Kanser takip.com Ana sayfa Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser Bilgiİletişim

kanser takip.com

Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri

 

 

Onkolog Dr. Mehmet Fatih Akyüz : " Kanser tedavisinde artık daha donanımlıyız "Kanser Takip : Hocam öncelikle merhaba

- Merhaba, hoş geldiniz.

Kanser Takip : Sitemizi takip eden tüm kanser hastaları ve yakınları adına zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Öncelikle kanser hastalığının hızla arttığı konusunda sürekli haberler okuyoruz bu konuda bir değerlendirme yapar mısınız ?

   - Ülkemizde ve dünya da ki istatistiklere göre yakın bir zamanda kanser insanoğlunun en büyük sorunu haline gelecek. Ölüm nedenleri arasında kalp damar hastalıklarından sonra geliyor. 15 - 20 yıl sonra ülkemize yılda 500 bin yeni vaka bekliyoruz.
Kanser Takip : Oldukça korkutucu bir durum...

    - Ciddiye alınması gereken bir tablo.

Kanser Takip : Peki ciddiye alınıyor mu ?!

      - Maalesef ülkemizde hala istediğimiz düzeylere gelemedik. Erken teşhisin önemini daha çok anlatmamız gerekiyor. Koruyucu hekimlik uygulamalarını yaygınlaştırmak ilk yapılması gerekenler arasında. İleri evre bir kanser hastalığında tedavi maliyetleri on binlerce lirayı bulabiliyor. Yinede sonuçlarımız iyi olmayabiliyor. Halbuki aynı hastalık basit bir testle erken yakalandığında hem tedavi inanılmaz kolaylaşıyor hem de maliyetler çok düşüyor. Her anlamda erken teşhis çok önemli.

Kanser Takip : Aynı kanser hastalığı erken yakalanırsa tedavisi farklı mı oluyor?

   - Evet aynen öyle. Erken yakalanan kanser hastalığını bazen sadece ameliyat ile tamamen tedavi edilebiliyorken ilerlediğinde kemoterapi ve radyoterapiye rağmen başarı oranlarımız düşüyor.

Kanser Takip : Bu durumda düzenli check up söz konusu sanırım ?

   - Evet. Check up kanser konusunda yeterli deneyime sahip bir doktor kontrolünde yapıldığı sürece korunmada çok önemli. Kişiden kişiye yapılması gereken testler değişebilir. Aile hikayesi,geçirilen hastalıklar,çalışma ve beslenme şekli farklı kanserlere duyarlılığı artırabilir. Standart testleri içeren check up' ların etkinliği tartışılır...

Kanser Takip : Hocam sitemize gelen sorular arasında en çok tedaviye ilişkin konular var. Tıp sürekli gelişiyor ancak kanser tedavisi yanı hızda değil sanırım?

    - Kanser tedavisinde adım adım ilerliyoruz. Her geçen gün yeni çalışmalar sonlanıyor ve tedavilerimizi bu sonuçlara göre yeniden gözden geçiriyoruz. Ancak şunu söyleyebilirim ki kanser tedavisinde mucize bir yöntem yok. Bu bir ekip işi. İçinde cerrahın,onkoloğun ve ilgili diğer branşların olduğu bir iş birliği ile hastalarımızı tedavi etme mecburiyetimiz var. Tıp gelişirken büyük oranda branşlaştı. Artık her branş içinde bile bir çok alt branş ortaya çıkmaya başladı. Bu nedenle hastalarımızı tedavi ederken mutlaka diğer uzmanlık dallarıyla iletişim kuruyoruz. Fikir alış verişinde bulunuyoruz.

Kanser Takip : Peki kanser tedavisinde geçmişten günümüze neler değişti ?

   - Çok fazla şey...Ameliyat şekillerinde kullandığımız ilaçlara kadar...Özellikle radyoterapi de teknolojik gelişmeler büyük bir sıçrama yapılmasına neden oldu. Hedefe yönelik radyoterapi kavramı kanser hastalığında tedavi başarısını artırıyor. Yan etkiler keza aynı şekilde istediğimiz oranlara indi. Kemoterapide kullandığımız ilaçların etkinliği sürekli artıyor. Akıllı bomba olarak bilinen hedefe yönelik ilaçlar hasatarımızı tedavi ederken bizlere yeni silahlar sağlıyor. Bu nedenle kanser tedavisinde artık daha donanımlıyız diyebiliriz.

Kanser Takip : Üç boyutlu tedavi bir radyoterapi midir ?

    - Evet. Bu yöntemle tümör hücrelerini bilgisayarlı planlamalı bir şekilde tespit edip radyasyon ışınları ile yok ediyoruz. Normal dokulara çok az radyasyon verdiğimiz için yan etki oranlarımız düşüyor. Konformal radyoterapi başarımızı artırıyor.

Kanser Takip : Yine sitemize gelen sorular arasında bitkisel uygulamalar var. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz ?

   - Öncelikle bitkisel ürünleri kullanmadan önce mutlaka hastalarımız doktorlarına danışmalı. Bitkisel ürünler ile kanser tedavisi söz konusu değildir. Ancak bağışıklık sistemine destek olmak için doktor kontrolünde hastalığa uygun ürünler kullanılabilir. Özellikle mucize olarak tanıtılan bitkisel veya alternatif ürünlere itibar edilmemeli. Bizim uyguladığımız tedaviyle birlikte kullanılmamalı.

Kanser Takip : Hocam ilginiz için teşekkür ediyoruz.

   - Ben teşekkür ederim.

 

 

 

Ana sayfaya dön

 
   

 

 

Onkolog

Dr.M. Fatih Akyüz

kimdir ?


 

online randevu:

 

randevu için tıklayın:

 

Çalışmaları:

  • Evre 3 B küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda kemoradyoterapi sonuçları

  • Rahim ağzı kanserinde radyoterapi

  • Meme kanserinde lokal başarısızlık oranları

  • Böbrek kanserinde tedavi sonuçları

  • Gliabastome Multiforme'de eş zamanlı temozolamid sonuçları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soru sor  Cevap oku    Erken teşhis    Hasta takip    Kanser bilgi     İletişim     Kanser Forum    Kanser ve Beslenme    Kanser de Son Gelişmeler    Uzman Görüşü     

Makaleler (Kanser Hakkında Tüm Bilgiler)    Tüm Haberler   Kanser Tedavi Merkezleri    Resmi Kanser Kuruluşları  

Radyoterapi   Kemoterapi    Onkoloji   Check up ve kanser tarama     Online doktor   Check Up Kampanyası

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.