Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

Size iyi çalışmalar diliyorum. 20.10.2008 tarihinde testis tümörü ameliyatı geçirdim. Ameliyat sonunda pataloji raporu neticesini size yazıyorum. 5.5*3*2.5 cm ölçülerinde testis dokusu. Kesitinde 5*2.8*2 cm ölçülerinde kanamalı solid tümörel yapı vardır. Kapsül infilitrasyonu görülmedi. Piyesin devamında 8 cm. uzunluğun 2 cm. çapında çoğu yağ dokusu olan spermatik kordon görüldü. 6D-4B/V

Kesitlerin incelenmesinde testise ait habis tümör yapısı görüldü. Tümör germ hücrelerinden meydana gelmiştir. Bunlar parlak, dar stoplazmalı, stoplazma sınırları belirgin çekirdekleri ortada hücrelidir. Bunların mulelusları belirgindir. Tümör hücreleri kücük gruplar yapmakta olup bu bölgeler çevresinde ince fibröz bağ dokusu septumları ile çevrelenmiştir. Yer yerde lenfositler mevcuttur.

Not: Tömür içi damar tumenlerinde tümör görülmedi. Bir alanda testis kapsülünün invaze olup ancak kapsulü taşmamıştır. Tümör ayrıca epididim de spermatik kordonda, damar lümenlerinde görülmedi. Seminom (Klasik Tip) Ameliyat sonunda alt üst bt çekildi bunlarda temiz çıktı. Doktorum bana koruyucu amaçlı bir radyoterapi göreceğimi söyledi. Ameliyattan iki ay sonra çizim için girdiğimde obozite problemimden dolayı radyoterapi olamayacağım onun yerine bir seans kemoterapi görmem gerektiği söylendi. Şimdi ocak 8 de kemoterapi görücem. Bu rahatsızlığımdan dolayı hayatım adeta alt üst oldu ve korkulara kapılmış durumdayım. Sanki her an bir yerden yeniden başlayacakmış gibi tereddütler yaşıyorum. Acaba radyoterapi yerine yapılacak kemoterapi o kadar etkili mi. Yada obozite hastaları için radyoterapi yapan yerlerler var mı. Ve bu hastalık birden çıktı ve birden yeniden ne kadar süre içinde tekarar eder ve tekrar ettiğini nasıl anlayabilirim bundan korunma yolu var mı?


Kansertakip.com:

Merhaba, bu evredeki hastalık için kemoterapi ve radyoterapi tedavileri kullanılabilir. Cihazların belirli kilo sınırlamaları olabiliyor. Ancak bu hastanın ölçülerine göre değişebilmekte. Farklı bölümleri deneyebilirsiniz. Bu evredeki testis tümörün tedavi sonuçları genelde iyidir.Ancak kesin konuşmak için tedavi sonuçlarını beklemek gerekir .Geçmiş olsun.

Ana Sayfa