Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

Öncelikle ilginize teşekkürler.

Efendim,eşim 45 yaşında.1999 yıılnda ki rahim ve yumurtalık alındı.Sürekli kontrolle ve detaylarını uzatmaıyacağım işlemlerle 2007 Aralık ayına geldik.Sol bacaktaki şişmi nedeni ile Ürolojiye yattık.Böbreğe dışardan katater takılırken sol atardamar patlatıldı ve büyük kanama oldu, kıl payı kurtulduk.Sonra da biz istedik diye bu katater çıkarıldı.Genel Cerrahi de KOLOSTOMİ yapıldı.Şimdi bu halde (Üroloji doçenti 2007 Ekim ayı itibarıyla;birkaç günlük ömrü var diye kanama devam ederken bizi taburcu etmişti) devam ediyoruz.Eşim kilo aldı.Yemesi içmesi iyi.Kemoterapi tamamlandı.Şimdi onkolojinin önerileri ile aldığımız 3 tomografi raporunda da :kalın bağırsakta görülen 3 adet ur da ilerleme gerileme yok...şeklinde ifadeler var.

Doğrusu,üroloji doçentine hastam için sorulan ve yapılmak istenen müdahaleler engelleniyor.Bunları şikayet için yazmıyorum.Bir çıkış ve yol arıyorum.Mesela DAmar Cerrahı sol atardamara stent takalım diyor ve hastayı ürolojiye sournca vazgeçiyor.Yani doktor ve hastane değiştirmeli miyim? Ya da ne yapmalıyım? Aslında bu konunun daha iyi anlaşılabilmesi için sıfırdan başlayarak anlatmayı doğrusu çok isterdim.

Evet bu tür hastalara ne yapılmalıdır.Bağırsaklar içeri alınmalı mıdır?içerdeki urlara cerrahi müdahele edilmeli midir?

Bunları hocalar her sorduğumda baştan savma cevaplar alıyorum.Yani aradan bir sene geçti ama doktorların (Üroloji Doçenti) vade biçme ile ilgili söylemleri boş çıktı.

Sevgi saygı ve selamlar


Kansertakip.com:

Merhaba,  kolostominin kapatılması hastalığın seyri ile ilgilidir. Eğer kolostominin açılmasına neden olan şartlar ortadan kalktıysa kapatılabilir. Ancak bağırsakta kitlelerin olması bu konuda engel teşkil edebilir. Bağırsaktaki kitlelerin niteliği ve yerleşimi cerrahi müdahale şansını belirler. Bu durumda standart bir prosedür değil hastaya özgü koşullar mevcuttur. Eğer bulunduğunuz hastanede tedaviyle ilgili şüpheleriniz varsa farklı bir hastaneye başvurabilirsiniz. Asıl olan dosyanızdır. Dosyanızla istediğiniz hastanede tedavi olabilirsiniz.Geçmiş olsun.

Ana Sayfa