Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser Bilgiİletişim        Kansertakip.com

   
   
   


Serviks aşısı uzun süre koruyor


GSK’nın geliştirdiği Cervarix, serviks kanser ine karşı 6 yıldan uzun süre boyunca koruma sağlıyor. Değişik ülkelerdeki 28 merkezde yapılan araştırmalara göre, aşı HPV 16 ve HPV 18’e karşı 6,4 yıl süresince etkili oldu


GSK’nın serviks kanser i aşısı Cervarix’in, 6 yıldan uzun süre koruma sağladığı bildirildi. Yeni veriler Cervarix’in ilk dozunun ardından, bugüne kadar bildirilmiş en uzun süre olan yaklaşık 6,5 yıl boyunca en sık kanser e yol açan dört human papillomavirüs (HPV) tipine karşı kadınlarda önemli düzeyde koruma sağladığını gösterdi. Bu süre boyunca aşı, kanser e yol açan virüs tipleri 16 ve 18’e bağlı pre kanser öz lezyonları önlemede yüzde 100 etkinlik gösterdi ve aynı zamanda virüs tipleri 31 ve 45’in neden olduğu enfeksiyona karşı önemli düzeyde koruma sağladı.

1113 kadın izlendi
GSK’nın serviks kanser i etkinlik çalışmasında 15-25 yaşlarındaki 1113 kadının, 0,1 ve 6 aylık bir programla AS04 adjuvan sistemiyle formüle edilmiş Cervarix’in üç dozu ya da üç plasebo dozu almak üzere rastgele gruplandırıldı. 6,4 yıla varan bir süre boyunca aynı kadın grubundan 776 kadın açısından çalışmanın sonlanım noktalarına bakıldı.

Brezilya, Kanada ve ABD’deki 28 merkezde yürütülen çalışmada, kanser e yol açan virüs tipleri 16 ve 18’le ve kanser e yol açan diğer virüs tipleriyle enfeksiyonun, aynı zamanda ilişkili pap smear anormallikleri ve serviks pre kanser öz lezyonların önlenmesinde Cervarix’in etkinliği, güvenliliği ve immünojenisitesi değerlendirildi. Uzatılmış izlem çalışmasında kadınlar human papillomavirüs DNA’sının varlığı açısından serviks örnekleri kullanılarak PCR ile değerlendirilerek yıllık serviks sitoloji değerlendirmeleri yapıldı.

Çalışmanın sonuçlarına göre, 15-25 yaşlarındaki kadınların hemen hemen yüzde 100’ünde 6,4 yıla varan bir süre boyunca hem HPV 16 hem de HPV 18’e karşı yüksek antikor düzeylerinin sürdüğü görüldü. Antikor düzeylerinin, uzun bir süre boyunca doğal olarak enfekte olmanın ardından görülenden birkaç kat daha yüksek olduğu ifade edildi. Bu, bir serviks kanser i aşısı açısından bildirilen doğal enfeksiyondan sürekli olarak daha yüksek, en uzun HPV 16 ve 18 antikor düzeyi süresi oldu.

55 ülkede onaylandı
NH Dartmouth-Hitchcock Tıp Merkezi, Norris Cotton Kanser Merkezinden Dr. Diane Harper, “Bu çalışmada, incelenen hemen hemen tüm kadınlarda, serviks kanser inin önlenmesi açısından çok kritik olduğu düşünülen, süreklilik gösteren yüksek antikor düzeyleri görmeye devam ettik. Bu veriler Cervarix’in kadınları uzun süreli koruma potansiyelini göstermesi açısından dikkate değer” dedi.

GlaxoSmithKline’nin Kuzey Amerika Medikal Direktörü Dr. James Tursi ise, “Biz Cervarix’i özellikle serviks kanser ine karşı uzun süreli koruma sağlaması amacıyla geliştirdik. Bu çalışma sonuçları önemlidir, çünkü kadınlar cinsel açıdan aktif oldukları sürece kanser e yol açan virüs tipleriyle enfeksiyon riski altındadır ve uzun süreli koruma başarılı bir aşılama stratejisinin temel unsurudur” dedi.

Cervarix bugüne kadar, dünyada 62 ülkede onaylandı. Bunlar arasında Avrupa Birliğinin 27 üye ülkesi, Türkiye, Meksika, Avustralya, Singapur ve Filipinler yer alıyor. Bunun yanı sıra Japonya dahil, 28 ülkede de ruhsat başvuruları yapıldı.
 

 

  Kanser Hastaları

Tedavide nelerle karşılaşacağım?
Tedavinin yan etkileri?
Tedavim ne zaman bitecek?
Kemoterapi,radyoterapi,

hedefe yönelik tedavi nedir?
Tamamen

kurtulabilecek miyim?
 


Hasta Yakınları

Yakınım kanser peki ne yapmalıyım?
Yakınım kanser,peki ben de kanser olabilir miyim?
Kanser tedavi merkezleri önerileri?
Akrabalar arası genetik geçiş olabilir mi?
Kanser bulaşıcı mı?


Sağlıklı Bireyler

Şikayetim kanser belirtisi olabilir mi?
Kuşkulandığımda nereye başvurmalıyım?
Hangi yaşta hangi kontrollerden geçmem gerekiyor?
Kendi kendimi kontrol

edebilir miyim?
 

  

 

Soru sor  Cevap oku  Erken teşhis  Hasta takip  Kanser bilgi    İletişim

 

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.