Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

Merhabalar, kayinpederime birbucuk sene evvel akciger kanseri tanisi konuldu.

Isin tedavisi ve kemoterapi gordu (standart akciger tedavisi).

bu esnada beyninde tumor olustugu tespit edildi ama hicbir tedavi uygulunmasini istemedi kendisi (saniyorum artik manen yorulmustu).

Bir iki ay once sag tarafi uyusmaya basladi ve yavas yavas kol ve bacagini daha az kullanmaya basladi. Bunun uzerine kayinpederimi ege universitesinde bir profesore goturduk; ya ameliyat ya da kortizon tedavisi olmali... dedigini anladik. daha sonra ameliyata karar verdigi icin kortizon ilaclarini almadik. megerse ameliyat olsun olmasin kortizon tedavisine baslanmaliydi diyor..

soyleneni yanlis anladigimiz icin kendimize cok kiziyoruz.. su anda kendi basina ayaga kalkamiyor, hicbir ihtiyacini kendi karsilayamiyor.

kortizon almadigi icin cok mu buyuk bir geri adim atmis olduk? bu asamadan sonra beyin ameliyati daha mi riskli olur?

cevabiniz icin tesekkur ederim simdiden , iyi calismalar


Kansertakip.com:

Merhaba, kortizon tedavisinin beyin tümörünün kendisine bir etkisi yoktur. Kortizon tümörün yarattığı ödemi azaltır. Böylece hastanın baş ağrısı,baş dönmesi , bulantı, kusma gibi şikayetleri azalır.  Ancak tümörün beyinde yaptığı tahribatı ancak cerrahi müdahale veya radyoterapi azaltır. Bunun yanında beyin tümörü tespit edildiği andan itibaren hastayı rahatlatmak ve şikayetleri azaltmak için kortizon başlamak gerekir. Hastanın eğer ameliyat şansı mevcutsa ameliyat olmasını öneriyoruz. Geçmiş olsun.

Ana Sayfa