Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

Yurt dışında geçici görevle öğretmen olarak çalışmaktayım. Dört ay önce boynumdaki bir ağrı şikayetiyle tomografi çektirmiştim ve tesadüfen tiroid bezinde büyüme olduğu tespit edilmişti. Mültinodüler guatr olduğu söylendi. Tiroid büyüklüğü 1,4 cm. Kalsitonin hariç, tiroide bağlı diğer bütün değerler normal çıktı. Endokrinoloji uzamanı bundan sonra aylık periyotlarla takip yapılacağını söyledi. Bütün tahliller normal çıkmıştı ancak kalsitonin değerleri belli değildi ve onbeşgün sonra kandaki kalsitonin oranının 25 olduğu ve acilen ameliyat gerektiğini söyledi. Tabii bu benim için büyük bir sürpriz ve şok oldu. İkinci bir kalsitonin ölçümü yaptırdık bu defa 19,6 çıktı. Düşüş vardı ancak doktor yine de ameliyat gerektiğini söyledi. 17 Aralık için ameliyat tarihi aldım. Bu arada son bir kez daha kalsitonin tahlili yaptırdım ve sonuç 17 çıktı.

Yüzde 0-17 bandının normal değerler olduğunu biliyorum.

Sürekli düşme eğiliminde olan bir kalsitonin değeri var. Doğrusu içim hiç rahat değil. Acaba ameliyat için acele etmesem mi?

Tavsiyelerinizi bekliyor selam ve saygılarımı sunuyorum.

Kansertakip.com:

Merhaba, kalsitonin yüksekliği kanser şüphesini artıran bir unsur. Ancak bu tip durumlarda tek bir parametre ile hareket edilmez. Diğer film sonuçları ve raporlar hangi tedavinin seçileceği konusunda birlikte değerlendirilir. Bu daha çok cerrahi bölümleri ilgilendiriyor. Bu nedenle eğer şüpheniz varsa farklı bir klinikten daha görüş alın.Geçmiş olsun.

Ana Sayfa