Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Azda olsa bir umut yokmudur?

Nereden Yazdırıldığı: www.kansertakip.com
Kategori: Kanser Hastalari Forumu
Forum Adı: Kanser Tedavisi
Forum Tanımlaması: Radyoterapi,kemoterapi ve tüm tedaviler sirasinda yasananlar
URL: http://www.kansertakip.com/kansertakipforum/forum_posts.asp?TID=57
Tarih: 19.Ekim.2021 Saat 02:21
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 9.50 - http://www.webwizforums.com


Konu: Azda olsa bir umut yokmudur?
Mesajı Yazan: Misafir
Konu: Azda olsa bir umut yokmudur?
Mesaj Tarihi: 23.Nisan.2009 Saat 17:18
Merhaba arkadaslar, öncelikle cenab-i Mevlam hepinize acil sifalar versin.

Benim sorum dedem hakkinda olacakti. Kendisi 72 yasinda. Okadar hayat dolu ki, okadar çok seviyoruz ki. Kanser oldugunu ögrendigimizden beri hayat zindan oldu.

Yaklasik 20 gün önce bilgisayarli tomogrofi çekildi. Bunun sonucunda doktoromuz akciger kanserinden süphelenerek Süreyyapasa Gögüs hastaliklari hastanesine gönderdi bizi.

04.04.2009 tarihli BT Toraks raporunda;

sag akciger üst lob apikal segmentte çevre parantikimal yapilara spiküler uzanimlar olusturan yaklasik 2 cm boyutlarinda yumusak doku dansitesi izlenmektedir. Ayrica komsu palevrada kalinlasma ve çekintiler mevcuttur.

Sag paratrakeal alanda prekarinal alanda aortapulmonik pencere lokalizasyonunuda en büyügü 1.5 cm çapa ulasan yer yer kalsifikasyon gösteren bir kaç adet lenf nodülü yaninda her iki akciger hilusunda prekarinal alanda ve aortapilmonik pencere lokalizasyonunda tamamen kalsifiye özelliklte çok sayida lenf nodülü izlenmektedir.

diye yazmaktadir. Bu rapordan sonra doktorumuz dedigim gibi Istanbula yolladi bizi. Orada da sirasiyla bronkoskopi, biopsi yapildi. Sanirim bunlarda yeterli görünmeyince Süreyyapasada ki dokturumuz PET/ CT (tümör hücresinin baska bir yere yayilip yayilmadigini anlamak için) filmini istedi.

Bu filmi çektirmek için gün alip Adapazarina döndük. Bu sirada daha önceden doktorlarimizin israrla daha önceki filmleri isteyipte, bizde bu filmelere ulasamamistik. Birden aklimiza film degilde gidip belki raporu alabiliriz fikri geldi. Apar topar 2006 yilinda çekildigimiz Bilgisayarli Tomogrofi'nin raporunu almaya gittik. Ve rapora ulastik. Ama film yoktu.

23.09.2006 tarihli BT Toraks incelemesinde;

Sag akciger apikalinde subplevral lokalizasyonda yerlesen yaklasik 2.5*1.5 cm boyutlarinda lobüle konturlu yumusak doku kitlesi mevcut olup komsu palevrada kalinlik artisi dikkati çekmektedir.
Sonuç: Arkus aortada kalsifiye aterom plakalari,
Sag paratrakeal, aortopulmoner pencere yerlesimli prekarinal subkarinal ve billateral hiler lokalizasyonlarda yerlesen, multipl en büyügü 1 cm çapli kalsfiye lenf nodlar,

Sag akciger apikalinde subplevral lokalizasyonda yerlesen yaklasik 2.5*1.5 cm boyutlarinda lobüle konturlu yumusak doku kitlesi komsu plevrada kalinlik artisi.

diye yazmaktadir.

Bizde yarim aklimizla sevindik, 2.5 yildan beri ayni yerde ayni kitle ne büyümüs nede yayilmis diye iyiye yorduk. Halada bu olay kafamda soru isareti..

Son olarak PET/CT tomogofisini çektirdik. (20.04.2009) ;

Bulgular;
Sag akciger apikal zonda aksiyal planda yaklasik 1.5 cm çapli yogun FDG tutulumu gösteren parankim nodülü izlenmektedir (SUDmaks=10.4). Geri kalan akciger parankim sahalarinda baska bir patolojik FDG tutulum odagi gözlenmemistir.

Mediastende sag üst paratrakeal alanda orda derecede artmis FDG tutulumu gösteren nonkalsifiye bir lenf nodu izlenmektedir. Ayrica sol üst paravasküler alanda, AP pencerede, sol alt paratrakeal ve subkarinal alanlarda kalsifiye görünümünde, bazilarinda orta derecede artmis FDG tutulumu izlenen diger lenf nodlari gözlenmistir. (SUDmaks=5.3).

Sag parotis glandi posterior bölümünde hafifçe artmis FDG tutulumu gösteren fokal solid bir odak izlenmektedir.

Inceleme alanina giren diger vücut bölümlerine fizyolojik sinirlarda FDG dagilimi gözlenmistir.

Serebral ve serebellar hemisferlerde beklenen düzey ve simetride FDG dagilimi izlenmistir. Subkortikal yapilar normal görünümdedir.

Sonuç ve Yorum:
*Sag akcigerde bilinen maligniteyi temsil eden yogun hipermetabolik parankim nodülü.
*Mediastende ön planda maligniteden çok reaktif/granülomatöz orjinli oldugu düsünülen, birçogu kalsifiye görünümünde, orta derecede hipermetabolik lenf nodlari. Mediastinoskopik degerlendirme uygun olur.

diye yazmaktadir.

Süreyyapasadaki doktoromuz bunu gördükten sonra tereddütsüz ameliyat dedi. Hastamiz suan çok iyi yemegini yiyor, görüntüsü iyi, kilo kaybi yok. Göz göre göre çok sevdigin biri böyle kaybetmek çok aci. Elimden ne geliyorsa yapmaya hazirim. Önerileriniz, cevaplariniz benim için çok önemli.

Benim merak ettiklerim;

1. Hastalik suan kaçinci evrede?

2. Ameliyat olursa bu hastalik vücuttan tamamen atilirmi?

3. Eger yasami uzatmak için yapiliyorsa kaç yil daha yasamini sürdürebilir(ortalama)?


Allah(c.c) hepinizden razi olsun. Tekrardan acil sifalar bütün hastalarimiza..


Cevaplar:
Mesajı Yazan: moonlight
Mesaj Tarihi: 25.Nisan.2009 Saat 23:21
öncelikle geçmis olsun allah sifa versin...dedenizin pataloji sonuçlari çikti mi?türü nedir merak ettim.


Mesajı Yazan: Dertli
Mesaj Tarihi: 09.Mayis.2009 Saat 18:49
Allah yardimciniz olsun.Sifa bulursunuz insallah.

-------------
Allah yardimcimiz olsun.


Mesajı Yazan: Misafir
Mesaj Tarihi: 10.Mayis.2009 Saat 22:03
allah yardimcin olsun, eger ameliyat sansi varsa ilk evrelerdendir, 4.evre kanser türlerinde (bunlar yayilmis oluyor)  ameliyat yapmiyorlar,, gene eger ameliyat olabilirse bundan sonraki yasantisinda belki sorun ortadan kalkabilir, insallah ilk evredir ve allah size bagislar..


Mesajı Yazan: erkan
Mesaj Tarihi: 07.Temmuz.2009 Saat 22:42
ameliyat akciger ca için 3 ve 4. evrelerde uygulanmuyor 


Mesajı Yazan: Misafir
Mesaj Tarihi: 09.Eylül.2009 Saat 14:00
öncelikle herkese geçmis olsun arkadaslarinda dedigi gibi ameliyat dedikleri için büyük bi ihtimalle ilk evrelerdendir.Çünkü gördügüm kadariyla tümörün büyüklügü ilk 2-2.5 cm buda ilk veya ikinci evrede olan bir tümör büyüklügüdür bence en kisa zamanda müdahale edilmesi gereken bi durumdur.Yasam süresine gelince alinan tümör pataloji labratuarinda degerlendirilip scarff blood richardson yöntemiyle verilen skor arasinda baglantilidir onuda ameliyattan sora doktorunuzun pataloji sonucunda çikan skora göre belirlenebilir ki büyük bi ihtimalle lenf nodlarida açilip temislenmesi gerekir.Buda hastaliginizin level 2 oldugu daha agir basiyor gibi simdiden herkese acil sifalar.


Mesajı Yazan: nesimm
Mesaj Tarihi: 10.Mart.2011 Saat 20:22
s.a arkadaslar hepinize geçmis olsun.bu hastalik çok kötü ve sabir gerek.ama arastirmadan da geriye kalmayin.MUCIZE MINERAL isimli bir sivi var lütfen arastirin bu siviyi.ben su an hastasi olanlarin sikintilarindan geçtim ve ne durumdaolduklarini iyi bilirim.umut tacirligi degil insanlara destek vermek istiyorum,çünkü bu ürünün satisini yapiyor degilim..Arastirirsaniz belki hastanizin iyilesmesine yardimci olabilir.75 gün doktorlarin hikayelerini ve bize söylemedikleri ile beraber geçen sikintli bir eriyis.kimin ne durumda oldugunu tahmin ederim azçok.ALLAH hepinize yardimci olsun.


Mesajı Yazan: tyfntakp
Mesaj Tarihi: 15.Aralik.2018 Saat 00:27
Umut her zaman var. Az da olsa dediğiniz gibi. Ama bunlara bağlı yaşamak ve gerçekleşmediğinde istediğiniz delirmemek sizin elinizde.Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2007 Web Wiz - http://www.webwizguide.com