYAKTA TUTSUN. ÖPMEYİN SARILMAYIN ONU ZİYARETE GELEN HERKESEDE BU BİLİNCİ AŞILAYIN UNUTMAYIN ANNENİZİN SAĞLIĞI İÇİN BUNLAR.

PORTRAZZA ulaşımı çok zor bir ilaç ve bence sgk kapsamında olmadığından değil bu ilacı bilemediğinden. Drnize şu şekilde sorun : PORTRAZZA denesek mi ? ama böyle sorun. zaten tepkisinden anlarsınız neyin ne olduğunu :)

Ve unutmayın kendinize de zaman ayırmalısınız. Sizin anneniz dışında da bir hayatınız var. Kendinize ağır sorumluluk yüklemeyin suçluluk duygusu yüklemeyin. Bu hasta yakını için önemlidir. Aksi durumda en çok yıpranan siz olursunuz. Mücadelenizi verin ama kendinize ve sevdiklerinize de zaman ayırın. En önemlisi ne siz ne de anneniz. KORKMAYIN.
Yukarı Dön
bella Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı bella Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.Kasim.2019 Saat 23:15
Merhaba..

Sizi tanımak ne kadar güzel oldu, böyle yazışmalar yaptıkça ileride okuyan hasta yakınlarına da yardımcı olacaksınız, kendi adıma da tekrar tekrar teşekkür ederim.
O kadar keyifle anlatmışsınız ki moralim yerine geldi inanın.. Son söylediğinizi ben maalesef yapamıyorum, çalışıyorum iş yerinde iyiyim ama siz gelin bir de içime sorun sürekli kafamda annemle ilgili sorular.. 1 yıllık evliyim evim şu an uygun değil ama ev değiştirip annemi de yanıma almak istiyorum ya da çok yakınıma şu an babamla birlikte araçla 20 dk uzağımda oturuyorlar..

Şu an aklıma takılan ilk şey ne biliyor musunuz.. Biz yaklaşık 3 hafta kanda T790M mutasyonunun çıkmasını bekledik çıkmayan kitleden parça alındı şimdi yine 3 hafta daha bekleyeceğiz yani baktığınızda yaklaşık 2 aydır annemde sıçramalar var ve biz mutasyon pozitifliği beklemek haricinde hiç bir şey yapmıyoruz.. Yazdığınıza göre radyoterapiye başlayabilirdik aslında neden başlamadık? Bilmiyorum.. Ya ilerliyorsa hastalık ki ilerliyor olabilir dediğiniz gibi hızla ilerliyor.. Ya da Zometa bu süreçte yapsa işe yarar mıydı belki kalçada ki ilerlemeyi durdurabilirdi.. Dodex te iyi fikirmiş biz b12 hapı kullanıyoruz sadece.. Aynı zamanda kan ilacı aynı zamanda şeker, kolesterol, kalpte ritim bozukluğu için ilaç, kan sulandırıcı, tansiyon ilacı bunların hepsini kullanıyoruz yıllardır üzerine son 1 yılda da tarceva geldi anlayacağınız :) Sanırım annem günde 13 tane falan ilaç içiyor..

Bu arada tagrisso'nun prospektürüsünde t790m mutasyon pozitifliği aranır demiş
L858R pozitifliğinde sgk karşılamıyor olabilir mi?

Nano terapiyi de ilk kez sizden duydum yine onu da araştıracağım..
Yeşil çay konusuna şaşırdım açıkçası siyah çayın faydası yok diye anneme yeşil çay kullandırıyorduk.. Hemen bıraktıracağım, zerdeçalı da hem yemeklerde hem de yoğurdun içerisinde koyup tüketmesi iyiymiş bunu da deneyeceğiz..

Bir konuda da size bir sorum olacak.. Sonraki okuyanlar içinde hem yardım hem uyarı niteliğinde olacak bu cevabınıza göre.. Annem ilaca başladığından beri 14kg kadar verdiği için takviye mamalara başlamasını istemiştim ve doktorumuz bize bunu verdi ancak kitleler tamamen temizlendikten sonra daha sıklıkla neredeyse her gün kullanmaya başladı annem.. Ve sonraki pette bildiğiniz üzere yeni kitleler ve sıçrama çıktı.. Size sorum şu; sizce bu mamalar akciğer kanseri hastalarına zararlı mıdır ? Çünkü bir forumda bir beyefendi bu mamaların içerisinde kolza yağı olduğu ve akciğer kanseri hastaları için ciddi zararı olduğunu ve kitlelerin artması sebebiyet verdiğini okudum.. Ve bunu okuyunca doğal olarak hastalığın progresyon göstermesini bu mamalara bağladım ve anneme bıraktırdım. Şu an zaten tarceva işe yaramadığından mı bilmiyorum annem bir kaç kilo aldı ve öncesine göre daha iyi görünüyor..

Yukarı Dön
Pastel Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Pastel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.Kasim.2019 Saat 03:15
Merhaba
Bu işin %30u moral motivasyon. Evet kesinlikle zor bir süreç evet kesinlikle kabullenmesi zor bir durum. Ama unutma bunu hiçbir hasta veya yakını istemedi seçmedi. Bu durum yaşam standartı beslenme ve sigaraya bağlı. Lütfen kimse kimseye suçlu muamelesi yapmasın. En önemlisi hastaya BAŞARACAKSIN YENECEKSIN diyerek ağır sorumluluklar yüklemeyin.
Bakın yeni evlisiniz ailenize zaman ayırın ihmal etmeyin. Merak etmeyin anneniz hep yanınız da olacak size kattıkları ile
Beslenme konusuna direk gireyim. Yahu zaten kanserin en büyük sebebi olarak hazır gıdalar gösterilirken sanayi ortamında üretilmiş bir besini kanser hastasına vermek dahiyane bir fikirmiş alkış doktora. :)
Biz ne yapıyoruz : her besin türünden az az mesela meyvemi yiyecek tek bir meyve çeşidi ve 1 adet yemek porsiyonları yarım porsiyon az ama sık yiyoruz.
Omega 3 önemli en çok omega 3 somon ton ve HAMSİ de var.
tavsiyem drnize sorun 1000 MG GLUKOFEN alabilirmiyiz diye. Zira şekeri kontrol altına alarak kanser ile savaşta inanılmaz etken.
Birde annenize sabah en geç 08.30 olmak şartı ile sabah stress testi yaptırın. Endokrolonoji bölümüne müracaat edin. Troitlerede bakılsın. Multidisipliner bir yaklaşım sergileyin.
Korkmayın endişe etmeyin.siz dik duracaksınız ki sevdiklerinizde dik durabilsin. Önümüzde dik ve yüksek bir dağ var. Ve bizde bunu tırmanıcağız. Zaman alacak okadar.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 678910>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50