Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

HASTAMIZ YÜZÜNDE FELÇ, KONUŞMA KAYBI VE BAZI KELİMELERİ YAZAMAMA ŞİKAYETİ VARDI . SAĞ TARFINA FELÇ GELDİ VE BEYİN AMELİYATI OLDU.

AMELİYATTAN BİR SÜRE SONRA BACAĞINI KIMILDATABİLİYOR, İŞTAHI VAR SÖYLENENENİ ALIYOR, ANCAK HENÜZ İSTEDİĞİ HER ŞEYİ ANLATAMIYOR.AMELİYAT OLALI 15-16 GÜN OLDU.

BEYİN BİOPSİSİ SONUCUNU YAZIYORUM .

BUNDAN SONRA NASIL BİR TEDAVİ İZLEMEK UYGUN OLUR?

sOL TEMPORO FRONTAL BÖLGE ETRAFINDA GENİŞ ÖDEM ZONU OLAN SHİFT ETKİLİ YAKLAŞIK 3*3 CM KİTLEDEN GÖNDERİLEN ÖRNEK.fob. SİTOLOJİ ŞÜPHELİ MALİGNİTE, PAAC: ŞÜPHELİ KİTLEDEN LEZYON

MAKROSKOPİK BULGULAR: GÖNDERİLEN MATERYAL TOPLUCA 4*4*1CM BOYUTLARINDA GRİ KAHVERENGİ KANAMALI GÖRÜNÜMDE ŞEKİLSİZ DOKU PARÇALARIDIR. TAMAMI 4 KASEET TAKİBE ALINDI 1-4 DENDİ.

öZEL BOYA: İMMUNOHİSTOKİMYASAL BOYA: 10 ADET (gfap, TTF-1, VİMENTİN, s100, TİP ıv KOLLOJEN , KERATİN MYOGENİN AKTİN, DESMİN, sYNOPTOFİZİN

tANI:

1.MALİGN TÜMÖR(METASTATİK OLDUĞU DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR.)

2.iMMÜN BOYAMALARDA TÜMÖRDE KERATİN, SİNAPTOFİZİN VE VİMENTİN İLE YAYGIN ALANLARDA YER YER POZİTİF BOYANMALAR OLUP, YER YER DE DÜZ KAS SPESİFİK AKTİN VE MYOGENİN İLE AZ SAYIDA HÜCREDE POZİTİFLİK İZLENDİ. ttf1 İLE TEK TÜK HÜCRE POZİTİF OLUP GFAP S100 PROTEİN VE TİP Iv KOLLAGEN NEGATİFTİR. OLGUDA YER YER MALİGN EPİDERYAL OLAN VE NÖRO ENDOKRİN FARKLILAŞMA İÇEREN PLEOMORFİK MORFOLOJİDEKİ TÜMÖRDE SARKOMATOİD VE SARKOMATÖZ ALANLAR (RABDOMYOSARKOMATÖZ DİFERANSİYASYON) İZLENMİŞTİR. tANIMLANAN BULGULAR İLE OLGUDA PRİMERİ AKCİĞER DÜŞÜNÜLÜYOR İSE WHO SINIFLAMASINA GÖRE PLEOMORFİK SARKOMATOİD VE SARKOMATÖZ ALANLAR İÇEREN BİR KARSİNOM YA DA KARSİNAOSARKOM SÖZ KONUSU OLABİLİR.


Kansertakip.com:

Merhaba, merhaba patoloji raporuna göre beyindeki kitle başka bir bölgede olan kanserin sıçraması olarak belirtilmiş. Bu durumda hastalığın nerden sıçrama yaptığı araştırılması gerekiyor. Raporda akciğerlerden kaynaklanabileceği belirtilmiş. Bu durumda beyin radyoterapisi sonrası sonuçlara göre kemoterapi devreye girebilir .Geçmiş olsun.

Ana Sayfa