www.kansertakip.com Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası >Kanser Hastalari Forumu >Radyoterapi
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Radyasyon Onkolojisi

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Kanser ve Yasam Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Kanser ve Yasam Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Radyasyon Onkolojisi
    Gönderim Zamanı: 04.Haziran.2010 Saat 09:12


Radyoterapi nedir?
Radyoterapi; kanserli dokunun veya bazi iyi huylu tümörlerin tedavisinin radyasyonla yapilmasi olarak tanimlaniyor. Bu nedenle halk arasinda “Radyasyon tedavisi” ya da “Isin tedavisi” olarak da adlandiriliyor. Radyoterapide kullanilan isinlar, tedavi edilen bölgedeki kanser hücrelerinin büyümesini durdurmak ya da o hücreleri öldürmek amaciyla kullaniliyor. Radyoterapi kanser tedavisinde sik kullanilan bir uygulama. Öyle ki, kanser hastalarinin yüzde 60-80’inde kanser tanisi konduktan sonra, en az bir kere radyoterapi ihtiyaci olusuyor.

Tedavi sekli nasil belirleniyor? Tedavilerin seklini etkileyen pek çok faktör bulunuyor. Bunlarin basinda; hastanin yasi, genel saglik durumu, teshis edilen kanserin türü, yayginligi, yerlesim yeri geliyor. Tedavi kararlari, birçok farkli branstan uzman doktorun hastayi birlikte görüp degerlendirmeleri sonucu aliniyor ve her hasta ayri degerlendiriliyor. Bu nedenle ayni tip kanser hastasi bile olsalar, her hastanin tedavisi, kendi kosullarina göre planlaniyor.
Tedavi ekibi kimlerden olusuyor?

Radyasyon onkolojisi uzmani: Vücudun hangi bölgesine, ne kadar radyoterapi uygulanacagina karar veren, doktordur. Tedavi boyunca hastanin takibi, tümördeki degisikliklere bagli olarak gerekli tedavi degisimi, hastanin yasadigi yan etkilerin degerlendirilmesi ve tedavisinden sorumludur.
Radyasyon fizikçisi: Radyoterapinin tedavi planlamasi, kalitesi ve cihazlarla ilgili teknik destek ve bakim sürecinin koordinasyonu ile güvenliginden sorumludur. Tedavi plani ve uygulamasinda radyasyon onkolojisi uzmani ile birlikte çalisir.

Radyoterapi teknikerleri: Radyoterapi cihazlarini kullanmak üzere egitim almis kisilerdir. Tedavi sirasinda odada hasta ile birlikte bulunmazlar, ancak kumanda odasinda bulunan ekran araciligiyla; hasta ile kesintisiz iletisim halindedirler. Hastanin dogru pozisyonunun saglanmasi, cihazin çalistirilmasi ve tedavi esnasinda degerlendirme filmlerinin çekilmesinden sorumludurlar.

Onkoloji hemsiresi: Hastanin tedavisi ve takibi süresince radyasyon onkologu ile birlikte hastanin en yakininda bulunan ekip üyesidir. Radyoterapinin yan etkileri, hastanin yapmasi ve yapmamasi gerekenler gibi konularda hekim ile hasta arasinda köprü görevi yaparlar.
Sekreterya: Hastanin dogru yönlendirilmesi, randevularin düzenlenmesi, dosyalarin olusturulmasi ve bulundurulmasi, tedavi ücreti konusunda bilgilendirme ve hastanin saglik güvencesinin gerektirdigi islemlerin yapilmasindan sorumludur.

Radyoterapi nasil etki ediyor?
Radyoterapide kullanilan isinlar, tümörlü dokularin hücre çekirdegindeki DNA’yi etkiliyor. Hücre çekirdegindeki DNA yeterince zarar gördügünde ise hücreler çogalma yetenegini kaybediyor. Kanserli dokuda ölen hücreler yenilenmediginde, kanserin büyümesi duruyor ve kitle küçülüyor; sonuçta, birçok tümör türü basariyla tedavi edilebiliyor. Radyoterapi seansi sirasinda verilen yüksek dozdaki radyasyon, hücreleri öldürüyor veya çogalmalarini engelliyor. Tümör hücreleri birçok normal hücreden daha hizli bölündüklerinden radyoterapi bu hücreleri yüksek oranda öldürüyor. Normal hücreler de radyoterapiden belli ölçüde etkilense de tümör hücrelerinde olmayan özel onarim mekanizmalariyla bu etkiden kisa sürede kurtulabiliyorlar. Diger taraftan tedavi alanindaki normal hücrelerin, tümörlü hücrelere göre sayisi milyonlarca kat fazladir. Normal hücreleri korumak amaciyla doktorlar, günlük radyasyon dozunu düsük tutarak toplam tedavi süresini uzun bir zamana yayiyorlar. Ayrica normal dokuyu olabildigince korumaya ve radyasyonu hastalikli bölgeye yönlendirmeye özen gösteriyorlar.

Radyoterapi nasil uygulaniyor?
Radyoterapi son yillarda teknolojik olarak en hizli gelisen alanlardan biri. Günümüzde kanser tedavisinde ön plana çikan gelismis ülkelerde, geçmiste kullanilan Cobalt-60 cihazi yerini, lineer hizlandirici cihazlara birakti. Acibadem Saglik Grubu da günümüz tibbinin modern ve ileri teknolojik yöntemlerini kullaniyor. Bu haliyle, hastasina her türlü radyoterapi olanagini sunabiliyor. Tedavinin verimini artiran 2 uygulama ön plana çikiyor: Birincisi; normal dokularin etkilenecegi isin dozunun minimumda tutuldugu, tümör dokusunun en yüksek dozda isinlandigi üç boyutlu radyoterapi. Ikincisi ise; isin yogunlugunun ayarlandigi sistemler.
 
Radyo Cerrahi
Radyasyon onkolojisinin uygulama alanlarindan biri olan radyocerrahide temel amaç; çok sayida düsük enerjili isin demetlerinin hastalikli bölgeye yönlendirilmesi ve hastalikli noktada odaklanip, sadece bu noktada yüksek enerji saglayarak dokuda degisiklik yaratilmasidir. Böylece hastalikli bölgeye yogun isin verilerek kanser hücrelerinin küçülmesi ya da ölmesi saglanirken, çevresindeki normal dokular da radyasyonun zararli etkilerinden korunmus oluyor.

Radyocerrahi uygulamalari

STEREOTAKTIK RADYOCERRAHI (SRC)
Koordinatlar yardimi ile bir hedefin tedavisi anlamina gelen SRC, üç boyutlu olarak koordinatlarin belirlenmesini takiben yüksek dozda uygulanan radyasyonla tümörün tek seansta tamamen harap edilmesi anlamina geliyor. Bu islem sirasinda IGRT uygulanmasi, hedefin gerçek harabiyeti açisindan önem tasiyor.
STEREOTAKTIK RADYOTERAPI (SRT)
SRC tedavisinin birden fazla seansta; genellikle 3-5 seans uygulandiginda tedavi, Stereotaktik Radyoterapi (SRT) olarak adlandiriliyor.
Iste radyocerrahinin kullandigi bu tedavi yöntemlerinin uygulanmasinda iki cihaz ön plana çikiyor. Ileri teknolojinin kullanildigi Gamma Knife ve CyberKnife.


Düzenleyen kansertakip - 04.Haziran.2010 Saat 11:09
Yukarı Dön
tahsin2005 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 19.Kasim.2011
Konum: sanliurfa
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3
  Alıntı tahsin2005 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.Kasim.2011 Saat 01:57
Sanliurfa egitim ve arastirma hastanesinde (esentepe 500 yatakli devlet hastanesi) hertürlü kanser tarama takip ve tedavisi yapiliyor yeni hizmete giren çok konforlu bir kanser merkezi açmislar tüm uygulamalar radyoterapi kemoterapi takip yapiliyor artik baska sehirlere gitmeye gerek yok radyasyon onkolojisi servisine basvurmak gerekiyor....ayrica tüm takip tedavi uygulamalar tamamen ücretsiz......
Yukarı Dön
canergkts Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 12.Ekim.2018
Konum: Hakkari
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 37
  Alıntı canergkts Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.Kasim.2018 Saat 00:42
Teşekkürler çok güzel açıklamışsınız hocam.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50
Powered by Web Wiz Forums Free Express Edition
Copyright ©2001-2008 Web Wiz