Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

İyi günler,

Sizi annemin durumu için rahatsız ediyorum.Yukarıdaki bilgiler anneme aittir.

1990 yılında kendisine serviks Ca tanısı kondu, ameliyat oldu ve rahmi alındı. Bunun dışında kendisine herhangi bir tedavi uygulanmadı.

2003 yılında akciğer kanseri nedeniyle sol üst lob alındı, kemoterapi ve radyoterapi gördü. Akciğerin sol tarafında 0,5 cm ebatında 2 adet nodüler görüldü.Radyoterapi gördü ilerleyen zamanlarda herhangi bir büyüme görülmedi. Ekim ayında yapılan Kranium MR incelemesinde: "Karaciğer sol lob medilade segment 4A lokalizasyonunda 3X2 cm boyutlarında T1 ağırlıklı sekanslarda hipointens, T2 ağırlıklı sekanslarda hiperintens, IV kontrast sonrasında erken dönemde periferden hafif derecede kontrast tutulumu gösteren lobüle konturlu HEMANGIOMA ile uyumlu kitle lezyonu izlenmektedir.Dinamik kontrastlı MR ile beraber değerlendirilmesi uygundur."şeklinde bir durumla karşılaştık.

Doktorumuz 3 ay sonra kontrole gitmemizi istedi. Öğrenmek istediğim bu durum metastaz mıdır? Akciğer den karaciğere sıçrama olayı var mı yoksa yeni bir oluşum mu? Bu tümör tipi tehlikeli midir? Annemin durumu hakkında bilgi vermenizi rica ediyorum .

Şimdiden teşekkürler.


Kansertakip.com:

Merhaba, hemangiom bir metastaz değildir.Hastalıkla bir ilişkisi yok. Temelde kontrolsüz büyümüş bir damar yapısıdır. Çok büyük olmadığı sürece izlenmesi yeterli. Akciğerdeki nodülleri ise üö aylık filmlerle kontrol edin. Geçmiş olsun.