Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

iyi günler,

babam 69 yaşında, 2007 ağustosta böbreği alındı, yaklaşık 1 ay kadar önce başağrısı nedeniyle Akdeniz üni.Tıp Fak. gitti, sonuçlara bakıp bizi istanbul ya da ankaradaki Gamma-Knife merkezlerinden birine yolladılar.

***

08/2007de Ak.Üni.Tıp Fak. Üroloji A.Dda sağ radikal nefrektomi yapılmış, patoloji sonucu renal hücreli karsinom, tm böbrek kapsülünü aşmamış, renal pelvise ulaşmış, renal vende, cerrahi sınırda, sürrenalde tümör yok olarak rapor edilmiş. Hastaya postop KT ve RT uygulanmamış. Hastanın rutin kontrolleri yapılmış. Hastanın 1 ay önce başağrısı şikayeti olması üzerine çekilen Kranial MRda sağ serebellumda metastaz saptanması üzerine LGK endikasyonu uygulanmıştır.

***

Gamma-Knife uygulandıktan sonra Dekort adlı ilaç yazıldı, yarından itibaren bu ilacı kullanmaya başlayacağız, bu arada bu ilacı piyasada bulmak biraz zor şu anda. Galiba piyasaya tekrar gelmiyormuş.

2 ay sonra kontrol için tekrar istanbula gidecekmişiz.

 Bundan sonraki aşamada neler yapmalıyız, beyin metastazı tanısı olan hastalarda tedavi nasıldır, 5 yıllık sağ kalım oranı nedir, kullanılan ilaçların yan etkileri nelerdir, tam olarak tedavi mümkün müdür?

 Şimdiden teşekkür ederim..


Kansertakip.com:

Merhaba, beyine sıçramış böbrek tümörü için maalesef tedavi sonuçları çok iyimser değildir. Ameliyat sonrası radyoterapi yapılacak ilk tedavidir. Kemoterapi düşünülmüyorsa bu durumda kontrolleri yaptırıp sonuçları izlemek gerekir. Dekor ilacını bulamıyorsanız muadili olan ilaçları kullanabilirsiniz. Dekort kortizon içerir.Kortizonun yan etkilerine sahiptir. Tam olarak tedavi şansı az olmasına rağmen mümkündür. Geçmiş olsun.