Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

Daha önce de bu tarz konularda sorularım olmuştu itina ile yapılan cevaplar için teşekkür ediyorum.

47 yaşında olan babam ın iki kaş arasında yıllardır yer alan et büyümesi gibi bir şişlik vardır.geçen ay doktota gitmişdi ameliyat yolu ıle aldılar.Önden yapılan hiç bir tahlil olmadan.

Alınan parçayı pataloji ye gönderdiler sonuç pek iç açıcı değil.

Rapor da;

KLINIK BULGULAR

Frontal bölgede orta hatta uzun süredir mevcut olan büyüme gösteren deri tümörü.

MAKROSKOBIK BULGULAR

Üzerınde 1,5*0,5 cm ölçülerde deri elipsi bulunan 1 cm derinlikde eksızyonel biyopsi materyalı izlenmektedır.Kesit yapıldığında hemen derı altında baslayan 1*1*1 cm ölçülerınde sarı renklı 0,2-0,3 cm çapında kistler içeren nodüler oluşum görülmekdedir.1/y

MİKROSKOBİK BULGULAR

Alınan örneklerde yüzeyde düzenli yapıda epidermidin izlediği deri biyopsisi görülmekdedir.Retiküler ve derin dermiste çevre dokudan belirgin ve düzenli sınırlarda ayrılan nodüler oluşum izlemekdedir.Bu oluşum fibröz bir stroma içinde sırt sırta yerleşim gösteren bazıları kistik dilate,bazıları küçük çaplı tubuler

yapılardan oluşmaktadır.Kistik gelişme gösteren tubullerde kist lümenine doğru papiller proliferasyon izlenmektedir.Tubul lümenlerınde çoğunlukla granüler eosinofilik materyal yada lamellar keratin bulunmakdadır.Tubuller çoğunlukla iki sıralı küçük tubullerde ise çok sıralı küboidal epitel hücreleri ile döşelidir.

TANI

Frontal bölge eksizyonel biyopsi:PAPİLLER EKRİN ADENOMA

Rapor bu şekilde.Tam olarak rahatsızlılığı algılayamadım.Amelıyat hıc bır tahlıl yapılmadan gercekleşdı.Bunun böyle olması sakıncalı değilmi.Şiş olan bölgedekı tümör denilmiş ama iyisimi kötüsümü.Ameliyat özel bir hastanede gerçeklerşi.Acaba günümüzde yasandığı gıbı bızıde para için mi yoksa sağlık için mi ameliyat ettıler anlayamanadım.Bu rapor sonrası doktor hıç bi şey demeden 6 ay sonra kontrıle gel demış ne kadar doğru.lütfen yardımcı olmanızı beklıyorum.sızın vereceğınız cevaba göre hareket edeceğiz.

 


Kansertakip.com:

Merhaba, patoloji raporunuza göre alındaki lezyon iyi huylu bir yapı olarak çıkmış. Bu tip yapılarının sıçrama gibi özelliği yoktur. Kontrol olmanız yeterli.Geçmiş olsun.

Ana Sayfa