Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

GÜNES KORUYUCUNUZ SIZI GERÇEKTEN KORUYOR MU?

Nereden Yazdırıldığı: www.kansertakip.com
Kategori: Genel Saglik Forumu
Forum Adı: Kanserden Korunmak
Forum Tanımlaması: Saglikli yasam için neler yapiyoruz?
URL: http://www.kansertakip.com/kansertakipforum/forum_posts.asp?TID=138
Tarih: 17.Nisan.2021 Saat 19:23
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 9.50 - http://www.webwizforums.com


Konu: GÜNES KORUYUCUNUZ SIZI GERÇEKTEN KORUYOR MU?
Mesajı Yazan: Saglikveyasam
Konu: GÜNES KORUYUCUNUZ SIZI GERÇEKTEN KORUYOR MU?
Mesaj Tarihi: 24.Haziran.2010 Saat 16:24

Günes koruyucu seçimi cilt sagligi açisindan çok önemlidir. Lipozom teknolojisi ile hazirlanmis olan günes koruyucu ürünler uzun süreli etki gösterirler. Ayrica hipolerjenik olmasi,  kullanim pratikligi, çok sik tekrarlamaya gereksinim duyulmamasi, cildin yag, nem dengesini etkilememesi, suya ve tere dayanikliligi ürün seçiminde aranacak özellikler arasinda yer almalidir.

 

Dr. Gökhan Okan

Cilt Hastaliklari Uzmani

 

Hava, su gibi yasamin en önemli bilesenlerinden biri olan günes vücudumuz üzerinde önemli etkilere sahiptir. D vitamini sentezine neden olmasi, kisinin ruh dünyasini olumlu etkisi, cildin pigment salgisini düzenleyici, bazi dermatolojik hastaliklarin tedavisinde etkili olmasi (sedef, akne) yanisira uzun süreçte vücutta istenmeyen etkilere neden olmaktadir.

Günes ve Bronzlasma

Günes isinlari dünyamiza elektromanyetik dalgalar yaymaktadir. Dünyamiza ulasan görünmeyen isinlarin en önemlileri UVA, UVB isinlaridir. UVA isini UV enerjisinin % 95’ini olusturmaktadir. Derinin derin tabakasina ulasir. Bronzlasmadan sorumludur. Foto yaslanmaya neden olur. Camdan da geçebilir. Solaryum isinlari UVA içermektedir. Melanoma neden oldugu bilimsel olarak kanitlanmistir. UVB isini yeryüzüne ulasan isinlarin % 5’ini olusturur. Derinin üst tabakasina ulasabilmektedir. Yaniklardan sorumludur. Karsinojen özellik ve foto yaslanmaya neden olur. UVC tabakasi dünyaya ulasmadan ozon tabakasi tarafindan emilir.

Günesin Verdigi Zararlar

1)     Günes Yaniklari: Kisa sürede yogun günese maruz kalma sonrasinda gerçeklesir. Kizariklik, su toplamasi, ates yüksekligi, titreme, bulanti ve kusma görülür. Tedavisinde hastanin serin yerde tutulmasi, islak pansumanlar, steroid içeren ilaçlardan faydalanilir. Agri kesiciler agriyi baskilar.

2)     Bronzlasma: Uzun dönemde yogun günese maruz kalma sonrasinda gelisir. Vücudun verdigi bir savunma mekanizmasidir. Cilt renk hücreleri korunma amaciyla renk üretir. Saglikli bronzlasma diye bir kavram olamaz.

3)     Erken Yaslanma: Uzun süreli günese maruziyet ciltte derin çizgilesme, damarlarda genisleme, kahverengi lekelenme seklinde görüntüye neden olur. Damarlarin genislemesine, pigment hücrelerinin düzensiz çalismasina,  kollajen üretiminde azalmaya neden olur.

4)     Cilt Kanserleri: Günesin vücudumuza vermis oldugu zararlarin en tehlikelisidir. Tüm dünyada sikligi giderek artmaktadir.

5)     Katarakt: Günes isinlari katarakt olusumuna zemin hazirlamaktadir.

6)     Alerjik reaksiyonlar: UV isinlari bazi kisilerde kasinti, kizariklik, sulanti ile kendini belli eden alerjik reaksiyonlara neden olur. Ayrica kullanilan kozmetikler, parfümler ve bazi ilaçlarda günese karsi hassasiyet yaratabilir.

7)     Bagisiklik Sistemini Baskilamasi Ve Bazi Hastaliklara Yatkin Hale Getirmesi: Deride bulunan bagisiklik sistemi hücreleri UV maruz kalma sonrasinda baskilanir. Herpes(uçuk), suçiçegi gibi enfeksiyon hastaliklarinin ortaya çikisini kolaylastirir.

Günesten Korunmanin Yollari

A)   Günes isinlarinin en yogun oldugu saatler olan 10:00-16:00 arasinda disarida mümkün oldugunca bulunulmamalidir.

B)   UV indeksi takip edilmelidir. UV indeksi 1 m2 spesifik bir alana öglen saat 11:30-12:30 arasinda ulasan UV dozudur. ABD 1994 yilindan itibaren UV indeksi kullanilmaya baslanmistir.

C)   Disarida zaman geçirilecegi zaman mümkün oldugunca gölgede kalinmalidir.

D)   Koruyucu giysiler ve günesten koruyucu gözlükler takilmalidir. Sapka giyilmelidir. Giysilerde UV koruma faktörü aranmalidir. 15-50 arasinda giysilerde koruma faktörü vardir.

Günes Koruyucu Kullanimi Ve Seçimi

Günesin cildimize vermis oldugu zararin % 80’ninin ilk 18 yas grubunda olustugu düsünülürse günes koruyucu kullaniminin erken yaslarda olmasi gerektiginin önemi bir kat daha artar. Günes koruyucular fiziksel ve kimyasal olmak üzere iki çesittir. Fiziksel koruyucular UV radyasyonu ile deri arasinda bariyer olusturarak isigi yansitirlar. Hassas ciltlerde çocuklarda dahi güvenle kullanilirlar. En önemli fiziksel koruyucu maddeler Titanyum oksit ve çinko oksittir. Görünür tabaka olustururlar ve giysilerin rengini degistirirler. Kimyasal koruyucular absorbsiyon, yoluyla günes isinlarinin cilde temasini engellerler. UVB tutucular ve UVA tutucular olarak ele alinirlar ve bunlarin karisimlari ile yeni ürünler elde edilmektedir. Renksizdirler. Tinasorb M ve Tinasob S hem UVA hemde UVB üzerine etkilidirler. Sistemik emilimleri yok denecek kadar azdir. Günes koruyucular SPF faktörü ile etkinlikleri hesaplanir. SPF UV isini tarafindan olusturulan kizarikligi durdurma kabiliyetine göre hesaplanir. UVB isinlarinin koruma derecesini yansitir. SPF 4-12 arasi minimal koruma; SPF 12-30 arasi orta derecede koruma; 30 ve üstü yüksek koruma olarak hesaplanir.

Günes Koruyucularda Aranmasi Gereken Özellikler

Tolere edilebilmesi, toksik olmamasi, fotostabil olmasi, deride yanma, batma yapmamasi, suya tere dayanikliligidir.  Günes koruyucularin yaklasik yillik kullanim süreleri vardir. Sicakta bu süre kisalir. Günes koruyucular krem, losyon, sprey seklindedirler. 6 ayliktan küçük bebeklerde günes koruyucu kullanimindan çok sapka takma, gölgede kalma gibi koruyucu önlemler alinmalidir. Günes koruyucular disari çikilmadan 20 dakika önce sürülmelidir. Her tarafa esit uygulanmalidir. Arada bosluk birakilmamalidir. Burun, kulaklar, yanaklar, ayak tabanlari, sirt, eller kollarin yan yüzlerine esit oranda sürülmelidir. Yüzme ve çok fazla terleme sonrasi tekrar uygulanmalari gerekebilir.

Günesten Korunurken Ayrica…

·        Günesten kaynaklanan zararli etkilerden korunmak amaciyla harici ya da sistemik antioksidan kullanimi faydali olabilir. Vitamin C, E, selenyum, çinko, yesil çay, silimarin, soya isoflovanlari etkili baslica antioksidanlardir. 

·        Açik cilt ten yapisina sahip kisiler, bagisiklik sistemi baski altinda olan kisiler, bagisiklik sistemini baskilayici ilaç kullananlar, genetik cilt kanserine sahip kisiler cilt kanseri açisindan risk grubu olusturan bireylerdir.

·        Önceden cilt kanseri geçiren kisilerin hem mevcut tümörlerinde tekrarlamasi açisindan hem de vücutlarinin diger bölgelerinde ikinci bir cilt kanserine yakalanma riskleri fazla oldugundan siki takip edilmeleri gerekir. Uzun süreli koruyuculugu ve DNA onarici özelligi olan günes koruyucu ürünler bu kisiler için faydali olabilir.

Günes Koruyucusu Seçerken Dikkat Edilecek Noktalar

·       Günes koruyucu ürün seçiminde ürünün hipolerjenik olmasi, hasta için kullaniminin pratikligi, çok sik tekrarlamaya gereksinim duyulmamasi, cildin yag, nem dengesini etkilememesi, suya ve tere dayanikliligi ürünü tercih edilmesinde önemli kriterlerdir.

·       Ürünün kokusundaki degisiklik, rengindeki degisiklik, elde temas ettirildigi zaman ele pütürtü gelip gelmemesi ürünün bozulup bozulmadigi hakkinda bilgi veren ipuçlaridir.

·       Kisinin cilt yapisina uygun (yagli, kuru), allerji yapmayan, suya, tere dayanikli, uzun etki süresine sahip ürünler tercih etmesi gerekir.

Lipozom teknolojisi ile hazirlanmis olan günes koruyucu ürünler lipozom içeriklerinden dolayi uzun süreli etki gösterirler. Özellikle günes açisindan risk grubu olusturan kisilerde günes koruyucu özelliginin yaninda DNA onarici özelligi olan maddelerin katilmasiyla olusturan ürünler marketlerde yer almaktadir. Lipozomlu ürünler içeriginde yeralan küreciklerin uzun sürede yavas salinimla içeriklerinde yeralan maddeleri deriye salarlar. Bu özellik etkinin yavas ve uzun süreli olmasina neden olur. Kisilerin günesin zararli etkileri konusunda duyarli olmalari, özellikle çocukluk çaginda bu bilinç kazandirilmali, bireyler vücutlarinda yeni ben fark ettikleri zaman vakit kaybetmeden cilt hastaliklari uzmanlarina basvurmalari konusunda bilgilendirilmelidir. Cilt tümörleri erken teshis edildigi zaman tedavide çok iyi neticeler elde edilen kanser çesididir.Cevaplar:
Mesajı Yazan: -saime-
Mesaj Tarihi: 28.Haziran.2010 Saat 14:38

Saglik ve yasamin bu paylasimi için tesekkür ederim.

saglikli yasam dergisinde ayni yazi bulunmakta siteyi inceledim çok keyif aldim sizede tavsiye ederim.. :)


Mesajı Yazan: Saglikveyasam
Mesaj Tarihi: 28.Haziran.2010 Saat 14:52
:) tavsiyeniz için tesekkür ederiz.


Mesajı Yazan: sporlife
Mesaj Tarihi: 12.Agustos.2014 Saat 11:31

Yaz denince akla bol günes ve http://sporlife.net/gunesten_cildinize_melanom_saldirisi/395/ - günes yanigi gelebilir. Fakat bu yaniklarin üstesinden gelmek için kullanabileceginiz günes kremleri mevcut. Binlerce günes kremi markasi yaz geldiginde cildinizi korumak için piyasada satin almanizi beklerken bu günes kremlerinin kaçinin gerçekten cildinizi koruma etkisi oldugunu hiç düsündünüz mü?

Melanom cilde rengini veren melanositlerden kaynaklanan bir cilt tümörüdür. Melanositler, cilde rengini veren melanin pigmentini yapar. Nature dergisinde yapilan yeni bir arastirmada bir çok günes kreminin cildi günesin en zararli etkilerinden korumak için yeterli olmadigi ortaya çikti. 30 koruma faktüründen düsük günes kremlerinin melanoma karsi korma saglamadigi görüldü. En az 50 ve üzeri koruma saglayan bazi günes kremleri melanoma karsi koruma etkisi göstermeyi basardi. 
Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2007 Web Wiz - http://www.webwizguide.com