Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

20.11.2008 tarihinde yaptırdığım ultrasonumda çıkan sonucu aynen size aktarıyorum:

her iki tiroid lobunun konturları düzgün, sağı 44,9x12,7x12,3 mm, solu 48,9x13,8x12,4 mm boyutlarında olup büyüklükleri normaldir. istmik parça 1,9 mm genişlikte normaldir. sağ lob alt ucunda 5,2 mmlik, sol lob orta zonunda 8,9, alt zonunda7,7 ve bu ikisinin arasında 4,8 mmlik mikst içerikli nodüller görülmüştür. nodüllerin solid kompenentleri izoekoik yapıdadır. bu nodüller dışında tiroid loblarının parenkimleri homojen, eko yapıları normaldir. retrosternal tiroid uzantısı yoktur.

submandibuler bölge; her iki submandibuler glandların boyutları normal sınırlardadır. parankimleri homojen, eko yapıları normaldir. iki taraflı kitle görülmemiştir. sağ submandibuler bölgede 28 mmlik tek, sol submandibuler bölgede 27mm ve 19 mm lik hiler ekojenite gösteren reaktif lenf adenomegaliler mevcuttur. bunların dışında boyun bölgesinde daha küçük reaktif lenf nodları görülmüştür. boyun büyük damarları, solda özefagus proksimal ucu normal değerlendirilmiştir.

US KaNI: multinoduler guatr, bilateral submandibuler LAP...

T3 2,920 pg/ml

T4 0,77 ng/dl

TSH 1,57 uIU/ml

tümör belirteç sonuçları

CA 125 16,40

Ca 15-3 5,40

CA 19-9 25,80

CEA 3,21

AFP 1,5dir.

benim asıl sorunum, bir senedir boynumda 3-5 adet,6 aydır sol kasığımda 1 adet ve son 2 haftadır sol koltuğumun altında 1 adet şiş lenflerim mevcuttu (benim hissedebildiğim). bunun üzerine doktora gittim ve yukarıda yazdığım sonuçları aldım. kan değerlerimden sadece MI 10,5 çıktı. bunun da referans değeri 3-7di. bir de MCHC ve PDWc değerlerim olması gerekenden biraz düşüktü. yani sırasıyla MCHC 35,3, PDWc ise 11,7dir.tüm bunlara rağmen antibiyotik tedavim sırasında sağ koltuğumun altında bir tane daha lenf nodunun şişmiş olduğunu buldum. bunu üzerine doktorum ilacı bitirince biyopsi yapalım dedi. ve benim beynime kan sıçradı...acaba tüm bunlara rağmen hala kötü birşey çıkma olasılığı var mı? biyopsi yapılacak olsa nerden yapılır ve zor bir süreçmidir onu merak ediyorum .ayrıca Allah korusun kötü birşey ise eğer müdahale edilmesi başka yerlere sıçramasına da neden olabilir mi?şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. tüm hastalara acil şifalar dilerim.


Kansertakip.com:

Merhaba, bezelerin ne olduğunu kesin bir şekilde biyopsi belirler. Bu nedenle biyopsi sonucunu beklemek gerekir. Biyopsi yapılmasının başka yerlere sıçramaya neden olması gibi bir durum söz konusu değildir. Biyopsi kolay bir işlemdir. En kolay alınabilecek yerden cerrahınız belirleyecektir. Geçmiş olsun.