Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

Merhaba,ben Erkan Şimşek,babam 22.07.2007 tarihinde beyin ameliyatı oldu sonuç Glioblastoma Multiforme çıktıktan sonra 08.08.2007 tarihinden başlayarak 1 ay boyunca Radyoterabiyle birlikte Temodal isimli ilacı kullandı.Radyoterapi bittikten sonra ayda 5 gün olmak üzere,295 mg Temodal 9 ay boyunca kullandı.ilk başta unutkanlık vardı sadece,daha sonra az konuşmaya,daha sonrada hiç konuşamamaya başladı.Ameliyat oldugu günden itibaren Dekort(çeşitli dozlarda) ve Depakin Chrono sürekli kullanmaktadır.ameliyattan yaklaşık 1 yıl sonra ilk defa havale geçirdi.Bu havaleden sonra yürümekte de zorlanmaya başladı.Daha sonra Kemoterapiyi degiştirdi doktor.Yeni Raporu aşagıda yazdım:

1) SF 250 cc içerisine granisetron 3 mg amp(tropisetron 5 mg veya ondansetron 4-8 mg)+1 amp Dekort(8 mg)+1amp Systral+1 amp Ulcuran konularak 15 dakikada iv infuzyon ile verilecek.

2) 500 cc içerisine 700 mg Carboplatin konularak 45 dakikada iv infuzyon ile verilecek

3) 100 mg/gün Endoxan oral tb. 1-14 günler arası verilecek.

Bu kemoterapiyi 21 günde bir almaktadır.Şu ana kadar 5 defa aldı.

Hasta şu an sag elini ve sag ayagını kullanmakta zorlanmaktadır ve konuşma kabiliyetini kaybetmiştir ayrıca dengede durmakta da çok zorlanmaktadır.Ultrason istedi doktor.Sonuç normal olarak görüldü.

Teşekkür ederim


Kansertakip.com:

Merhaba, Glioblastoma hastalığında maalesef yapılabilecek tedaviler belirli bir aşamadan sonra çok azalmaktadır. Cerrahi sonrası radyoterapi ve temodal tedavisi şuanda standart tedavidir. Hastalık çok büyük oranda tekrar etmektedir. Tekrar ettiğinde tekrar cerrahi ve radyoterapi denenebilir. En son olarak yazdığınız kemoterapi gibi tedaviler denenebilir. Bunların sonuçlarının ne olacağını zaman gösterecektir. Geçmiş olsun.

Ana Sayfa