Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

öncelikli böyle bir soru sorma ve cevap alabilme fırsatı yarattığınız için teşekkür ederim.

44 yaş, bekar ve meme kanseri teşhisi konmuş aile yakınım var. alınan parçanın patoloji sonuçlarına göre görüşülen doktorlar arasında farklı tedaviler önerildi. bu öneriler;

1)memenin tamamen alınması daha radikal çözüme gidilmesi.

2)memeyi almadan sadece biyopsi sonrası geride kalan 1 cm tümorun alınması ve gereken noktalara kadar müdahale edilmesi ve çok düzenli bir radyoterapi uygulaması yapılması.(cerrahi sınır:negatif çıkması bu yönde doktorları olumlu düşündürmekte)

ve biz halen karar veremedik. sizden ricam yine aynı bilgileri tekrar ederken tercihimizi yapmaya yönelik bilgi vermenizi,

ve eğer memenin alınmadan arkasından uygulanacak redyoterepi tedavizinde ülke bazında uygulanan radyoterapi cihazlarının etkinliğinin farklı olduğu ve bu etkinliğin hastalığın seyrini direk etkiyen bir faktör olduğunu öğnemekteyiz.

buna göre bu tedavisde KESİNLİKLE olmasına inandığınız onkoloji merkezlerini bize bilgi vermenizi rica ederim...

yani; biz meme kurtarma cerrahisi ağırlıklı düşünmekyeyiz ancak bir sonraki aşamada radyoterapinin doğru adresini bilmek istiyoruz.

çok acil yanıt alabilirsem çok mutlu olrum. şimdiden teşekkürler


Kansertakip.com:

Merhaba, meme cerrahisinin tipini tümörün büyüklüğü, yerleşimi,koltuk altındaki lenf bezelerinin durumu belirleyecektir. Bu nedenle film ve raporları görmeden ameliyat şekline karar vermek mümkün değil. Ancak meme cerrahınız meme koruyucu cerrahi öneriyorsa buna uymanızı tavsiye ederiz. Çünkü meme koruyucu cerrahi ve sonrasında radyoterapi ile çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Radyoterapiyi üç boyutlu ve bilgisayarlı planlamalı olarak yapılmasını öneriyoruz. Size yakın olarak Gaziantep üniversitesinde bu tedaviyi yaptırabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Ana Sayfa