Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

Babamın ÜST BATIN USG: sonucu sağ böbrek pervikalisiye yapıları belirgin genişlemiştir.Sağ üreterin mesane girimine dek genişlemiş olduğu izlenmektedir.Pelvikalisiyel dilatasyona bağlı sağ böbrek parankimi incelmiştir.Sağ böbrek parankim ekojenitesinde grade 1 artış izlenmektedir.Görünüm mesanede TCC tanısı ile izlenen olguda üreteral invazyona sekonder gelişmiş değişiklikleri düşündürmektedir.

ALT BATIN USG :Mesane konturu düzgündür.Belirgin dolma defekti ve fazlalığı ayırt edilmemiştir.Sağ Üreterin mesaneye giriş lokalizasyonunda belirginleşme gözlenmektedir.Mesane tabanında hafif duvar kalınlaşması izlenmektedir.

 

ÜSTABDOMEN VE PELVİK BT:Sağ böbrek toplayıcı sisteminin en geniş yerinde 2.5 cm e varan pelvikaliksiyel dilayasyon ve kaliksiyel küntleşme izlenmektedir.Sağ üreterde de üreterovezikal bileşkeye değin en geniş yerinde yaklaşık olarak 1,5 cm olmak üzere dilate seyirli izlenmektedir.Sağ üreterovezikal bileşkede yaklaşık olarak 3x2 lik heterojen yağ planlarını belirgin kirletmiş ve saçaklı görünümde yumuşak doku yoğunluk artımı mevcut olup br miktar mesaneye doğru da uzanım göstermektedir.Bulgular üretovezikal bileşkedeki maliğniteyi düşündürmektedir şeklindedir .Sonuçlar hakkında yorumlarınız nelerdir?

Saygılar


Kansertakip.com:

Merhaba, raporlara göre böbrekten mesaneye uzanan üreterin mesaneye giriş yerinde bir kitle var. Bu kitle nedeniyle idrar boşalması rahat olmadığı için böbreklerde bazı hasarlar oluşmuş.Geçmiş olsun.

Ana Sayfa