Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser BilgiKanser ve Beslenmeİletişim

Soru:

Ben yurtdisindan yaziyorum.Hepinize saygilar ve selamlar.Iyiki sizin sundugunuz imkanlardan yararlanabiliyoruz.Hepinize tesekkurler ve islerinizin devamini dilerim.

Babam 54 yasinda.Mide kanseri tanisi var.

Midenin ust duvarinda yemek borusuna yakin yerde asil tumor mevcut.Yemek borusuna yakin oldugu yerdeki tumer ve şişlikler yemek girisini yuzde 60 kapamis durumda.Kanser sisigi yemek borusuna dogru 3 cm yeri kapsiyor.O yerden yukari 5-6 cm yukarida yemek borusunda kucuk bir tumer daha gelismekte.Bu tumerden biospi alindi.Sonuclar daha belli degil. Endoscopy doktoru hastanin yemek borusundaki tumor nedeniyle ameliyata musait olmadigini soyluyor.Ancak Onkoloji cerrahi bunun mumkun oldugunu ancak cok riskli bir ameliyat olacagini soyluyor.Kendisi Ust tumore radyoterapi uygulayip, midenin de tamamini almayi dusunuyor.Bu konudaki onerilerinizi bekliyorum.

Saygilar ve selamlar.


Kansertakip.com:

Merhaba,  yazdığınız tabloda ameliyat şansı önemli. Hasta ameliyat olmadığı durumda kemoterapi ve radyoterapi ile tamamen tedavi olma şansı az. Bu durumda eğer ameliyat şansı varsa yağılması faydalı olacaktır. Ancak hastanın her zaman ameliyat şansı olmayabilir. Bu hastanın genel durumuna , tümörün yerleşimine,büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle ameliyat konusundaki eksin kararı film ve raporları gören cerrahınız verecektir.Geçmiş olsun.

Ana Sayfa