Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

merhabalar,bundan 10 gün öncede bu konuyu danışmıştım ancak ondan farklı olarak yaşından dolayı radyoterapi verilmeyeceğini ögrendim.şimdi elimde olan raporu size aktarmak istiyorum.yorumlarsanız sevinirim... herhangi bir tehlike söz konusu mu? teşekkürler...

TANILAR

C20-rektum malign neoplazmı

KONSÜLTASYON

 İstek notu: opere rektum calı hasta ilk operasyondan sonra kt ve rt aldı. kontrollerinde rektum 12.cm de kitle görüldü. bx sonucu adenoca hastanın yapı olan laparotomisinde feozen pelvisli hasta kc ve batın duvarında kitleden bx yapıldı ve kolostomi açıldı.hastanın bx sonuçları adenoca meta.stazı şeklinde geldi.

karşılama notu: meta.statik hastalık ve frozen pelvis olması sebebiyle ek doz rt düşünülmedi.

karşılama notu: 2 yıl önce op rektum ca tanısı ile kemoradyoterapi ve 6 kür fufa almış olan hastada frozen pelvis ve karaciğer meta.stazı mevcut. inop kabul edilen hasta dr. tarafından değerlendirildi.daha ağır kt leri tolere edemeyeceği düşündüğü için xelox planlandı.  

KLİNİK SEYİR

HASTA NÜKS REKTUM CA TANISIYLA OPERE EDİLDİ. OPERASYONDA KARACİĞERDE HER İKİ LOBDA OLMAK ÜZER 4 ADET METASTAZI VARDI. KİTLE SAKRUMA İNVAZE VE İLİAK DAMARLARI SARIŞTI. KOLSTOMİ AÇILI. KARACİĞER METASTAZEKTOMİ YAPILDI. POSTOP DÜZENLİ PANSUMANLARI VE KOLOSTOMİ BAIMI YAPILDI.KOMPLİKASYON GELİŞMEYEN HASTA 1 HAFTA SONRA KT ALMAYA GELMEK ÜZERE TABURCU EDİLDİ.


Kansertakip.com:

Merhaba, radyoterapi verilememsinin nedeni yaşı değil daha önce aynı bölgeye radyoterapi almış olması. Aynı bölgeye radyoterapi konusunda bazı doz sınırlamaları mevcut. Ancak  hastanıza yazdığınız rapora göre kemoterapi planlanmış Yaşı nedeniyle çok ağır bir tedavi değil daha az yan etkisi olan bir kemoterapi yapılacak.Geçmiş olsun.