Kanser Portalı | Onkoloji Danışma ve Dayanışma Platformu

www. Kanser Takip .com

 


                                 

                                     Kanser Takip

 

Ana Sayfa | Soru sor | Cevap okuCheck Up Tedavi Merkezi  | Kanser Bilgi | İletişim  


Soru:

 Babamın 3 Ay Önce Küçük Hücreli Akciğer Kanseri Olduğunu Öğrendik ve Burundan Hortumla Girerek Parça Alınamadığından Gögsü Ameliyatla Açılarak Parça alındı patoloji için ve patoloji kötü huylu çıktı yanlız ameliyattan sonra 22 kilo vucudunda ödem oluştu ondan sonra dekort iynesi yapılmaya başlandı kemoterapi ve radyoloji ile ışın tedavisi yapılıyor ikiside devam etmesine karşın ayak kısmındaki şişlikler inmedi şiddedli baş ağrısı ve mide acısı çekmeye yediklerini kusmaya başladı ve uzun zamandırda tuvalet ihtiyacını karşılayamıyor baş ağrısı ve tuvalet ihtiyacını karşılayamadığından hastalığın beyine sıçradığından ve böbrek yetmezliğindende şüphe ediliyor sizce durumu nedir?


***Kanser tedavisinde genel durumun iyi olması gerekiyor. Uygulanan tedavilerin yan etkilerini kaldırabilmek için özellikle böbrek fonksiyonları önemli. Küçük hücreli akciğer kanserinde başarı şansı azalmaktadır. Ancak sonuçları beklemek gerekir.

merhaba hocam.annem yaklaşık 2 AY önce meme tümörü dolayısıyla sağ göğsünü ameliyatla aldırdı.6 kür kemoterapi önerdiler ve şuan 1. kürünü aldı.daha önce yapılan tetkiklerde koltuk altı lenf bezlerinde herheangi bir sışrama olmadığını söylediler.genel vücüt taramazında akciğer üst kızmında 4mm lik bir nodül izlendiği yazıyor.sizce akciğeredeki bu durum nedir?yardımlarınız için teşekkürler

***4 mm lik nodül oldukça küçük. Bu daha önce var olan bir oluşum olabilir. Takibi uygun olacaktır.

"Babam 58 yaşında ve 29 mayıs tarihinde konulan kalın bağırsak kanseri tanısı ile tedavi altında. Cerrahi müdehale ile kalın bağırsağın 17-23 cm. arasındaki tümör, 45.cm deki 1 adet polip, karaciğernde 3 adet yüzeyde olmak üzere ve 1 adet içerde olmak üzere 4 adet lezyon ve sağ akciğer alt yüzey bölgesindeki 2 adet lezyon cerrahi müdehale ile alınacak. Babam uzun yıllardır şeker hastası. İlaç tedavisi alıyor, insülin kullanmıyor. Ameliyatın risklilik seviyesi nedir? Ameliyat sonrası kemoterapi nin başarı şansı nedir? (3 doz) Öncelikle ilaç tedavisi, sonrasında mı ameliyat yapılmalıdır? Üç ameliyat tek seferde mi yapılmalıdır yoksa iki aşamada mı yapılmalıdır?
NOT:Karaciğer içersindeki oluşum atardamara çok yakın. Radyolog dr. yakma ile müdehale edebilir. Akciğere de akciğer cerrahı müdehale edecek. "

***Ameliyatın risk durumunu anestezi doktoru belirleyecektir. Eğer hasta uygun ise ameliyata onay verebilir. Hastalık karaciğere ve akciğere sıçradıysa bu durumda başarı oranı düşecektir. Ancak ameliyat ile tamamen temizlenirse tedavi şansı kemoterapi ile vardır.

annemiz 47 yaşında ve teşhisi medular karsinom ameliyat oldu ve sağ sol tiroid alındı pet'e girdi ve vucut taratıldı vucutta herhangi birşey çıkmadı sadece lenf bezlerinde iki üç adet lenf nodu çıktı iyi huylu olduğunu fakat ileride kötü huya dönüşür diye doktorumuz amaliyatla alalım diyor.siz ne tavsiye edersiniz.lenf bezleri alındıktan sonra tekrar vucuda yayılım gösterirmi .teşekkürler

***Tiroid kanseri lenf bezlerine yayılım yapabilir. Bu nedenle lenf bezi temizleme ameliyatı tercih edilebilir. Bu konuda cerrahınızın önerisini takip edin.

"iyi günler annem ameliyat oldu dosyasında;
TANI: C56 OVER MALİGN NEOPLAZMI
OPERASYON: T.2 HİST.+BSO+PABPLND+(RP LND)+SOL HEMİKOLEKTOMİ+D.STRİPPİNG+D.REZ.
PATOLOJİ: SERÖZ YAZIYOR BUNLAR NE DEMEK TEŞEKKÜRLER"

***Raporunuza göre yumurtalık kanseri teşhis edilmiş. Onkoloji bölümüne başvurun.


"İyi günler diliyorum
Babam 75 yaşında ve 2006 Haziran da Mide kanseri teşhisi kondu.Ankara Başkent Üni.ameliyat edilerek midesinin tamamı alındı.Hacettepe Üni.Kemoterapi ve Radyoterapi aldı.3 yıl süresince bir kez bile enfeksiyon kapmadı.3 ayda bir yapılan kontoller hep beklenilenin üstünde iyi sonuçlar verdi.7 ay öncesine kadar herşey mükemmel iken,bir anda iştahsızlık ve yumurta akına benzer tükürmeler başladı.Endoskopiden ince bağırsak mr kadar tetkikler yapıldı ve bize sürekli durumun psikolojik lduğu söylenerek babama antidepresanlar verildi.Nihayet iki ay önce PET CT yapıldı ve dünyamız karardı.Karın duvarında metastaz...İki aydır hiçbirşey yiyip içemiyor babam ve serumla yaşıyor.kemoterapi de yapılamıyor.Bundan sonraki süreç de bizi ne bekliyor?

***Mide kanseri genel olarak riski yüksek bir hastalıktır. Sıçrama yaptıktan sonra başarı oranları düşmekte. Bu durumda tekrar kemoterapi devreye girebilir.


".Pataloji raporumu aşağıda geçiyorum değerlendirmenizi rica ederim.Bir de bu tıp tümörde amelıyattan sonra yaşam süresinin 5 yıl oldugu ifade ediliyor.bunun gercek payı ne kadardır acaba.
şimdiden teşekkürler.

Makroskopik bulgular 1- Antrum ortalama 0.3 cm çapında 3 adet mukozal doku parcasıdırç3plk
2-10cm polıp 0.2 cm capında 1 adet mukozal doku parcasıdır
3-15 cm polıp 0ç3 capında 1 adet mukozal doku parcasıdır
4-60 cm polıp 0ç2 cm capında 1 adet mukozal doku parcasıdır.1plk
Patalajık tanı
1-antrumdan endoskopik biopsı
antrum mukozası taslı yuzuk hucre komponentlı ındıferansıye karzınom
ulser zemını
hafıf aktıf kronık gastrıt
2-kolon 10 cm den koloskopık polıpektomi
kalın barsak mukozası serrated adenom epitelde dusuk dereceli displazi ve hiperplazi
3-kolon 15 cm den kolonoskopik polipektomi
kalın barsak mukozası tubuler adenom epitelde dusuk dereceli displazi
4-kolon 60 cm den endoskopik biopsi nondiagnostik materyal
epikriz kolon 60 cm de polıp olarak bildirilen materyalden biopsi örneği çıkmamıştır.

***Raporda mide kanseri söz konusu. Mide kanseri genel olarak riski yüksek bir tiptir. Ancak cerrahi sonrası kemoterapi ve radyoterapi ile sonuç alınabilir.


"merhabalar,
hastamızın leğen kemiğine yayılmış büyükçe bir uru war 22cmx18x13 ölçülerinde. Ca değeri yüksek
ameliyat olacak. ameliyat sonrasında bu ca değerinde düşüş olurmu doktoru iç açıcı konuşmuyor metastaz ihtimali olabilirmiş. sonraki süreç hakkında bilgi werirmisiniz.tedawisi uzunmudur?"

***Ameliyat sonrası ca değerleri düşebilir. Tedavi için tümörün tamamen çıkarılması ve sonraki süreçte iyi bir cevap elde edilmesi gerekir. Tabi tümörün hangi tip olduğuda belirleyici olacaktır.


"Gırtlak tümörlerinde ameliyat olduktan sonra radyoterapinin iyileştirme etkisi yüzde kaçtır?
Benim ameliyatımda lenf bezleri temizdi ve alınmadı. Yalnız gırtlak alındı. Bu konu hakkında bilgi istiyorum.

***Gırtlak tümöründe en etkili tedavi ameliyat sonrasında radyoterapidir. Başarı oranı hastalığın evresine bağlıdır.


Merhaba,
3. seans kemoterapimi aldıktan 16 gün sonra daha önce yaşamadığım ateş sorunu karşı karşıya kaldım.
Acil serviste tüm kan ve idrar tahlilleri yapıldı ve herhangi bir enfeksiyon ya da anormal bir bulguya rastlanmadı. Fakat 38.5 'e kadar ateşimin yükseldiği oldu bu arada ishal de sözkonusu.
ateş düşürücü hap kullanmaktayım.
acil olarak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim."

***Kemoterapi sırasında ateş bazen bir yan etki olarak ortaya çıkabilir. Eğer bir enfeksiyon söz konusu değilse doktorunuzun önerisi ile ateş düşürücüler kullanılabilir.


9 yıl önce endemetrium ca tanısı ile opere oldu annem 21 günlük rt uygulandı şimdi vertebra met amelyat oldu L 4L5 TEMİZLENDİ 10GÜN RT GÖRDÜ KEMİK MET VAR TUTULUMLAR SOL FEMUR DİYOR VE İKİ OMUZ SOL DİZ SOL AYAK BİLEĞİ VE LEĞEN KEMİĞİ KT DÜŞÜNÜLMÜYOR ANNEM 20KİLO KAYBETTİ 3 AY İÇİNDE ŞİMDİ 40 KİLO AĞRILARI ÇOK KİMSE BANA YAŞAM SÜRESİ VERMİYOR SADECE SON AŞAMADA 6.EVRE DİYOLAR AYNİ ZAMANDE KARIN İÇİNDE BÖBREĞE UZANAN DOKULAR VARMIŞ BİOBSİ YAPILCAKTI HOCA DÜŞÜNÜYOR YAPILMASI KESİN DEĞİL ONUN DAHA FAZLA ACI ÇEKMESİNİ İSTEMİYORUM BİZİ NELER BEKLİYOR ANNEMİN YAŞAM SÜRESİ NEDİR?....ŞİMDİDEN TŞK EDERİM

***Hastalık sıçrama yaptıktan sonra maalesef işler zorlaşıyor. Bundan sonra sıçramalara yönelik tedaviler ve destek uygulamalar gerekecektir. Bu konuda onkoloğunuzun önerisini takip edin.


merhaba ben mersin-tarsustan münevver annem 2007 aralık ayında mide kanseri teşhisi konuldu ve ameliyat oldu masada kalır demişledri ama çok şükür olmadı bu durum.yogun makımada girmedi direk odaya alındı korktugumuz gibi değilmiş diyerek ya beni kandırdılar yada gerçekten doğru.evresi ıv daha açık yazayım.metastatik gastrointestinal stromal tümör evre ıv.birde şöyle yazan bir bölüm var benim anlamadığım raporunda.c16/:mide maling neoplazma rapor tanısında bunlar yazıyor annem kemoterapi veya da ışın tedavisi görmüyor gerek duymadılar doktorlar.sadece ilaç tedavisi görüyor sutent 12,5 ve 25 mg kullanıyor.sorum şu buaralar çok halsiz 4 evdide neler olur bunların hakkında ve beslenmesi hakkında bilgi almak istiyorum lütfenn şimdiden çok teşekürler iyi çalışmalar

***4. evrede mide kanserinde maalesef başarı şansımız düşük. Ancak sonuçları yinede beklemek gerekir. Beslenme konusunda “ kanser ve beslenme” sayfamızdan yardım alabilirsiniz."babama 14 ay önce 4 evre akçiger kanseri teşhisi koyuldu.aynı zamanda metastaz oldugu da söylendi. busüreç içnde dr.muz sadece kemoterapiyi uygun gördü ve aralıksız devam ettik. kemoterapi ilaçları yanında altuzan ilacını almamızında yararlı olucagını söyledi.ilk kürden sonra pet sonuclarında küçülme görülmüştü ancak bahsettim ilaç yüzünden idrar sonucundan proteın değerinin yüksek oldugu için bu ilacı kesmek zorunda kaldık ve 21 günde bir tek bir ilaç almaya başladık. ancak şu andaki sonuc kanserli bölgelerde büyüme ve daha fazla metastaz oldu.1.sorum drumuz bize hiç radyotrapi secenegini sunmadı.bunun nedeni metestaz olmasımıdır.RADYOTERAPİ NE GİBİ DURUMLARDA ÖNERİLMEZ
2.sorum babam kendisinin cok ilaç aldıgını düşündüğü için başka drlara danıstıgında ilaç almanın kendisine bilimsel hiç bir fayda sağlayamıycanı söyledi. tedavi görmesi yaşam kalitesini yükseltmezmi gerçekden bu dr.un dediği gibi ALMASI İLLE ALMAMASI ARASINDA HİÇ FARK OLMAZ MI EN AZINDAN YAYILMAYI VE BÜYÜMEYİ DURDURMAZMI BU ARADA BABAMIN KAN DEĞERLERİDE İYİ ÇIKTI .BABAM 1 BUCUK AYDIR İLAC ALMIYOR HALSİZLEŞMEYE BAŞLADI HASTALIGIN SEYRİ NASIL OLUCAK BU KONU HAKKINDA DA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİR TEŞEKKÜRLER SAYG."

***Metastaz durumunda genel olarak tedavi edici radyoterapi yapılmaz. Neden bu olabilir. Tedavide kullanılan ilaçların mutlak yararları vardır. Bu konuda doktorunuzun önerisini takip edin.

annem 1.5 yıl önce kolon ca teşhisiyle ameliyat oldu kalıcı kolostomi torbası takıldı.kemoterapiye gerek görülmedi onkolojide üç aylık rutin kontrolleri oluyor 7 -8 ay önce tomogrofide karaciğerde küçük kitle görüldü mr çekildi basit kist dediler ikinci mr da yapıldı ondada aynı şeyler çıktı basit kistin sonradan metastaz şeklinde olması mümkünmü ?bir de pet cihazı hakkında bilgi alabilirmiyim nerelerde var ,hastayı hangi boyutuyla kontrol ediyor ?teşekkürler

***Kistler zararsızdır. Metastaza dönüşmez. Pet cihazı ülkemizde bir çok ilde mevcuttur. Gerekli durumlarda doktorunuz size önerecektir.


babam ince bağırsak kanseri ve amelıyatta anlasıldı doktorlar sadece bypas yaptıklarını tümörün karına dahi sıcradıgını söylediler kemoterapi gorecek acaba ne kadar etkılı olur. bırde tümörun cıkarılma olasılıgı olabılırmı.acıl cavaplarsanz sevınırım


***Eğer tümör karın içinde fazla yayılım yaptıysa ameliyat ile çıkarılamayabilir. Kemoterapi sonuçları için ise beklemek gerekiyor.

.merhaba saygı değer doktorlarımız.2004 yılında meme kanseri oldum ve 2004 yılındada ameliyat odum göğsüm alındı güzel bir ameliyat gecirdim ve kemoterapi aldım radyoterapi aldım.bir kac yıl ilac tedavisi gördüm temoxifen kullandım yani bundan iki ay önce kemik filimi ve pet cd.cektirdim doktorumun tavsiyesi üzerine ve sırtımda bazı yerlerinde ağrılar hissettim bundan dolayı doktorum bu filimleri istedi bende filimleri cekilip doktoruma gösterdim ve sonucta kanser bel kemiğime omur ilik kemiğime vurduğunu söyledi temoxsifen kullandığım ilacı kesip yerine ayda bir ine ve günlük hap olarakta.femara denen ilacı verdi ve ayrıcada 20 gün tekrar radyoterapi gördüm fakat halen daha sırtımda ve belimde ağrılar oluyor. bu konuda bana yardımcı olabileceğiniz öneri yada tavsiyeniz ne olabilir. lütfen yardımcı olursanız sevinirim.saygılar selamlar. başarılarınızın.devamını diliyorum.teşekkürler.

***Meme kanserinin kemik sıçramaları kontrol altına alınabilir. Bunun için elimizde bir çok farklı seçenek mevcut. Radyoterapi etkinliği zaman içersinde tam olarak orataya çıkacaktır. Ancak ağrılarınızın geçmemesi durumunda doktorunuza başvurun.

pet sonucuma göre raporun yorum bölümü şöyle; tanımlanan artmış metabolik odakların primer hastalığı nüksüne ve onun lenf nodu,iskelet sistemi ve organ metastazları ile uyumlu olduğu değerlendirilmiştir. bulgular kısmı ise şöyle; üst mediastende prevasküler alt ve üst paratrakeal ve bilateral hiler prekarinal paraözofagial böbrek alt pol seviyesinden başlayarak parakaval ve solda iliak kominis lenf nodlarına ait fokal fdg tutulumları saptanmıştır.karaciğerde segment ııı'te tek odak halinde sol akciğer üst lob apikoposterior segment lokalizasyonunda sağ akciğer alt lob bazal anteriorsegment lokalizasyonunda fokal artmış fdg tutulumları izlnmştir.sol meme alt iç kadranda iki,üst dış kadranda tek odak halinde fokal artmış fdg tutulumları sptnmştır.pelviste ve sakroliak eklem bölgesinde vertebral kolonda,kolonda,sağ skapulada ve sol femur proksimalinde multipl odakta artmış fdg akümülasyonu izlnmştir.ayrıca solparotiste fokal tarzda artmış fdg tutulumu saptnmştır. bu yazılanlara göre metastaz odağı nerede yoğunlaşmakta bana anlayabileceğim bir dilden cevap verirseniz sevinirim.teşekkürler saygılarımla.

***Yazdığınız rapora göre hastalık farklı bölgelere yayılmış görünüyor.Akciğer ,kemik,lenf bezleri ön planda.

beyin lenfoması tehşisi ile 23 gün rady.terapi gördük.tedavi tamamlandı ancak unutkanlık ve hafızada düzelme olmadı. anlayamadıgım lenfoma bir tür kanser ancak neden kan tetkiklerinde CA çıkmıyor.üstelik biyopsi yapılacak bir bölgede olmadığı söylendi ve yapılmadı. kilo kaybı yok iştahsızlık yok.ağrı bayılma ateş hiç bir şey yok .Bu nasıl bir kanser anlayamadım. Hastalığımızın başlangıç bellirtisi unutkanlıktı ve hala hafıza problemleri devam ediyor. Bulundugu günü hatırlıyor.ama son altı ayı unutttu.ağır psikolojik travmalar yaşamıştı(bu olaylardan önce)sizce bu tür vakalardabu bir normal süreçmi umut varmı

***Beyin lenfomasında biyopsi yapılmayabilir. Ca değerleri bunda yükselmez. Tedaviler ilerledikçe ve hastalık yanıt verdikçe sorunlar azalacaktır.


"Eşim 44 yaşında (kdn) hiç sigara içmemiş evre 3B c34.9khdca tanı koyuldu ilk kt yi 22 gün önce sispltin+doksetaksel+ondansetron+tropisetron+granietron olarak aldı ikinci kürde taxotere allerjik reaksiyon gösterdiği için ilaç kesildi ancak sisplatin verilmeye devam edildi ve normal dozunda taxotere siz aldı. üçüncü kür 3 temmuzda ilaç değiştirilerek alınacak, bu aşamada sorum; taxotere ilk kür verildi ve ikinci kür kesildi direnç olasılığı gelişebilirmi,yerine verilecek ajanın yeterliliği ve etkisi taxotere ile aynı olurmu.
Teşekkür eder saygılarımı sunarım.

***Akciğer kanserinde kullanılabilecek çeşitli kemoterapi ilaçları mevcut. Bunlar bir birinin yerini tutabilir.


dedem mide kanseri midede tümör varmış cerrahlar actı alamadılar damarlara sarmış verilen tanı mide ca (end.biopsi:karsinom) tanısı konuldu nasıl bir tedavi şekli olabilir önerilerinizi bekliyorum şimdiden çok tesekkürler

***Bu duruma kemoterapi ve radyoterapinin aynı anda kullanıldığı kemoradyoterapi uygun olabilir. Onkoloji bölümüne başvurun.

benım dedem 85 yaşında ve yenı akciğer kanserı tanısı kondu..radyoterapi yapacaklarını söledıler..ama şu an dedem gunluk yaşamını çok gusel bir şekilde sürdürüyor..tek sorunu halsizlik ve üşümek birde agızdan kan gelmesı..radyaterapinin dedemı kötü etkıleyecegını düşünüyoruz..bunun yerıne ilaç tedavısı uygulanamaz mı? kanser vucuda yernı girmiş bir durumda..dedemın acı çekmesını istemıyoruz..bilgi verırsenız sevınırım.."

***Radyoterapi yan etkisi kemoterapiye göre daha az olan bir yöntemdir. Tedavi olmaması durumunda hastanın şikâyetleri ilerleyecektir.

"ananem 75 yaşında gögüs kanseri.kendisi yazmadığı için size ben yazıorum.yeni öğrendik kanser olduğunu ama henüz biyopsi sonucu elimize geçmedi fakat size sonucunu yazıorum acaba hangi aşamada yayılma durumu varmı?20 mci tc-99m ile işaretli MDP,nin(metilen didifosfonat)i.v.enjekte edilmesinden 3 saat sonra anterior ve kosterior pozisyonlarda yapılan tüm vücut kemik sintigrafisinde ve alınan statik görüntülemelerde sağ orbita inferomedial kesim -sağ maksiller bölge ile uyumlu alanda sağ temporogsipital ve oksipital bölgede aktivite artışları izlenmiştir.
sağ omuz eklemi-humerus başında (yoğun)sağ humerus korpusunda sağ sıkapula margolateraliste aktivite artışları izlenmiştir.
genel olarak kostalarda aktivite dağılımı hetorojen olup sağ 5-6.kostalar anteriorda,sağ 5.kostaposteriorda,sol8.kostaposteriorda,sol5/6.kostaposteriorda fokal aktivite artışları izlenmiştir
vertebral kolonda aktivite dağılımı hetorojen olup T-6,T-8,T-9-10-11ertebralarda,L-1 vertebra sipinöz proçezde aktivite artışları izlenmiştirtanımlanan bulgular met. ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir.her iki sakroiliak eklemde aktivite dağılımı heterojen olup sağ sakrolyak eklem üst kesiminde simetriğine oranla minimal artmış aktivite tutulumu izlenmiştir(dejeneratif,ayırıcı tanı açısından sintigrafik takip ve radyolojik korelasyon önerilir.diğer vücut eklemlerinde aktivite dağılımı homojen,simetrik ve beklenen düzeydedir

***Yazdığınız rapora göre hastalık kemiklere yayılmış görünüyor.Bu durumda radyoterapi yapılması gerekebilir. Radyasyon onkolojisi bölümüne başvurun.

basta böle bi site kurdugunuz ve bize yardimci oldugunuz icin cok tesekkur ederimm.babam akciger kanseri ve bogazina sicrama yapmis benim sorum su hastanede yatarken gayet iyiydi eve getirdikten sonra kollari ve bacaklari agirmaya basladi ve sisti surati falanda bu normelmidir yoksa kötumudur.ikinci sorumda kucuk kucuk cabuk dagilandan turude yeni baslangic mis ama yeri kötu yerde oldugu icin ameliyat yapilamiyoo kemoterapi ve isin dedavisi olcak sizce ne kadar sansimiz var.cok tesekkur ederim simdiden cvp icin.

***Sıçrama yapmış akciğer kanserinde maalesef sonuçlar çok iyi olmuyor. Ancak kemoterapi ve radyoterapi sonucunu beklemek gerekir.

Selamlar Sayın hocam ; 1 mart 2009 tarihinde babamı mide agrısı ve bulantı şikayetleri ile izmirde üniversite hastanesinin aciline başvurdu.. Yapılan 1 kaç tetkitten sonra karın zarında yaygın sıvı ve tümör oldugu sptandı. Net teşhis için Gastoentorolojiye yatırıldık. Laporoskopi endoskopi kolonoskopi tomografi birçok tetkitten geçtik. Sonuç olarak primeri belli olmayan peritonis ca teşhisi kondu. Hastalığın 4. evresinde ömür uzatmak için kemoterapi alacağını söylediler. Babam şuan 3. kür kemoterapisini aldı. Karındaki şişkinliği hiç geçmedi 25 kilo verdi. Artık yataktan bile kalkamaz duruma geldi. Karından haftada bir 2-3 kilo sıvı aldırıyoruz.. Sıvı aldırıdıgımız günün ertesi çok agrısı oluyor. Karnındaki gürüldemeler psikolojisinide çok etkiledi. Halsizlik kabızlık kemoterapidenmidir ? Babam 2 gün sonra karından sıvı alınıp ilacı karından vercez dedi doktorumuz şuankii durumuz nedir iyileşebilirmiyiz ? Karından ilaç verilmesi babamı çok sarsarmı ?

***Tanı olarak riski yüksek bir tip ortaya çıkmış. Kemoterapi ile cevap verme oranları düşük. Karından ilaç verilme yöntemi sıvıyı azaltma konusunda yardımcı olabilir. Tedavi sonuçları için ise kemoterapi bitimini beklemek gerekir.


Kemoterapi konusunda soracağınız sorunuzu ayrıntılı olarak yazınız.sayin doktor bey benim kardesim akciger kanseriydi ve kemoterapi gordu yaklasik 3 ay oldu simdi durumunda birazdaha rahatsiz ve doktorunun soyledigine gore tekrar kemoterapi gormesi lazimmis cekilen filimlerde pek iyi cikmamis tekrar kemoterapi sonucu ne olur bu konu hakkinda bilgi verirmisiniz

***Eğer hastalık tekrar ettiyse bu durumda tamamen tedavi şansı azalmaktadır. Tekrar edilen kemoterapiler için ise sonuçları beklemek gerekir.

merhaba babam 77 yaşında ve yaklaşık 3 ay önce koltuk altında ve boynundakı kıtleye bıyopsi yapıldı. tanı ise brons ca lenfoma idi.1hafta sonra tedaviye başlandı 10 gun redyoterapi gördü.ve aynı zamanda kemoterapi görüyo ve 28 gunde bir kemıklerıne ilaç verılıo.fakat babam 1 ay dır çok halsız ılk aylarda çok ıyıdı istah kaybı vardı fakat bukadar fazla değildi.şuan su bıle ıçemıo yutma guçlüğüde var :(kemoterapıden sonra serum takıoyoruz birkaçgun çok halsızleşio sıvı bıle alamıo.bugun 3.kemoterapısını gordu ayaklarında şişme oldu sizce nedenı nedır? halsiz ve hıçbirşey yeyip içemio kanser tüm vucunu sarmış kuyruk sokumuna kadar sizce kemoterapiye devam edilmelimi çunku dayanamıo.ne yapmamız gerekio sıvı bıle alamıo şimdiden teşekkur ederım...

***Hastanın kemoterapi alabilmesi için genel durumunun uygun olması gerekir. Bu kararı takip eden doktorunuz verecektir. Genel durum düzelene kadar tedaviye ara verilse bile sonuç olarak ilaçlara devam etmek gerekecektir. Bu konuda onkoloğunuzdan yardım alın.


"merhaba

yaklasık 2 ay once babamın akcıger kanserı oldugunu ogrendık.oncesınde zature gecırdı.ardından akcıgerınde kanser oldugunu ama kalın hucrelı oldugunu ve amelıyat olması gerek dedıler.sonra soluk borusunun altında beze oldugunu ve kemoterapi ve radyoterapi almasını soyledıler.tedavı suan devam edıyor.hastalık su an ne asamadadır.vucudun herhangı baska bı yerıne sıcramamıs.bu hastalıktan kurtulma sansı ne kadardır.tesekkurler"

***Hastanın tedaviye vereceği yanıt ancak zaman içersinde ortaya çıkacaktır. Bunun için tedavilerin bitimini beklemek gerekiyor. Ancak sıçrama olmaması olumu bir durum.

"merhabalar,
daha önce radyoterapi alan bir hasta tekrar radyo terapi alabilir mi?bir arkadaşı timoma ameliyatı oldu ve radyoterapi aldı,bundan yaklaşık 2-3 yıl sonra da memede karsinom çıktı.şuan radyoterapi alıp almama durumu var.eğer ışın alamazsa meme tamamen alınacak.teşekkürler"

***Daha önce radyoterapi alan bir hasta tekrar radyoterapi alabilir. Bu konuda radyasyon onkolojisi bölümüne başvurun.

Merhaba
Yakın bir akrabam kolon kanseri teşhisi ile ameliyat oldu.İlk yapılan tetkiklerde vücudunda başka bir organa sıçramadığı teşhisi kondu ve ameliyat esnasında 20 cm bir yerden 20 cm bir yerden olmak üzere toplamda 40 cm kalın bağırsaktan alınacağını söylediler.Ameliyat çıkışında tümörün tahmin edilenden biraz daha büyük olduğunu ve dalağa çok az sıçradığını belirttiler.Fakat kemoterapi tedavisi ile iyileştirilebiliyomuş.Benim sorum hastamızın iyileşme şansı nedir?İçki ve sigara kullanmayan ve beslenmesine dikkat eden 54 yaşındaki hastamızın tedaviye cevap verme şansı ne kadardır?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

***Kolon kanseri tamamen tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak sıçrama yapmış olması riski artırıyor. Sonuçlar için ise tedavi bitimini beklemek gerekir.


İlgili kişiye ;kaedeşim beyin ameliyatı geçirdi,patoloji raporu anaplastik grade3 yüksek oranda geldi 33 seans radyoterapi gördü.Kardeşim genç ve ssklı çalışıyorduiş yeri bir yıdır çalışmasında yardımcı oldu.Şindi ise kardeşimle çalışmak istemediğinde performans düşüklüğünden işten çıkışını istiyor.Malulen emekli olablir mi teşekkürler ne gibi şartlar aranıyor. Kardeşim 29 yaşında 1800 ssk lı primi bulunmakta

***Malulen emeklilik için %80 ve fazlası iş gücü kaybı gerekir. Bunun tespiti için tedavi gördüğünüz hastanenin sağlık kuruluna başvurun. Beyin cerrahisi ve onkoloji muaynesi sonrası karar verilecektir.


merhaba ben tam bir yıl önce sol serebollentin köşede epidermoid tümör ameliyatı oldum ve bu sıralar başımın sol tarafında yani ameliyat yerinde aşırı bir gerilme ve basınç hiissi olustu sol kulağımdada duyma azaldı ama bunlar daha yeni yeni olustu ameliyattan 6 ay sonra çektirdiim mr da 14 x 12 mm boyutlarında bir kitle vardı doktorlar zararsız olduunu söylediler ama 3 ay önceki mr ımdada 2 x 1 cm olmustu sonuc olarak patoloji sonucunda iyi huylu olan fakat suan 2 cm boyutuna ulaşan bu kitlenin büyümesi normalmi? ve bu kulaımdaki duymama sorununun sebebi bu mudur beni aydınlatırsanız çok sevinirim.ii çalışmalar.

***Mevcut kitlenin yerleşim yerine göre şikâyetler ortaya çıkabilir. Eğer patolojik olarak iyi huylu bir kitle ise önemli bir büyüme yapmaz. Şikayetleriniz için beyin cerrahisi ve KBB bölümüne başvurun.


63 yaşında babam akciceğer ca ameliyat şanşımız yoktu 3 evre 2. aşamadayız 6 kür kemoterapiden sonra 30 kür radyo terepapi uygun görüldü metestas yok kt den sonra kitlede küçülme görüldü bugun 7. rt alacak denge sorunu var ayakta sendeliyor ve göysunde hırıltı var ve yaklaşık 3 aydır ses kısıklığı var yemek az fakat sık yıyor genelde meyva ağırlıklı besleniyor yorgun bir hali var az konuşuyor neler yapılabilinir destekliyici önerileriniz için teşekkür ederim iyi günler

***Kemoterapi ve radyoterapi sırasında genel olarak hafif,sıvı ve sebze ağırlıklı beslenmek gerekir. Gerekli bilgileri kanser ve beslenme sayfamızda bulabilirsiniz.
 

Ana Sayfa   Kanser Takip Tedavi Merkezi   Kanser Takip Check Up Merkezi

 

 

  


Soru sor  Cevap oku    Erken teşhis    Hasta takip    Kanser bilgi     İletişim     Kanser Forum    Kanser ve Beslenme    Kanser de Son Gelişmeler    Uzman Görüşü  Makaleler (Kanser Hakkında Tüm Bilgiler)    Tüm Haberler   Kanser Tedavi Merkezleri    Resmi Kanser Kuruluşları    Radyoterapi   Kemoterapi    Onkoloji   Check up ve kanser tarama     Online doktor   Check Up Kampanyası

 

Kanser ve Beslenme


Kanser Forum


Akciğer Kanseri


Beyin Kanseri


Cilt Kanseri


Erkek Üreme Sistemi Kanserleri


Diğer Kanserler


Jinekolojik Kanserler


Bağırsak Kanseri Kolon - Rektum


Larinks Kanseri |Gırtlak - Boğaz|


Lenfoma

Lenf bezi kanseri


Meme Kanseri


Mide Kanseri


Prostat  Mesane Kanseri


Tiroid Kanseri