Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Özefagus ca (yemek borusu kanseri)

Nereden Yazdırıldığı: www.kansertakip.com
Kategori: Kanser Hastalari Forumu
Forum Adı: Kanser Tedavisi
Forum Tanımlaması: Radyoterapi,kemoterapi ve tüm tedaviler sirasinda yasananlar
URL: http://www.kansertakip.com/kansertakipforum/forum_posts.asp?TID=424
Tarih: 18.Ekim.2021 Saat 14:25
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 9.50 - http://www.webwizforums.com


Konu: Özefagus ca (yemek borusu kanseri)
Mesajı Yazan: bbay
Konu: Özefagus ca (yemek borusu kanseri)
Mesaj Tarihi: 09.Kasim.2012 Saat 23:54

Merhabalar,

Anneme Mart 2012'de yemek borusu (özefagus) kanseri teshisi kondu. Yutma güçlügü, bogazda takilma hissi sikayetleri vardi. Önce özel bir hastaneye gittik. Endoskopi ile biyopsi yapildi, patoloji raporunda "invazif tümör görülmemistir" yaziyordu.

Doktor Bey 10 gün sonra tekrar endoskopi yapma karari verdi. Vakit kaybetmeden baska bir hastaneye gitmeye karar verdik.

Bezmialem Vakif Üniversitesi hastanesi'nden (eski adi Vakif Gureba) randevu aldik. EUS (endoskopik ultrasonografi) ile 3. evre teshisi (T3N1) kondu.EUS yöntemi ile kanserde evreleme yapilabiliyor. Özel hastanede yapilan endoskopi ile evreleme mümkün degilmis.

Teshis kondugunda 3. evreydi ve lenf nodu tutulumu vardi. Çapa Tip Fakültesi'nde Prof. Dr. Fatih Besisik hocamiza sonucumuzu götürdügümüzde vakit kaybetmeden batin tomografisi ,toraks (akciger ve yemek borusu tomografisi) ve PET (pozitron emisyon tomografisi) çekilmesi gerektigi ve durumun çok ciddi oldugunu biran önce tedaviye baslanmasi gerektigini söyledi. Tüm tetkikler yapildi. 3. evre oldugu kesinlesti. Fatih Hocanin yönlendirmesiyle önce es zamanli kemoradyoterapi (KRT) daha sonra ameliyat karari alindi. Çapa Tip Fakültesi Onkoloji Enstitüsü'nde 28 gün araliklarla 4 kür kemoterapi, 25 gün radyoterapiye karar verildi. Annem 2 kür kemoterapi ve es zamanli olarak 25 gün radyoterapi aldi. Fatih Hoca tüm tetkiklerin tekrarlanmasini, gerekirse biran önce vakit kaybetmeden ameliyat edilebilecegini söyledi. Tüm tetkikler tekrar yapildi ve hiç hayal bile edemedigimiz bir sonuçla karsilastik.

Tümör tamamen kaybolmustu.Annem tedaviye tam yanit vermisti. Çok umutsuz bir sekilde tedaviye baslamisken tüm doktorlar bu hastaligin çok kötü bir hastalik oldugunu, maalesef erken teshis edilmezse yasam sansinin çok zor oldugunu söylemislerdi. Anneme teshis kondugunda 3. evreydi (T3N1) ve geç kalinirsa metastaz yapabilirdi. Çok sükür tümör tamamen yokoldu.

Ancak yine de tekrarlama riski olabilecegi için geçen hafta (5.11.2012) 3 ayda bir biyopsi ile hastanin yakin takibi yapilmalidir karari alindi. Prof. Dr. Fatih Besisik hocamdan, onkologumuz Prof. Dr. Sezai Vatansever ve Bezmialem Vakif Üniv. hastanesinde görev yapan Prof. Dr. Mahmut Müslümanoglu ve Naim Memmi hocalarimizdan Allah razi olsun. Biz çok sansliyiz. Allah bizi hayirli doktorlarla karsilastirdi. Kesinlikle umudunuzu kaybetmeyin. Allah'tan ümit kesilmez. Devlet hastanesindeki doktorlara güvenin, kanser tedavisinde Türkiye olarak gerçekten çok iyi yerdeyiz. Önceden kanser olan kisiye ölecek gözüyle bakilirdi, artik tip çok ilerledi, her gün yeni tedavi yöntemleri bulunuyor.

Bu arada yemek borusu kanserinin nedenleri;sigara, sicak sivi tüketimi (çay, çorba,vb.),tütsülenmis et, yanmis yagda et pisirilmesi, sebzeden fakir beslenme..

 

Allah bütün hastalar acil sifalar versin yakinlarina da sabirlar versin.

 
Cevaplar:
Mesajı Yazan: buyan
Mesaj Tarihi: 10.Kasim.2012 Saat 16:40
Selamlar,
Geçmis olsun arkadasim,insallah annen için bu hastalik tamamen bitmistir.Siz sansli imissiniz,hersey Allahtan,doktor ilaç bahane elbette.Yanlsiz ben sun akatilmiyorum kesinlikle.Türkiye onkoloji konusunda yeterli falan degil,hele hele yeni tedavilerden dogru düzgün kimsenin haberi bile yok.Ben kendi hastam disinda çok daha farkli durumlara kisilere de sahit olma sansi yakaladim,yazikki bu ülke eksik.Sadece haziri aliyorlar,arastiran eden yok.ya benim hocaya sordugum ilaçtan hocanin haberi bile yoktu mesela,ki burasi türkiyenin sayili ünvlerinden biri.Bunu da bir kenara birakin insanca muamele b,ile etmiyorlar bazi yerlerde hastalara ki çok çok hassas olunmasi gerekirken!!!!!Allah hepimizin yardimcisi olsun.Mesajı Yazan: Kaneka
Mesaj Tarihi: 20.Mart.2020 Saat 15:18
Merhaba babamada özafagus kanseri teşhisi konuldu. Anneniziz sağlık durumu nasıl iyidir inşallahSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2007 Web Wiz - http://www.webwizguide.com