Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

:  koltuk altımda beze şikayetiyle gittiğim hastanede çekilen USG raporu şu şekildedir;

YUZEYSEL USG TETKİKİ

sağ aksillda en büyüğü 43x25 mm boyutlarında hiperekojen hisulusları izlenebilen,ancak korteksleri belirgin hipoekoik olan ve kortekslerinde yer yer asimetrik kalınlaşmalar izlenen,bazıları normal fuziform şeklini kaybetmiş lenfadenopatiler izlenmektedir. tariflenen lenfadenopati çevresinde yumuşak dokularda ödem ile uyumlu ekojenite artışı izlenmektedir.

sol aksillada en büyüğü 6x18 mm boyutlarında, fuziform şekilli reaktif lenf nodları izlenmektedir.

her iki inguinal bölgede en büyüğü sağda ve 22x8 mm boyutlarında fuziform şekilli, hiperokojen hilisları rahatlıkla izlenebilen reaktif görünümlü lenf nodları vardır.

BOYUN USG

tiroid glandı parankimi homojen görünümlü olup,gland içersinde solid yada kistik nodüler oluşum saptanmamıştır.

Troid glandı konturları düzgün olup, çevre vasküler yapılar normal görünümludür.

bilateral submandibular bezler ve parotid glandları normal büyüklükte ve eko yapısındadır. Kistik yada solid nodüller lezyon saptanmamıştır.

Bilateral servikal zincirde kısa çapları 1 cmden küçük fuziform şekilli, reaktif görünümlü lenf nodları mevcuttur. patolojik boyutlarda büyümüş lenf nodu izlenmemektedir. SONUÇ: Boyunda reaktif lenf nodları.

Genel cerrahın patolojik inceleme yapmak istemesine karşın ultrason doktorunun tavsiyesiyle antibiyotik tedavisine kararverildi (bioment 1000mg)

Lenfomo belirtilerini incelediğimde bana uyanları halsizlik ve ateşim normalden biraz fazla ama ateşim var diyecek kadar değil (36.8)

kilo kaybim ve gece terlemem yok.

bezede agrılı.

Şikayetleri dişimden kanal tedavisi olmaya başladıktan sonra ortaya çıktı önceleri bezenin oldugu yerde ağrı vardı sonra 1 hafta içinde belirtilen boyutlarda beze oluştu. Kontrole gittiğimde 2 gün öncesine göre küçülme olduğunu sanıyorum.

şikayetimin muhtemel nedeni nedir?


Kansertakip.com:

Merhaba, eğer bezeleriniz antibiyotik tedavisi ile küçülürse bu enfeksiyondan kaynaklandığını gösterir. Ancak yeterince küçülme olmaz ise sorunun ne olduğunu ancak biyopsi belirler. Bezelerin en sık nedeni enfeksiyonlardır. Ancak bunun yanında daha ciddi sorunlarda bezelere neden olabilir. Bu durumda antibiyotik tedavisini yapıp genel cerrahi önerisini takip etmenizde fayda var.Geçmiş olsun.

Ana Sayfa