Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

18 sene önce akciğer tüberkülozu geçirdim. Hastaneye yattığımda öksürüğümden kan geliyordu. 9 ay müddetince tüm tedavimi oldum ve şükür hastalığım iyileşti.Her sene düzenli olarak verem savaş derneğinde kontrole gidiyorum. Ayrıca genetik (annem,ben ve iki kızkardeşim dahil) Hepatit B taşıyıcısıyım.(Eşim ve cocuklarım aşılı). Bunun içinde 6 ayda bir karaciğer enzimlerine ve ultrasonuna baktırıyorum. Çok şükür gerek karaciğer gerekse akciğer kontrollerim iyi çıkıyor.Sigara ve alkol kullanmıyorum,düzenli bir yaşamım var. Halam ve amcam akciğer kanserinden öldüler. Babama da aynı teşhis konuldu ameliyat oldu,meta.stası yok ve tedavisi sürüyor.

Bu genel anlatımdan sonra sorumu soruyorum:

Sayın Hocam babam için internette araştırma yaptığımda verem tedavisinden sonra hastalığın olduğu yerdeki kalıntıların zamanla kanser hücresine dönüşebildiğini tesadüfen öğrendim. Bunun olasılığı nedir? Bunun için ne yapabilirim? Hepatit B taşıyı olmam ve verem geçirmiş olmam beni; sigara içen bir insandan daha çok kanser riskli mi yapar?

Teşekkür eder tüm insanlığa kansersiz bir hayat dilerim.

Ziya Yonca


Kansertakip.com:

Merhaba, akciğer enfeksiyonları sonrası kalan bazı yapıların kansere dönüşme ihtimali azda olsa vardır. Ancak bunlar çok endişe etmenizi gerektirecek kadar büyük riskler değil. Hepatit B ile Akciğer kanseri arasında bir ilişki yok. Sigara Akciğer kanseri için en büyük risk faktörlerinden biridir. Düzenli kontrol olmak,sigara içmemek ve sağlıklı yaşam koşullarına dikkat etmeniz kanserden korunmak için yapmanız gerekenlerdir.Geçmiş olsun.

Ana Sayfa