Soru SorCevap OkuErken TeşhisHasta TakipKanser Bilgiİletişim        Kansertakip.com

   
   
   


Ulusal Kanser Kontrol Programı açıklandı


Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, hastalara palyatif tedavi verilmesinin yanı sıra kanser le ilgili bazı konularda da eksiklikler olduğunu söyledi

Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, Türkiye'de kanser nedeniyle oluşan ağrı ve enfeksiyonların giderilmesi ve hastalara psikososyal destek verilmesini kapsayan palyatif tedavinin yanı sıra diğer bazı konularda da eksiklikler bulunduğunu söyledi. Ulusal Kanser Kontrol Programı Çalıştayı sonrasında kanser le mücadele için belirlenen hedefler açıklandı.

Tuncer, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ofisi Başkanı Mehmet Kontaş ve DSÖ Kanser Danışmanı Jan Stjernsward ile düzenlediği basın toplantısında, kanser in dünyada 10 milyon kişiyi etkilediğini belirterek, yeterli mücadele verilmediği takdirde gelecek her yıl 10 yılda dünyada 84 milyon kişinin bu hastalıktan yaşamını yitireceğini söyledi.

DSÖ rakamlarına göre, 2020 yılında her yıl yeni kanser tanısı konan hasta sayısının 17 milyona, 2050'de ise 24 milyona yükseleceğini belirten Tuncer, hastalığın Türkiye açısından da önemli olduğunu bildirdi.

Sigaranın kalp damar hastalıklarıyla birlikte kanser in en önemli nedeni olduğuna dikkati çeken Tuncer, Çalıştay'da, sigaradan alınan vergilerin yükseltilmesi ve bu vergilerin yüzde 5'inin kanser hastaları için harcanması üzerinde durulduğunu anlattı.

Çalıştay'da ayrıca, hepatit B ve HPV aşılarının da gündeme geldiğini anlatan Tuncer, HPV aşısının şu an için aşı programına alınmasının gerekli görülmediğini bildirdi.

Ana hedefler
Murat Tuncer, Çalıştay'da kanser kontrolüne ilişkin şu ana hedeflerin belirlendiğini açıkladı:
* Önümüzdeki 10 yılda ortaya çıkacak kanser lerin en az 3'te birinin önlenmesi,
* Gırtlak, meme ve rahim ağzı kanser lerinde tamamen iyileştirme oranının önümüzdeki 10 yılda yüzde 15'ten yüzde 80'e çıkarılması,
* Erken tanımlanabilen kalın bağırsak ve rektum kanser lerinin tam iyileşecek şekilde tedavi edilebilir hâle getirilebilmesi,
* Çocukluk çağı kanser lerinde tam iyileştirme oranının en az yüzde 70'e çıkarılması,
* Ülkenin her yerinde kanser nedeniyle ağrı ve diğer sebeplerle yaşam kaliteleri bozulan hastaların hemen tamamının 5 yıl içinde gerekli palyatif tedaviden yararlanmalarının sağlanması.


Bulaşıcı olmayan hastalık için işbirliği

Mehmet Kontaş da Sağlık Bakanlığı ile DSÖ arasında imzalanan iş birliği anlaşması çerçevesinde, ilk kez bulaşıcı olmayan bir hastalık olan kanser le ilgili ortak çalışma yürütülmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.
Kontaş, Tütün Kontrol Programı ve Ulusal Kanser Kontrol Programı'nın desteklenmesi için teknik imkanların sağlandığını söyledi.

DSÖ Kanser Danışmanı Jan Stjernsward ise Türkiye'de kanser tedavisinin oldukça yüksek imkanlarla sağlandığını belirterek, bu konuda bilinç yaratılmasının önemine işaret etti. Ancak Türkiye'deki tek eksiğin palyatif bakımın sağlanamaması olduğunu kaydeden Stjernsward, “Türkiye'de palyatif bakım eğitimi almış doktorlara ihtiyaç var. Kanser li hastaların ağrı çekmeme hakları var. Türkiye'de bunun için bir merkez kurulmalı” diye konuştu.

“Tek eksik palyatif tedavi değil”
Tuncer, bir soru üzerine, palyatif tedavinin, kanser nedeniyle oluşan ağrı ve enfeksiyonların giderilmesi ve psikososyal destek sağlanmasını kapsadığını anlattı.
Bu tedavinin kanser in oluşturduğu ikincil etkileri yok etmeye yönelik çalışmaları içerdiğini belirten Tuncer, şöyle konuştu:
“Maalesef bu konuda çok gerideyiz. Türkiye'de hastalara palyatif tedavi verilmesinin yanı sıra diğer bazı konularda da eksikliklerimiz var. Maalesef ağrı tedavisi yeterince uygulanamıyor. İnsan kaynakları eksiğimiz var. Dozyometris, fitoteknolog, mamografır ve ev bakım hemşiresi gibi ara elamanlar Türkiye'de yok. Bu eksiğin giderilmesi için YÖK ve Sağlık Bakanlığı çalışma yürütüyor. Ayrıca organizasyon eksiğimiz de var. Kanser araştırmaları konusunda bir şemsiye de lazım. Kanser Enstitüsü bu eksiği giderecek, umuyorum. Halkın kanser konusunda bilinçlendirilmesi de önemli. Halkımızın yüzde 80'i bunun ciddi bir hastalık olduğunu biliyor ama sadece yüzde 3'ü taramalara katılıyor.”

Tuncer ayrıca, ülkedeki kanser le ilgili eksikliklerin giderilmesi için 27 yeni kanser merkezi açılacağını, toplumun bilinçlendirilmesi çalışmalarının yürütüleceğini, bu yılın sonuna kadar da 81 ilin tamamında kanser erken teşhis, tarama merkezlerinin faaliyete geçmiş olacağını bildirdi.
 
 

 

  Kanser Hastaları

Tedavide nelerle karşılaşacağım?
Tedavinin yan etkileri?
Tedavim ne zaman bitecek?
Kemoterapi,radyoterapi,

hedefe yönelik tedavi nedir?
Tamamen

kurtulabilecek miyim?
 


Hasta Yakınları

Yakınım kanser peki ne yapmalıyım?
Yakınım kanser,peki ben de kanser olabilir miyim?
Kanser tedavi merkezleri önerileri?
Akrabalar arası genetik geçiş olabilir mi?
Kanser bulaşıcı mı?


Sağlıklı Bireyler

Şikayetim kanser belirtisi olabilir mi?
Kuşkulandığımda nereye başvurmalıyım?
Hangi yaşta hangi kontrollerden geçmem gerekiyor?
Kendi kendimi kontrol

edebilir miyim?
 

  


Soru sor  Cevap oku  Erken teşhis  Hasta takip  Kanser bilgi    İletişim

 

Yasal uyarı: Bu sitede yer alan bilgilerin izinsiz olarak kullanılması cezai sorumluluk getirecektir. Tüm hakları sahiplerine aittir.