Kanser Portalı | Onkoloji Danışma ve Dayanışma Platformu

www. Kanser Takip .com

 


                                 

                                     Kanser Takip

 

Ana Sayfa | Soru sor | Cevap okuCheck Up Tedavi Merkezi  | Kanser Bilgi | İletişim  


Soru:
 

annem de kötühuylu tümör cıktı  doktorların 4 numara dedıgı en kotu huylusuymus bunun için kemoterapı uygulanması gerekıyomus annem 75 yasında bu tedavıyı kaldıra bılırmı bu bölgede en ıyı doktor tavsıye dedermısınız

 

4. evre kanserlerde maalesef etdavi şansı azalmaktadır. Kemoterapi tedavisi bu durumda ön plandadır. Tedavinin yan etkileri vardır . Kemoterapi önce yapılacak muayene ve tahlillerle hastanın kemoterapiye uygun olup olmadığına karar verilecektir.Geçmiş olsun.

 

babam 70 yaşında pankreas başında ca teşhisi kondu yayılma olduğu için ameliyat falan hiç bişey yapılmadı şimdi yatakda bişsey yiyemiyor neyapalım

 

Pankreas başı kanseri riski en yüksek tipler arasındadır. Tedavide ameliyat sonrası kemoterapi ve radyoterapi seçilir. Eğer hasta tedavi için genel durumu uygun değilse destek tedavileri için onkoloji bölümüne başvurun. Geçmiş olsun.

 

merheba hocam öncelikle bu akçiger kanserinin tedavisi varmı merak ettigim soru bu hastalık çok ilerlemiş olsa dahi yinede bişeyler yapılabilir mi?.. şimdiden çok teşekkür ederim hocam kolay gelsın

 

Akciğer kanserinin tedavisi vardır. Bu hastalığın evresine yani ne kadar yayıldığına göre değişir. İlerlemiş hastalıkta tedavi yine mevcuttur ancak başarı şansı azalmaktadır. Geçmiş olsun.

 

kanser merhaba babam 56 yaşında.4 yıl önce prostat kanseri oldu.birakiterapi ameliyatı oldu psa 2 ye düştü.ancak  hastalık kemiğe metastas yaptı.2 yıldır durum böyle.kemoterapi ve bir yıl da radyoterapi gördü.ancak 3 ay önce ağrı ve şiddetli bulantı sebebiyle hastaneye yatırdık.radyoizotop tedavisi uygulandı.sizce uygulanan yöntem doğru mu?önerileriniz nelerdir?ve babam kilo kaybı nedeniyle güçsüzleşti,yürümekte zorluk çekiyor,sürekli yatıyor.bu konuda bir öneriniz var mı? yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler..

 

Prostat kanseri en sık kemiklere sıçrama yapar. Bu durumda gerekli ise kemik bölgelerine radyoterapi yapılabilir. Tedavinin uygun olup olmadığını dosyayı görmeden söyleyemeyiz. Kilo kaybı konusunda destek tedavileri için doktorunuza başvurun. Geçmiş olsun.

 

anneme 5 yıl önce meme ca tanısı konuldu 5 yıl sonra kemik karaciğer metastaz yaptı taxoter tedavisine başlandı 6 kür kemoterapi aldı 3 ay iyiydi şimdi tekrar aynı metastaz durumunda herceptin ve taxol tedavisine başlandı 3 kür aldı ama kitle hala32x25mm capında durumu düzelebilirmi teşekkür ederim.

 

Meme kanserinde sıçrama olsa bile süreci yavaşlatabilmek mümkün. Bunun için kemoterapi tedavileri uygulanabilir. Ancak sonuç için beklemekten başka bir çözüm yok. Geçmiş olsun.

 

merhaba annem bundan 5 6 sene önce kolon kanserine yakalandı ve bağırsakları nın hepsi alındı bizede kolonoskopi yaptırmamız gerektiği söylendi bende 2 sene önce yaptırdım bir polip alındı benden ve labaratuvara yollandı daha sonra gelen raporda kötü bişey yazmıyordu aceba bu poliplerinde iyi ve kötü huyluları varmı  açıklama yaparmısınız tekrar nezaman yaptırmalıyım kolonoskopiyi lütven soruma cevap verin şimdiden teşekkürler

 

Poliplerin kötü huylu olanları vardır. Çeşitli tipleri mevcuttur. Ancak sizdeki temiz çıkmış anlaşılan. Kontrollerinize devam edin. Geçmiş olsun.

 

 

babama 4.evre akciğer kanseri tehşisi koyuldu kemikte metastaz var kemoterapi tedavisi ile yaşama şansı ne kadar lütfen telkin edici cevap yerine gerçekçi cevap olsun????

 

Biz prensip olarak yaşam süresi ve yüzde vermiyoruz. Bu her hastada farklılık gösterir. Önemli olan hastanın etdaviye vereceği yanıttır.Geçmiş olsun.

 

hocam merhaba ben akciğer kanseriyim 4. evrede  kemo  pek işe yaramadı  biraz küçülme var ileri safhada radyoterapi alıcam bitkisel neyi önerirsiniz  öksürüğüm çok fazla  ağrılarım arttı. ilginize teşekkürler

 

Tedavi sırasında bitkisel bir ürün önermiyoruz. Düzenli tedavinize devam edin. Öksürük akciğer sorunlarında görülebilir. Ağrıların ise neye bağlı olarak ortaya çıktığı araştırılmalı. Bu nedenle doktorunuza başvurun Geçmiş olsun.

 

SAYIN HOCAM..DAHA ÖNCE SİZE KIZIM KIVILCIM GÜL,ÜN RAHATSIZLIĞI İLE DURUMUNU PAYLAŞMIŞTIM..3 YIL ÖNCE OVER CEA TANISI İLE AMELİYAT OLMUŞTU..DEVAMLI KOTROLLERİ YAPILIYORDU..6 AY ÖNCE..KARACİĞER ÜZERİNE METASTAZ YAPARAK ANA SAFRA KANALINA BASI YAPAN BİR TÜMÖR OLUŞMUŞTU..ANA SAFRA KANALINA STENT TAKILARAK SAFRANIN AKIMI SAĞLANMIŞ VE KEMOTERAPİYE BAŞLANMIŞTI..9 KÜR KEMOTERAPİ BİTİMİNDE...HOCAMIZ PET CT ÇEKİMİ YAPTIRDI..PET CT SONUÇLARINI ARZ EDİYORUM..DEĞERLENDİRMENİZİ RİCA EDİYORUM..SAYGILARIMLA.SAİT GÜL.İZMİR..........................BATIN-PELVİK BÖLGE::...karaciğer iç yoğunluğu normaldir.fokal lezyon ayırt edilmemiştir..koledok trasesinde ve üreter düzeyinde internal drenaj kanalüne ait tübüler opasite mevcuttur...safra kesesi duvarında çevresel NONMETABOLİK kalnlaşma izlenmektedir..dalak çevresinde sıvı koleksiyonu ile uyumlu NONMMETABOLİK hipodens alan gözlenmektedir..pankreas ve dalak normal olarak değerlendirilmiştir.her iki sürrenal bezleri normaldir.her iki böbrek büyüklüğü lokalizasyonu ve toplayıcı sistemleri normaldir.mide ve ince barsak ansları normaldir.abdominal ve iliak vasküler yapılara eşlik eden lenf bezi zincirleri normaldir.rektum ve perirektal yağ dokusu normaldir.mesane üst düzeyinde intestinal segmentler çevresinde izlenen hipodens alan sit lehine değerlendirimiştir.inguinal bölge normal olarak değerlendirilmiştir.....SONUÇ..:..:TÜM VUCUTTA PATOLOJİK GİLİKOLİTİK AKTİVİTE AYIRT EDİLMEMİŞTİR........DALAK  ÇEVRESİNDE VE PELVİS DÜZEYİNDE İZLENEN SIVI DANSİTESİ ASİT LEHİNE BULGULARDIR........SAYGILARIMLA.

 

Raporunuza göre hastalıkla ilgili bir şuanda bulgu yok. Bu tedavinin sonucunun iyi olduğunu gösterebilir. Ancak kesin bilgiyi takip eden doktorunuzdan alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 

Non Hodgkin Lenfoma teşhisiyle kemoterapi tedavisi gördüm.  Ardından bir ay süreyle akciğer bölgesine radyoterapi tedavisi uygulandı. Son terapimin tarihi 3 Mayıs'tı. Radyoterapi uygulamasının ardından bir süre güneş ışığına maruz kalmamam gerektiği konusunda bir bilgi edindim. Bu bilgi doğru mudur? Doğruysa bu süre ne kadardır?

 

Radyoterapiden sonraki süreçte ışın gören bölgenin direkt güneş ışığından korumak gerekir. Ancak bu tedavide oluşan reaksiyonlara ve doza göre değişir. Süreç ile ilgili kesin bilgiyi tedavi gördüğünüz radyasyon onkolojisi bölümünden alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 

Teyzemde kanser hastası.Daha önce iki operasyon geçirdi karaciğerin bir bölümü ve kalın bağırsağı alındı. Şimdi hastalık akciğerde ortaya çıktı. KEMOTERAPİ alıyor,ama ne kadar alacağı konusunda doktorlar birşey sölemiyor.Hastalığı ne kadar sürede tedavi edilebilir.Yada tedavisi mümkünmü. 4 yıl önce ameliyat olmuştu.Bizler ona nasıl yardımcı olabiliriz

 

Bağırsak kanserlerinde hastalık sıçrama yapsa bile kontrol altına alınabilir. Bu nedenle tedavi süreci hastalığın seyrine bağlıdır. Tedavide mroal motivasyon önemlidir. Hastanın mücadele gücünü artırmak gerekir. Geçmiş olsun.

 

Merhbalar.. Annem 1.5 sene önce sol omuzunda çıkan ve yumuşak doku kanseri teşisiyle 4 seans kemoterapi gördü. 34 günlük radyoterapi sırasında  sol akciğerinde 11mm ve 15mm kitleler tespit edildi 4 seanslık tekrar kemoterapi aldı fakat kitlelerde bir küçülme olmdı kitleler 2.5 cm oldu bu sefer 21 günde 1 gün 3 seans kemoterapi veridi , ikinci kemoterapi sırasında anneme kortizon iğnesi verildi Kemoterapi sırasında verilen bu iğneler ne amaçlı veriliyo lütfen bilgi verirmisiniz. Coookk teşekkürler, tüm hastalara acil şifalar diliyorum

 

Kemoterapi öncesi hazırlık ve yan etkilerden korumak için kortizon iğneleri kullanılabilir. Bu ilaç uygulama şeklinin bir parçasıdır. Geçmiş olsun.

 

merhaba babam mıde kanserı amelıyat oldu ve sımdı temoterapı ve kemo terabı goruyor  hocam bu tedavı ıyı sonu veren varmı bırde babam asırı kılo kaybı var kılo alması ıcın ne yapmamız lazım  saygılarımla

 

Mide kanseri genel olarak riski yüksek tipler arasındadır. Ancak tedavi şansı hastalığın hangi aşamada yakalandığı ile ilgilidir. Bu nedenle tedavi bitimini beklemek gerekir. Mide hastalığında kilo kaybı sık görülür. Ancak mutlaka önelimi alınmalı. Besleyici mamalar kullanılabilir. Destek tedavisi için doktorunuza başvurun. Geçmiş olsun.

 

merhaba.babam 4, evre akcıger kanseri.gecen hafta beyın fılmı çektırdık.şu anda kemık beyın ve böbrek üstu bezlerıne kadar sıçramış.doktorumuz kemoterapi yapamayız dedı.ışın tedavısı ne derece uygun olur ?? tesekkur ederım

 

Beyinde sıçrama varsa bu bölgeye radyoterapi yapılabilir. Bu karar için radyasyon onkolojisi bölümüne başvurun. Geçmiş olsun.

 

merhaba. annem 55 yaşında sağ göğsünde 1,8ve 2,4 cmlik kitle den dolayı mastektomi yapıldı.patoloji raporu invaziv duktal karsinom histolojik grade3:9 nükleer grade:3 nekroz var stromal elestoz var vasküler invazyon varperinomal invazyon yokkadranlar stomal fibrozis meme başı derisi ve meme bezi arkasında düzenli yapı lenf bezleri temiz hormon reseptörleri pozitif.evre2a olarak belirlendi.4 kemoterapi alacak.hormon ted.uygulanacak radyoterapide gereklimidir.

 

Radyoterapi gerekliliğine karar verebilmek için tüm patoloji raporunu görmek gerekir. Bu nedenle radyasyon onkolojisi bölümüne başvurun. Geçmiş olsun.

 

Merhaba babam 64 yaşında 1 sene önce doktora göğüs ağrısıyla başvurduğunda akciğerinde 2 tane leke meydana geldiğini gördük zamanla bu lekelerden birisi kayboldu ve öteki lekede küçülmeye başladı fakat bugün leke 0.8mm'den 1 cm'ye çıktığını gördük babam yaklaşık 45-50 yıldır sigara kullanıyor ama tiryaki aşamasında değil yani 2 günde 1 paket civarı şimdi sie kullanmaya devam ediyor ve bir türlü bıraktıramıyoruz acaba leke kanserin habercisi mi ondan korkuyoruz ve bide akciğer kanseri olunursa cerrahi müdahale oluyor mu

 

Özellikle sigara içen hastalarda akciğerdeki şüpheli lekeler çok iyi takip edilmeli. Sık aralıklarla takip eden doktorunuza kontrol olmakta fayda var. Eğer kitle büyüyorsa parça alınması gerekebilir. Geçmiş olsun.

 

İyi günler eşim 29 yaşında. 28.08.09 tarihinde evlendik. Eşim evlilikden 8 ay kadar önce hemoroid ameliyatı oldu.Ameleyatı takip eden süre boyunca sürekli kilo kaybetti ve şiddetli ağrılar çekmeye başladı. evlendikten 1 ay kadar sonra kolonoskopi yapıldı ve kolon kanseri olduğunu öğrendik. Kartal Dr Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ameliyata alındı . Karın boşluğunda kolostonomi açıldı ve rektum ca teşhisi konuldu.Bize kanserin 4. evrede olduğunu ve yapabilecek birşeyleri olmadığını söylediler . Geçen yıl kasım ayından beri eşim Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesinde 15 günde bir uygulanmak sureti ile 14 kür kemoterapi gördü . Kemoterapiye cevap verdiği söyleniyor . Şu anda yeni bir tedaviye geçildi 21 günde bir kemoterapi alacak ve xeloda adlı ilacı alıyor bu ilaç kendisini çok kusturuyor sorum xeloda eşime neden uygulanıyor bu bir hastalıkda ilerleme mi yoksa gerileme belirtisi mi ve bu ilacın bulantı etkisinden kurtulmak mümkün müdür ? İlginiz için şimdidden teşekkür ederim

 

Xeloda bir kemoterapi ilacıdır. Diğer kemoterapi ilaçlarından farkı ağızdan alınmasıdır. Ancak sonuç alarak hastalıkla ilgili bir tedavi yöntemdir. Yan etkileri olabilir. Bu konuda doktorunuza başvurun. Geçmiş olsun.

 

İyi günler dilerim öncelikle siteniz çok güzel biçok soruda kendi sorunlarımızı görüp cevaplarına beklemeden ulaşabiliyoruz tebrik ederim. Benim sorum ben 8 sene önce bağ.düğümlenmesi ameliyatı geçirdim 2 sene öncede apandisit ameliyatı geçirdim. Şimdi karnımın sağ tarafında bi şişlik var oturunca batıyor gibi sol taraftada bazen ince sızlamalar oluyor. Gaitam normal gibi bazen kabızlık oluyor ama yediğime dikkat edince normale dönüyor. Basurumda var kabız olunca şişiyor ve çıkan ilk gaitanın şeklinden basur memelerini görebiliyorum sanki. Gaz aşırı yok ama anüs bölgemde sürekli aşağı doğru bi basınç var kan hiç gelmedi. Benim sorum iç basur bu tür sıkıntı verirmi kanser olma ihtimalim nedir korkuyorum çünkü her hastaneye gittiğimde bıçak altına yatmaktan bıktım kilo kaybım yok iştahımda çok iyi lütfen yardımcı olun

 

Basur ile kanser farklı hastalıklardır. Bu ayırım için genel cerrahi bölümünde muayene olmanız gerekmektedir. İlerlemiş basur kanama gibi sorunlar yaratabilir. Bu nedenle bir an önce önleminizi alın. Geçmiş olsun.

 

mrba.bgn babamn pet ct sonuçlarında kanserin mide etrafındaki lenf bezlerinde de baya oldugu söylnedi.hastalık 3. evredeymiş.hemen kemoterapiye baslanması gerekiyo.ama doktorun konuşması beni çok korkurttu bu evrede kemoterapinin iyi sonuç vermesi zor bi ihtimalmi? mide hariç tümörün sıcradıgı bölgeler kt. ile gecirilemezmi? verceğiniz cvp için tesekkürler..

 

3. evre mide kanseri maalesef riski yüksektir. Tedavide kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilir. Ancak sonuçlar için tüm tedavilerin bitmesini beklemek gerekir. Her hasta farklı ve özeldir. Bu nedenle mücadeleyi bırakmamak gerekir. Geçmiş olsun.

 

Merhabalar hocam

Babamın 19.06.09 tarihli patoloji raporu tanı:

Subkarinal İA (yayma):Küçük hücreli karsinom hücreleri,bronş epitel hücreleri,lenfositler.

Bronş lavajı (yayma+hücre bloğu kesitleri):Küçük hücreli karsinom hücreleri,bronş epitel hücreleri,alveolar makrofajlar,polimorf nüveli lökositler

Bronş yıkantı suyu (yayma+hücre bloğu kesitleri):Küçük hücreli karsinom hücreleri,nekrotik hücreler,eritrositler

 

22.06.2009 tarihli pet sonucu:

Sağ hiler yerleşimli,üst lob bronşunu çevreleyen,sağ ana pulmoner arter distali ile sınırları net olarak ayırt edilemeyen malign karakterli yoğun hipermetabolik kitle.Kitle distalinde v üst lob apikal ve posteriör segmentleri büyük ölçüde dolduran hafif-orta düzeyde hipermetabolik atelektatik konsolidasyon alanında maligniteyi ekarte etmek için klinik korelasyon önerilir.Mediastende 3A,2R-4R,6 ve 7.lenfatik istasyonlarda malign karakterli,orta-yoğun hipermetabolik multiple metastatik LAP-konglomere LAP'lar.

 

T12 vertebra seviyesinde diafragmatik kruslarda orta yoğunluktahipermetabolik kalınlaşma alanları (met?).

Sağ hemitoraksta hafifçe hipermetabolik plevral effüzyonun malignite açısından sitolojik korelasyonu önerilir.

İskelet sisteminde kemik iliği hiperplazisi düşündüren hafif-orta yoğunlukta diffüz hipermetabolizma.

Babam 57 yaşında ve şu andaki sağlık durumu çok iyi insan inanamıyo ama malesef yukarıdaki sonuçlar ortada sizden genel bir değerlendirme ve hangi evrede olduğunu öğrenmek istiyorum şimdiden çok teşekkürler

 

Yazdığınız rapora göre ilerleme yapmış bir akciğer kanseri söz konusu. Tip olarak küçük hücreli tespit edilmiş .Bu durumda hastalığın seyri hızlı olabilir. Bu nedenle tedavi için onkoloji bölümüne başvurun. Geçmiş olsun.

 

merhaba hocam eşim 2hafta önce ameliyat oldu ve tiroid kanseri denildi.patoloji raporu:sağ lop:dış yüzü kapsüllü olan6,3*3,5*3cm ölçüsünde tiroid lobu.yan kısımda yer almış 3,4*3*2,8cm ölçüsünde çok ince kapsüllü kesiti sütlü kahve renkli ve çok küçük lobüllüyapıda olan set kıvamlı tümör kitlesi.

sol lop:dış yüzü kapsüllü olan 4,5*3,5*1,2cm ölçüsünde tiroid lobu.kesitinde kolloidden zengin görünüm.

frozen section sonucu:PAPİLLER CA

TANI:SAĞ LOP:PAPİLLER TİPTE TİROİD KARSİNOMU.KLASİK TİP

tümör boyutu:3,4*3*2,8cm

tümör hücre tipi:kübik

tümör kapsülü:kısmen görüldü

büyüme paterni:lobür ve infiltratif

tiroid kapsülünde invazyon varlığı:görüldü,fokal

lenf yolu ve kan damarı invazyonu:görülmedi

tümör dışı tiroid dokusu:hafif derecede lenfositik tiroidit.

 

 

sol lop:hafif derecede lenfositik tiroidit.

 

hocam durumu sizce nasıl görünüyor.atom tedavisi denildi 3 gün.kanser yayılmış mı?eşim 28 yaşında.beni aydınlatırsanız sevinirim.saygılarımla...

 

Tiroit kanserinde tedavi önce ameliyat ve sonrasında tipine göre atom tedavisidir.(radyoaktif iyot) Bu durumda nükleer tıp bölümünde tedavi görmeniz gerekecektir. Tiroit kanseri genelde tedavilere iyi yanıt verir. Hastalıkla ilgili ayrıntılar konusunda kesin bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 

annem (yaş:50)rektum ca dan 1 ay önce ameliyat oldu. patoloji sonuçlarını sizinle paylaşmak istiyorum. kolostomi yok.

rektum, low anterior rezksiyon

adenokarsinom

histolojik grade: orta kötü differansiye

tümörde müsinöz komponent vardır. (%50 den az)

tümör rektum yerleşimlidir.

tümör makroskopik olarak anülerdir.

tümör boyutu 6*5,2*2,6 cm dir.

tümör perirektal yağ dokusunu infilter etmiştir.(pT3c)

lenfovasküler invazyon vardır.

radyal, distal ve proksimal cerrahi sınırlarında tümör yoktur.

24 adet lenf modundan 18 adedinde adenokarsinom metastazı, 6 adedinde reaksiyonel hiperplazi vardır.

en büyük metastatik lenf modunun çapı 1,4 cm olup kapsül dışı yayılım vardır

 

Yazdığınız bilgilere göre hastanız rectum kanseri. Bu durumda devreye kemoterapi ve radyoterapi girecektir. Bu nedenle onkoloji bölümüne başvurun. Geçmiş olsun.

 

iyi günler ben babam adına yazıyorum 64 yaşında emekli assubay yaklaşık bir ay önce düşme sebebiyle bu hastalıkla ilgili şüphelendiler tomografilerde kitle gözüktü sonra bronoskopi yapıldı netice alınmadı tekrar bronoskopi yapıldı sonucu almadık pet cihazında sol akciğer alt lob süperior segmente yerleşimli hetorejen karakterde hafifçe artmış fdg tutulumu gösteren[sudmax4.0]kaviter görünümünde yaklaşık 1.5cm çapında kitlesel lezyon izlenmiştir her iki akciğerde hiler böl.minimal artmış fdg tutulum odakları izlenmiş reaktif hiperplazik lanf nodlarını düşündürmüştür sol 3.4.5 kostalar anterolateralinde bt,deki fraktür hattına eşlik eden artmış fdg tutulumları izlenmiş posttravmatik enflamatuar proses lehinedir serebral ve serebellar gri kortikal alanlarda beklenen düzey simetride fdg dağılımı mevcut subkortikal yapılar normaldir sonuç sol akciğer alt lob superior segmantte izlenen karakter hafifçe hipermetabolik nodüler lezyon öncelikle granülomatöz bir prosesi düşündürmektedir lütfen ne anlama geliyor merakla bekliyoruz

 

Rapora göre akciğerde bazı şüpheli kitlesel bulgular var. Bunların niteliği araştırılmalı. Gerekirse parça alınabilir. Bu nedenle öncelikle göğüs hastalıkları bölümüne başvurun. Geçmiş olsun.

 

Merhaba..

kayınpederime 1,5 sene önce grip için yattığı hastanede Küçük Hücreli Akciğer Kanseri teşhisi konuldu...kemoterapi sönrasında radyoterpi aldı...Daha sonra beyine sıçramaması için radyoterapi aldı... akabinde tekrar kemoterapi almaya başladı.(KOntrollerde Hücrede büyüme tespit edildi) aldığı 5.kürden sonra dr.lar kemoterapinin hiç bir faydası olmadığını canlı hücrelere zarar verdiği için durdurlacağını söylediler...bu ne anlama gelir, ne yapmamız gerekir... şimdiden teşekkürler..koley gelsin..."

 

Yazdığınız bilgilere göre hastalık tedavileri iyi yanıt vermemiş. Bu durumda sürecin nasıl gelişeceği doktorunuz vereceği karardır. Kemoterapinin devam edip etmeyeceği hastanın genel durumu ile ilgili olabilir. Bu konuda kesin kararı onkoloji doktoru verecektir. Geçmiş olsun.

 

merhaba

 prostat kanserine babam yakalandı kamoterapi ile tedavi edildi. vucuda yayılmadan tedavi başarılı şekilde bitti. tedaviden sonra 3 ay içinde tekrar değerlerinde yukselmeler başladı. PSA 20 çıktı bu neyin işareti olabilir. acaba vucuda yayılma eğilimi olabilirmi ?

 

PSA prostat kanserinde önemli bir takip parametresidir. Yükseldiyse mutlaka kontrol tetkikleri yapılmalı. Bu nedenle takip edildiğiniz bölüme başvurun. Geçmiş olsun

İyi Akşamlar,

Sitenizi takip ediyorum ve bu kötü hastalık hakkında bilgi alıyorum.Emekleriniz için teşekkür ederiz.

Meme Ca  da nüks riskinin yaş ile ilgisi var  mı?Sanki genç hastalarda ki nüks riski yaşlılara göre daha fazla olduğu düşüncesi  nasıl?

Siz ne dersinz?

Tabii  ki evrede çok önemli.

Meme Ca da  metastaz nereye daha çok yaptığı ile ilgili bir istatislik var mı?Erken evre bir meme ca  da tedavi sırasında (hormon tedavisi)iki yıl hatta beş yılda nelere dikkat edilmesi gerekiyor.Cevabınız için teşekkür ederim.

 

Meme ca nüks riski hastalığı evresi ve genetik faktörlere göre değişir. Bu konuda kesin bir istatistik vermek mümkün değil. En sağlıklı olanı düzenli kontrol olup normal hayatımıza devam etmek. Geçmiş olsun.

 

Ana Sayfa   Kanser Takip Tedavi Merkezi   Kanser Takip Check Up Merkezi


Soru sor  Cevap oku    Erken teşhis    Hasta takip    Kanser bilgi     İletişim     Kanser Forum    Kanser ve Beslenme    Kanser de Son Gelişmeler    Uzman Görüşü  Makaleler (Kanser Hakkında Tüm Bilgiler)    Tüm Haberler   Kanser Tedavi Merkezleri    Resmi Kanser Kuruluşları    Radyoterapi   Kemoterapi    Onkoloji   Check up ve kanser tarama     Online doktor   Check Up Kampanyası

 

Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri